“Vikipediya”da rus dilində olan məqalələrin sayı 1,5 milyonu ötüb
“Vikipediya” İnternet-ensiklopediyasının rus dili bölməsində yaradılmış məqalələrin sayı 1,5 milyonu ötub. Bu barədə “Vikimedia RU”nun (Rusiyada Viki-layihələrin inkişafı ilə məşğul olan təşkilat) icraçı direktoru Stanislav Kozlovski öz mikrobloqunda bildirib.
Kozlovski qeyd edib ki, rusdilli “Vikipediya” məqalələrin sayına görə dünyada 7-ci yeri tutur, yeni məqalələrin yaranma tempinə görə isə ingilis, alman, fransız və ispan dillərindəki layihələrdən geri qalaraq 5-ci yerdədir.
Həmçinin, Kozlovski bildirib ki, ensiklopediyada Rusiya məmurları da məqalələri redaktə edirlər, lakin belə redaktələrin sayı çox deyil. Onları xüsusi olaraq yaradılmış “Twitter” hesabı olan “Госправки” vasitəsilə izləmək mümkündür.
hitech.newsru.ru saytının məlumatına görə, ümumdünya İnternet-ensiklopediyasının rusdilli bölməsi 11 may 2001-ci ildə meydana çıxıb. Rusdilli Vikipediya bir milyon məqaləyə 11 may 2013-cü ildə çatıb. Bu bölmə yüklənmiş faylların sayı üzrə 2-ci, ən aktiv redaktorların sayına görə 4-cü, baxış və redaktələrin sayına görə isə 5-ci yeri tutur.

The number of articles in the Russian-language "Wikipedia" exceeded 1.5 million
On October 1, the number of articles created in the Russian-language section of the Wikipedia Internet Encyclopedia has exceeded 1.5 million. The Executive Director of NP Wikimedia RU (engaged in the development of Wiki projects in Russia) Stanislav Kozlovsky said in his microblog about this significant event for Runet .
Russian-language Wikipedia is ranked 7th in the world in terms of articles and is ranked fifth in terms of the pace of development of new articles, leaving behind projects in English, German, French and Spanish, he noted. Kozlovski also said that Russian encyclopaedia articles are also editing articles, but the number of such editions is not high. It is possible to watch them through "Twitter" account, “Госправки”.
The Russian-language section of the World Wide Web Encyclopedia appeared on May 11, 2001. The Russian-language "Wikipedia" broke the boundary of one million articles on May 11, 2013. This section takes the 2nd place by the number of downloaded files, the 4th by the number of the most active editors, and the 5th by the number of views and edits.