AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında müzakirə olunan məsələlərdən biri də GEANT Assosiasiyası ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin vəziyyətinin müzakirəsinə həsr olunmuşdur.
Bu barədə çıxış edən institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov bu istiqamətdə cari ildə görülmüş işləri nəzərə çatdırdı. Bildirdi ki, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi 2016-cı ildən Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən nəhəng elektron infrastruktur olan GEANT-a qoşularaq Azərbaycanı bu qurumda təmsil edir.
AzScienceNet-in ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında böyük imkanlara malik olduğunu bildirən R.Ələkbərov AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında bu istiqamətdə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də institutun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanmaq imkanlarına malikdir.
R.Ələkbərovun sözlərinə görə, AzScienceNet və Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsi – AzEduNet arasında inteqrasiyanın təmin olunması nəticəsində AR Təhsil Nazirliyinin ali məktəblər və digər təhsil qurumlarının alim və mütəxəssisləri, doktorant və dissertanlarının GEANT şəbəkəsi tərəfindən təqdim olunan çoxsaylı xidmətlərdən istifadəsinə geniş imkanlar yaradılmışdır.
AzEduNet şəbəkəsinin AzScienceNet şəbəkəsinə intiqrasiyası istiqamətində ölkənin elm və təhsil müssisələri üçün WiFi və Eduroam xidmətinin yaradılması və genişləndirilməsi işlərinin görüldüyünü söyləyən alim cari ilin sonunadək təklif olunan sürətin artırılmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırdı.
İnstitutun direktor müavini, həmçinin AMEA Fizika İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən “Qrid Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi”nin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulduğunu bildirərək bu yaxınlarda mərkəzin ikinci blokunun yaradıldığını diqqətə çatdırdı.
R.Ələkbərov GEANT ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində elm və təhsil üçün elektron infrastrukturun yaradılması məqsədilə həyata keçirilən “EaPConnect” layihəsi çərçivəsində görülmüş işləri nəzərə çatdırdı, AMEA-nın institut və təşkilatlarının GEANT-a qoşulması işlərinin həyata keçirildiyini dedi.
O, uzaq məsafədən insanların bir-biri ilə əlaqə yaratmasına imkan yaradan LOLA (LOw LAtency audio visual streaming system) texnologiyasının ölkəmizdə tətbiq edilməsi işlərinin həyata keçirildiyini bildirdi. Məruzəçi bu məqsədlə texnologiyanın öyrənildiyini, bu texnologiyanın musiqi ifası ilə nümayişinin həyata keçirilməsi və Bakı Musiqi Akademiyası ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması istiqamətində tədbirlərin görüldüyünü vurğuladı.

Cooperation with the GEANT Association is underway
One of the issues discussed at the meeting of the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS was dedicated to the discussion of the state of cooperation with the GEANT Association.
Speaking about this, Technical Director, Doctor of Philosophy in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov  highlighted the work done in the current year in this direction. He noted that AzScienceNet represents Azerbaijan in this organization by joining GEANT, a giant electronic infrastructure that serves all science and education institutions in Europe since 2016.
Noting that AzScienceNet has great opportunities to integrate science and education in the country, R. Alakbarov noted the establishment of business cooperation between ANAS and the Ministry of Education in this direction. He emphasized that, along with the scientific research institutes of ANAS, the educational institutions of the country have the opportunity to benefit from the services of AzScienceNet institute and the Data Center.
According to R. Alakbarov, as a result of integration between AzScienceNet and Azerbaijan Education Network - AzEduNet, scientists and specialists of higher education institutions and other educational institutions of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Ph.D. students have been provided with wide range of services provided by GEANT network.
He said the creation of WiFi and Eduroam services for the country's science and education institutions in the direction of the AzEduNet integration to AzScienceNet is expected to be increased by the end of the current year.
The director of the institute also said that joining AzScienceNet "Grid Scientific Research Center" functioning at the Institute of Physics of ANAS, noted that recently the second block of the center was created.
R. Alakbarov noted the work carried out within the framework of “EaPConnect” project aimed at creating an electronic infrastructure for science and education in the Eastern Partnership countries in cooperation with GEANT.
He said that LOLA (LOw LAtency audiovisual streaming system) technology has been implemented in our country, allowing people to communicate with each other from a distance. In this regard, the speaker underlined that technology has been studied, measures have been taken to demonstrate this technology's music performance and to establish cooperation with the Baku Music Academy.