Məlumdur ki, 22 iyun 2018-ci il tarixində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda toplantı keçirilmişdir. EaPConnect layihəsinin imkanlarını və Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyasına töhfəsini təqdim etmək məqsədilə keçirilən toplantıda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və AR Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsi arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanmışdır. Müqavilədə Avropa Birliyinin EaPConnect layihəsi çərçivəsində göstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsinin təmin edilməsi, ölkənin ali təhsil müəssisələrinin Avropanın elm və təhsil qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyasının təmin edilməsi, EaPConnect layihəsi çərçivəsində GEANT Şəbəkəsinə qoşularaq institutun əldə etdiyi genişzolaqlı şəbəkə xidmətlərinin ölkənin ali təhsil müəssisələrinin istifadəsinə təqdim edilməsinə dair təkliflər öz əksini tapmışdır.
Qeyd olunan təkliflərdən irəli gələn məsələlərin müzakirəsi məqsədilə iyulun 27-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsinin (AzEduNet) direktoru Natiq Yəhyayev, icraçı direktoru Renat Vitkalov və satış və marketinq üzrə direktoru Fariz Musayev ilə müşavirə keçirildi. Tədbirdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, institutun baş mütəxəssisləri Babək Nəbiyev və Tural Mustafayev iştirak edirdilər.
Öncə R.Ələkbərov çıxış edərək ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin böyük imkanlara malik olduğunu söylədi, AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında bu istiqamətdə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də institutun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanmaq imkanlarına malikdir.
Direktor müavini AzScienceNet-in beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası istiqamətində görülən işlərdən söz açaraq qeyd etdi ki, bu məqsədlə institut Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən GEANT şəbəkəsinə qoşulmuşdur: “AzScienceNet ölkəmizi GEANT Assosiasiyasında, həmçinin onun layihələrində təmsil edərək 40-dan çox ölkə ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurmuşdur”.
R.Ələkbərovun sözlərinə görə, AzScienceNet və AzEduNet şəbəkələri arasında inteqrasiyanın təmin olunması nəticəsində AR Təhsil Nazirliyinin ali məktəblər və digər təhsil qurumlarının alim və mütəxəssisləri, doktorant və dissertanlarının GEANT şəbəkəsi tərəfindən təqdim olunan çoxsaylı xidmətlərdən istifadəsinə geniş imkanlar yaradılmışdır.
Artıq ölkəmizin 13 ali məktəbinin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulduğunu qeyd edən direktor müavini hazırda digər ali məktəblərdə bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyini vurğuladı. Alim qeyd olunan işlər çərçivəsində ölkəmizin ali təhsil müəssisələrinə fiber-optik əlaqə kanallarının çəkilməsi, virtual hesablama resurslarının verilməsi, Cloud Computing və digər xidmətlərdən istifadə, GEANT şəbəkəsi daxilində yüksəksürətli İnternetə çıxışın təmin olunması məqsədilə IP-giriş imkanlarının verilməsi istiqamətində tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırdı.
Sonra çıxış edən AzEduNet-in icraçı direktoru R.Vitkalov müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının geniş tətbiqi ilə tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması və İKT infrastrukturunun inkişafı sahəsində ölkəmizdə əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğuladı.
O, həmçinin GEANT ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, AzScienceNet şəbəkəsi vasitəsilə GEANT-a qoşulma Azərbaycan təhsil müəssisələrində aparılan elmi tədqiqatların səmərəliyinin artırılmasında böyük rola malikdir.
Sonda müzakirələr aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı. Yaxın zamanda ali məktəblərin İT-mütəxəssislərinə GEANT şəbəkəsi tərəfindən təqdim olunan xidmətlərdən istifadə qaydalarının izah olunması məqsədilə treninqlərin keçirilməsinə dair razılıq əldə olundu.

27 July 2018 - 14:16 | Meetings
It is known that on June 22, 2018 at the Institute of Information Technologies of ANAS a meeting was held on "Role of GEANT network in integration of Azerbaijan science and education into Europe". An agreement was signed on cooperation between the Institute of Information Technology and the Department for Informatization of the Education System of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting aimed at presenting the opportunities of the EaPConnect project and contribution to the integration of science and education in Azerbaijan. The agreement envisages the effective use of the European Union's EaPConnect project, enhancing cooperation with European science and education institutions in the country, ensuring the integration of science and education in Azerbaijan, joining the GEANT Network within the EaPConnect project, provision of broadband network services to the country's higher education institutions.
In order to discuss the issues arising from these proposals, on 27 July, the meeting was held at the Institute of Information Technologyof ANAS with the director of Azerbaijan Education Network (AzEduNet) Natig Yahyaev, the executive director Renat Vitkalov and the sales and marketing director Fariz Musayev Technical Directorof the Institute, Doctor of Philosophy, Associate Professor Rashid Alakbarov, Chief Specialist of the Institute Babek Nabiyev and Tural Mustafayev attended the event.
At first R. Alakbarov said that the AzScienceNet science network has great potential for integration of science and education in the country, and noted that cooperation between the ANAS and the Ministry of Education was established in this direction. He noted that, along with the scientific research institutes of ANAS, the educational institutions of the country have the opportunity to benefit from the services of AzScienceNet and the Data Center.
Speaking about AzScienceNet's efforts to integrate into the international scientific environment, the Deputy Director noted that in this regard, the institute joined GEANT, which serves all European scientific and educational institutions: “AzScienceNet has represented our country in the GEANT Association and its projects in more than 40 countries and have established partnerships with them. “
According to R. Alakbarov, as a result of the integration between the AzScienceNet and AzEduNet networks, scientists and specialists of universities and other educational institutions of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, PhD students have been provided with a wide range of services provided by the GEANT network.
Noting that 13 higher education institutions of our country are joining AzScienceNet network, the deputy director noted that the work in this direction is being continued in other universities. The scientist pointed out that measures have been taken to enable IP universities to access high-speed Internet access within the network of GEANT within the framework of the above mentioned works, including fiber-optic communication channels, virtual computing resources, Cloud Computing and other services.
Executive Director of AzEduNet R.Vitkalov emphasized that significant measures are being implemented in our country in the field of improving the quality of education, informing the education system and developing the ICT infrastructure with the use of modern information and communication technologies.
He also highlighted the importance of establishing cooperation with GEANT, saying that joining GEANT through the AzScienceNet network has a great role in increasing the efficiency of scientific research conducted at Azerbaijani educational institutions.