İyunun 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının illik Ümumi yığıncağında AMEA Rəyasət Heyətinin 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələrə dair hesabata baxılıb.
Hesabatda bildirilir ki, 2017-ci ildə AMEA tərəfindən mövcud elmi-texniki potensialın daha da inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, elm, təhsil və iqtisadiyyat arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqat fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, elmi tədqiqatların ölkəmizin sosial-iqtisadi problemlərinin həllinə, milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsinə, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun artırılmasına yönəldilməsi və digər istiqamətlərdə əhəmiyyətli işlər görülüb, elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Hesabat ilində ölkə başçısı İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarına əsasən dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən elmi müəssisə və təşkilatlarda çalışan işçilərin maaşları, doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri, həmçinin AMEA-nın magistrantları üçün müəyyən edilən təqaüdlərin aylıq məbləği artırılıb. Bunlardan əlavə, dövlət başçısının müvafiq sərəncamlarına əsasən elmin inkişafında xüsusi xidmətləri olan alimlər yüksək dövlət təltiflərinə layiq görülüb, görkəmli elm xadimlərinin xatirələri əbədiləşdirilib, yubileyləri dövlət səviyyəsində qeyd edilib.
2017-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin iclaslarında akademiyanın elmi və elmi-xidmət müəssisələrinin işinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi, elmi-təşkilati, struktur və kadr məsələləri, normativ-hüquqi sənədlərin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra mühüm qərarlar qəbul edilib.
Dövlət başçısının 15 sentyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə Dövlət Proqramı”na əsasən AMEA, Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə ölkədə ilk dəfə olaraq Azərbaycan Gənc Alimlərinin Qurultayı keçirilib.
Ötən il AMEA-nın elmi müəssisələri “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”nin, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasının, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın, habelə 15 dövlət proqramının və digər dövlət tapşırıqlarının icrasında yaxından iştirak edib, dövlətin elm siyasətinin reallaşması üzrə bir sıra tədqiqat işləri və layihələr həyata keçiriblər.
Hesabatda göstərilir ki, 2017-cı ildə ölkədə informasiya cəmiyyətinin formalaşması və inkişaf tempinə müvafiq olaraq elektron Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi elektron elmin formalaşması istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edilib, onun elektron təhsil və digər onlayın mühitlərə inteqrasiyası təmin olunub. Elektron elmin platforması olan AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin infrastrukturu yenidən qurulub, texnoloji bazası modernləşdirilib və funksional imkanları əhəmiyyətli dərəcədə artırılıb.
Ötən il keçirilən AMEA-nın üzvlüyünə seçkilərdə akademiyanın 16 həqiqi üzvü, 25 müxbir üzvü seçilib. Respublika üzrə 12 nəfər alim “AMEA-nın professoru” adına layiq görülüb.
AMEA-nın magistraturasında 2017/2018-ci tədris ili üçün ixtisasların və qəbul yerlərinin sayı artırılıb və magistraturaya 12 ixtisas, 39 ixtisaslaşma üzrə yüksək balla 67 nəfər qəbul olunub.
Elmi müəssisələr tərəfindən 2017-ci ildə 70-dən artıq əməkdaşlıq sənədi imzalanıb, 50-dən çox beynəlxalq tədbir təşkil edilib. 2017-ci ildə AMEA-nın alimləri bir sıra təşkilatların qrant müsabiqələrində iştirak edərək 117 qranta layiq görülüb.
Hesabat ilində 1500-ə yaxın elmi tədqiqat işi aparılıb, alınmış elmi nəticələr əsasında ümumilikdə 8900 məqalə və tezis, 532 kitab və monoqrafiya nəşr edilib, 50 patent alınıb.
Ümumi yığıncaqda hesabat müzakirə olunaraq təsdiq edilib.
Qərara əsasən, AMEA Rəyasət heyətinin 2017-ci il üzrə fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub. Qərarda elmin inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyulan vəzifələrin icrasının, AMEA-nın beynəlxalq meqalayihələrdə, o cümlədən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (Dubna), Avropa Nüvə Tədqiqatı Mərkəzi (CERN) ilə birlikdə həyata keçirilən layihələrdə fəal iştirakının davam etdirilməsi, nanostruktur və nanotexnologiyalar üzrə fundamental elmi tədqiqata dair, eləcə də ekoloji və aqrar sahədə elmi problemlərin həllinə yönəlmiş proqramların işlənilməsi ilə baglı müddəlar yer alır. Bundan başqa, qərarda struktur biologiyası, Azərbaycan populyasiyasının, o cümlədən irsi və qeyri-irsi xəstəliklərin molekulyar-genetik əsaslarının öyrənilməsi, Azərbaycanda insan genomunun tədqiqi, kompüter genomikası və bioinformatika sahələrində multidissiplinar elmi tədqiqat işlərinin genişləndirilməsi, AMEA-da ölkənin müdafiə qüdrətinin gücləndirilməsi ilə bağlı strateji əhəmiyyətli işlər davam etdirilməsi, vahid milli elmi onlayn infrastrukturun və informasiya fəzasının yaradılması, elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasının təmin edilməsi, AMEA-nın institut və təşkilatlarının əməkdaşlarının dünyanın elm və təhsil şəbəkələrinin təqdim etdiyi imkanlardan yararlanması üçün AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin infrastrukturunun fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi məsəslələri də oz əksini tapır.

Report on the activities of the Presidium of ANAS for 2017 approved
On June 8 at the annual General Meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Presidium of ANAS for 2017 and forthcoming tasks were considered.
The report notes that, in 2017 the Academy carried out important activities aimed at further developing the existing scientific and technical potential, expanding international scientific ties, strengthening the links between science, education and the economy, training highly specialized personnel, coordinating research activities, directing scientific research on the solution of socio-economic problems, strengthening of national statehood, raising the international authority of the republic, etc.
According to the relevant orders of President Ilham Aliyev, in the reporting year salaries were raised for employees of scientific institutions and organizations that are financed from the state budget, scholarships for doctoral students, students and students of higher educational institutions, secondary specialized and professional educational institutions, as well as undergraduates of ANAS. In addition, according to the relevant orders of the head of state, scientists with special merits in the development of science were awarded the highest state awards, the memory of outstanding scientists was immortalized and their jubilees were celebrated at the state level.
In 2017, at the sessions of the Presidium of ANAS, a number of important resolutions were adopted, related to the increase in the productivity of the scientific and scientific institutions of the Academy, the improvement of scientific and organizational, structural and personnel activities, regulatory documents.
In accordance with the State Program "Azerbaijani Youth in 2017-2021", which was approved by the presidential decree of September 15, 2017, with the joint organizational support of ANAS, Ministry of Education and the Ministry of Youth and Sports, Congress of Young Scientists of Azerbaijan.
Last year, scientific institutions of ANAS took an active part in accomplishing the tasks set in the "Strategic Roadmaps for the National Economy and the Main Sectors of the Economy", the Development Concept "Azerbaijan 2020: Looking into the Future", "The National Strategy for the Protection and Sustainable Use of Biological Diversity in Azerbaijan Republic in 2017-2020 ", as well as in the implementation of 15 state programs and other state orders.
The report says that in 2017, in accordance with the pace of formation and development of the information society, a significant leap in the formation of electronic science, which is an integral part of electronic Azerbaijan, was ensured its integration into e-education and other online spaces. The infrastructure of the AzScienceNet Scientific and Computer Network, which is a platform of electronic science, was reconstructed, its technological base was modernized and the functional capabilities of the network were significantly increased.
During the last year's elections, 16 full-time members and 25 corresponding members of ANAS were elected. 12 scientists in the republic were awarded the title of "Professor of ANAS".
The number of specialties and places in the Academy's magistracy for the 2017/2018 academic year increased, as a result of which in the 12 specialties and 39 specializations in the magistracy were accepted 67 people who scored high scores.
In the reporting year, the scientific institutions of ANAS signed more than 70 documents on cooperation, organized more than 50 international events. In 2017, ANAS scientists took part in contests for receiving grants announced by various organizations, and won 117 grants.
The scientific results of about 1500 scientific research works that were conducted last year were reflected in 8900 articles and theses, 532 books and monographs, and 50 patents were obtained.
After the discussion at the General Meeting, the report was approved. According to the decree, the activity of the Presidium of ANAS in 2017 was recognized as satisfactory. The resolution reflected the issues related to the implementation of the forthcoming tasks aimed at the development of science, the active participation of ANAS in international megaprojects, including projects implemented jointly with the Joint Institute for Nuclear Research (Dubna) and the European Center for Nuclear Research (CERN) , the development of programs aimed at conducting fundamental research in the field of nanostructures and nanotechnologies, as well as solving scientific problems in the environmental and agrarian spheres. In addition, the resolution touches upon such issues as the study of structural biology and population in Azerbaijan, including the molecular genetic foundations of hereditary and non-hereditary diseases, the study of the human genome in the republic, the expansion of multidisciplinary research in the field of computer genomics and bioinformatics, the implementation of in the ANAS strategic activities related to the strengthening of the defense power of the state, the creation of a unified national scientific online infrastructure and information of space, strengthening of information support of science, ensuring the integration of domestic science in the world, even greater intensification of infrastructure Scientific network of AzScienceNet, aimed to ensure that the staff of institutions and organizations of ANAS able to use opportunities offered by scientific and educational networks around the world.