İyunun 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının illik Ümumi yığıncağında AMEA Rəyasət Heyətinin 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələrə dair hesabata baxılıb.
Hesabatda bildirilir ki, 2017-ci ildə AMEA tərəfindən mövcud elmi-texniki potensialın daha da inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, elm, təhsil və iqtisadiyyat arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqat fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, elmi tədqiqatların ölkəmizin sosial-iqtisadi problemlərinin həllinə, milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsinə, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun artırılmasına yönəldilməsi və digər istiqamətlərdə əhəmiyyətli işlər görülüb, elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Hesabat ilində ölkə başçısı İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarına əsasən dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən elmi müəssisə və təşkilatlarda çalışan işçilərin maaşları, doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri, həmçinin AMEA-nın magistrantları üçün müəyyən edilən təqaüdlərin aylıq məbləği artırılıb. Bunlardan əlavə, dövlət başçısının müvafiq sərəncamlarına əsasən elmin inkişafında xüsusi xidmətləri olan alimlər yüksək dövlət təltiflərinə layiq görülüb, görkəmli elm xadimlərinin xatirələri əbədiləşdirilib, yubileyləri dövlət səviyyəsində qeyd edilib.
2017-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin iclaslarında akademiyanın elmi və elmi-xidmət müəssisələrinin işinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi, elmi-təşkilati, struktur və kadr məsələləri, normativ-hüquqi sənədlərin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra mühüm qərarlar qəbul edilib.
Dövlət başçısının 15 sentyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə Dövlət Proqramı”na əsasən AMEA, Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə ölkədə ilk dəfə olaraq Azərbaycan Gənc Alimlərinin Qurultayı keçirilib.
Ötən il AMEA-nın elmi müəssisələri “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”nin, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasının, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın, habelə 15 dövlət proqramının və digər dövlət tapşırıqlarının icrasında yaxından iştirak edib, dövlətin elm siyasətinin reallaşması üzrə bir sıra tədqiqat işləri və layihələr həyata keçiriblər.
Hesabatda göstərilir ki, 2017-cı ildə ölkədə informasiya cəmiyyətinin formalaşması və inkişaf tempinə müvafiq olaraq elektron Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi elektron elmin formalaşması istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edilib, onun elektron təhsil və digər onlayın mühitlərə inteqrasiyası təmin olunub. Elektron elmin platforması olan AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin infrastrukturu yenidən qurulub, texnoloji bazası modernləşdirilib və funksional imkanları əhəmiyyətli dərəcədə artırılıb.
Ötən il keçirilən AMEA-nın üzvlüyünə seçkilərdə akademiyanın 16 həqiqi üzvü, 25 müxbir üzvü seçilib. Respublika üzrə 12 nəfər alim “AMEA-nın professoru” adına layiq görülüb.
AMEA-nın magistraturasında 2017/2018-ci tədris ili üçün ixtisasların və qəbul yerlərinin sayı artırılıb və magistraturaya 12 ixtisas, 39 ixtisaslaşma üzrə yüksək balla 67 nəfər qəbul olunub.
Elmi müəssisələr tərəfindən 2017-ci ildə 70-dən artıq əməkdaşlıq sənədi imzalanıb, 50-dən çox beynəlxalq tədbir təşkil edilib. 2017-ci ildə AMEA-nın alimləri bir sıra təşkilatların qrant müsabiqələrində iştirak edərək 117 qranta layiq görülüb.
Hesabat ilində 1500-ə yaxın elmi tədqiqat işi aparılıb, alınmış elmi nəticələr əsasında ümumilikdə 8900 məqalə və tezis, 532 kitab və monoqrafiya nəşr edilib, 50 patent alınıb.
Ümumi yığıncaqda hesabat müzakirə olunaraq təsdiq edilib.
Qərara əsasən, AMEA Rəyasət heyətinin 2017-ci il üzrə fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub. Qərarda elmin inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyulan vəzifələrin icrasının, AMEA-nın beynəlxalq meqalayihələrdə, o cümlədən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (Dubna), Avropa Nüvə Tədqiqatı Mərkəzi (CERN) ilə birlikdə həyata keçirilən layihələrdə fəal iştirakının davam etdirilməsi, nanostruktur və nanotexnologiyalar üzrə fundamental elmi tədqiqata dair, eləcə də ekoloji və aqrar sahədə elmi problemlərin həllinə yönəlmiş proqramların işlənilməsi ilə baglı müddəlar yer alır. Bundan başqa, qərarda struktur biologiyası, Azərbaycan populyasiyasının, o cümlədən irsi və qeyri-irsi xəstəliklərin molekulyar-genetik əsaslarının öyrənilməsi, Azərbaycanda insan genomunun tədqiqi, kompüter genomikası və bioinformatika sahələrində multidissiplinar elmi tədqiqat işlərinin genişləndirilməsi, AMEA-da ölkənin müdafiə qüdrətinin gücləndirilməsi ilə bağlı strateji əhəmiyyətli işlər davam etdirilməsi, vahid milli elmi onlayn infrastrukturun və informasiya fəzasının yaradılması, elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasının təmin edilməsi, AMEA-nın institut və təşkilatlarının əməkdaşlarının dünyanın elm və təhsil şəbəkələrinin təqdim etdiyi imkanlardan yararlanması üçün AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin infrastrukturunun fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi məsəslələri də oz əksini tapır.

8 июня на годовом Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана был рассмотрен отчет о научной и научно-организационной деятельности Президиума НАНА в 2017 году и предстоящих задачах.
В отчете отмечается, что в 2017 году Академией были реализованы важные мероприятия, нацеленные на еще большее развитие существующего научно-технического потенциала, расширение международных научных связей, усиление связей между наукой, образованием и экономикой, подготовку высокоспециализированных кадров, координирование научно-исследовательской деятельности, направление научных исследований на решение социально-экономических проблем, укрепление национальной государственности, повышение международного авторитета республики и т.д.
По соответствующим распоряжениям Президента Ильхама Алиева, в отчетном году были увеличены заработные платы сотрудников научных учреждений и организаций, которые финансируются из государственного бюджета, стипендии докторантов, студентов и учащихся высших учебных, средних специальных и профессиональных учебных заведений, а также магистрантов НАНА. Помимо этого, согласно соответствующим распоряжениям главы государства, ученые, имеющие особые заслуги в развитии науки, были удостоены высших государственных наград, была увековечена память выдающихся деятелей науки, на государственном уровне были отпразднованы их юбилеи.
В 2017 году на заседаниях Президиума НАНА был принят ряд важных постановлений, связанных с повышением продуктивности работы научных и научно-служебных учреждений Академии, усовершенствованием научно-организационной, структурной и кадровой деятельности, нормативно-правовых документов.
В соответствии с Государственной Программой "Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг.", которая была утверждена Распоряжением главы государства от 15 сентября 2017 года, при совместной организационной поддержке НАНА, Министерства образования и Министерства молодежи и спорта впервые в республике был проведен Съезд молодых ученых Азербайджана.
В прошлом году научные учреждения НАНА приняли активное участие в выполнении задач, поставленных в "Стратегических дорожных картах по национальной экономике и основным секторам экономики", Концепции развития "Азербайджан 2020: взгляд в будущее", "Национальной стратегии по охране и продолжительному использованию биологического разнообразия в Азербайджанской Республике в 2017-2020 гг.", а также в реализации 15 государственных программ и прочих государственных поручений.
В отчете указано, что в 2017 году, в сответствии с темпом формирования и развития в стране информационного общества, произошел значительный скачок в формировании электронной науки, которая является составной частью электронного Азербайджана, была обеспечена ее интеграция в электронное образование и прочие онлайн-пространства. Была реконструирована инфраструктура Научно-компьютерной сети AzScienceNet, являющейся платформой электронной науки, модернизирована ее технологическая база и значительно увеличены функциональные возможности сети.
Во время прошлогодних выборов были избраны 16 действительных членов и 25 членов-корреспондентов НАНА. 12 ученых по республике были удостоены звания "Профессор НАНА".
Количество специальностей и мест в магистратуру Академии на 2017/2018-й учебный год увеличилось, в результате чего по 12 специальностям и 39 специализациям в магистратуру были приняты 67 человек, набравших высокие баллы.
В отчетном году научными учреждениями НАНА были подписаны более 70-ти документов о сотрудничестве, организованы более 50-ти международных мероприятий. В 2017 году ученые НАНА приняли участие на конкурсах по получению грантов, объявленных различными организациями, и выиграли 117 грантов.
Научные результаты приблизительно 1500-та научно-исследовательских работ, которые велись в прошлом году, нашли свое отражение в 8900 статьях и тезисах, 532 книгах и монографиях, были получены 50 патентов.
После обсуждения на Общем собрании отчет был утвержден. Согласно постановлению, деятельность Президиума НАНА в 2017 году была признана удовлетворительной. В постановлении нашли свое отражение пункты, связанные с выполнением предстоящих задач, нацеленных на развитие науки, активным участием НАНА в международных мегапроектах, в том числе в проектах, которые осуществляются совместно с Объединенным институтом ядерных исследований (Дубна) и Европейским центром ядерных исследований (ЦЕРН), разработкой программ, направленных на проведение фундаментальных исследований в области наноструктур и нанотехнологий, а также решение научных проблем в экологической и аграрной сферах. Помимо этого, в постановлении затронуты такие вопросы, как изучение структурной биологии и популяции в Азербайджане, в том числе молекулярно-генетических основ наследственных и ненаследственных болезней, исследование генома человека в республике, расширение мультидисциплинарных научно-исследовательских работ в области компьютерной геномики и биоинформатики, осуществление в НАНА стратегических мероприятий, связанных с усилением оборонной мощи государства, создание единой национальной научной онлайн-инфраструктуры и информационного пространства, усиление информационного обеспечения науки, обеспечение интеграции отечественной науки в мировую, еще большее усиление деятельности инфраструктуры Научно-компьютерной сети AzScienceNet, нацеленной на то, чтобы сотрудники институтов и организаций НАНА могли пользоваться возможностями, которые предоставляют научные и образовательные сети различных стран мира.