Adaptiv texnologiyaların elektron təhsildə tətbiqi məsələləri araşdırılır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 10 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Şöbə əməkdaşı Cəmilə Bağırova “Adaptiv texnologiyaların elektron təhsildə tətbiqi məsələləri” mövzusuna həsr olunmuş məruzəni təqdim etdi.
C.Bağırova elektron tədris mühitində adaptiv texnologiyaların tətbiqi, tədris materiallarının ötürülməsi ardıcıllığı, həll olunan məsələlərin mürəkkəblik səviyyəsini təyin edən adaptiv texnologiyalarla bağlı aparılan araşdırmaların nəticələri haqqında məlumat verdi.
Hazırda elektron təhsilin sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayan məruzəçi  elektron təhsildə adaptiv texnologiyalardan istifadənin hər bir öyrədilənə öz individual təhsil və təlim proqramını seçməyə imkan verəcəyini qeyd etdi.
C.Bağırova bildirdi ki, bu gün elektron təhsil sistemində tətbiq olunan proqram komplekslərinin əksəriyyəti adaptiv deyil və tələblərə tam cavab vermir. Adaptiv və intellektual texnologiyalar elektron təhsil sisteminin keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldəcək.
Həmçinin bu texnologiyaların tətbiqi pedaqoqlara tələbənin fəaliyyətini izləməyə, fərdi tədris planlarına mütəmadi olaraq dəyişikliklər etməyə, öyrədilənin fərdi xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq dərs saatlarını bölüşdürməyə, rast gəlinən problemləri vaxtında aşkar edərək onları həll etməyə imkan verəcək.
Məruzəçi elektron təhsil resurslarının elektron dərslik, öyrədici və təlimin nəticələrinə nəzarət edən proqramlar kimi növləri olduğunu dedi. Adaptiv texnologiyaların istifadəsi ilə tədris materiallarının əldə olunması üçün metod və alqoritmlərin tədqiq olunacağını da diqqətə çatdırdı.
Həmçinin elektron təhsilin adaptasiyası üçün süni intellektin tətbiqi imkanları, adaptiv təlim sisteminin struktur modeli, elektron təhsilin funksional strukturu və s. haqqında məlumat verdi.

The application of adaptive technologies in electronic education is investigated
The next scientific seminar of Department 10 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. An employee of the department Jamila Bagirova presented a report on the topic of “Application of adaptive technologies in electronic education”.
J. Bagirova informed about the results of the research on adaptive technologies in the e-learning environment, the sequence of teaching materials transfer, the adaptive technologies that determine the complexity of solved issues.
Speaking of the rapid development of electronic education, the reporter noted that the use of adaptive technologies in electronic education would allow each trainee to choose his own individual education and training program.
Bagirova said that today most software complexes used in the e-learning system are not adaptive and do not meet the requirements. Adaptive and intelligent technologies will significantly improve the quality of the e-learning system.
Also, the application of these technologies will enable trainees to track student activities, make regular changes to individual curricula and solve problems in time.
The speaker said that e-learning resources have  some types such as e-learning, teaching and learning programs. She also pointed out that methods and algorithms will be studied for learning materials using the adaptive technology.
She also gave information about, application facilities of artificial intelligence for adaptation of electronic education, structural model of adaptive training system, functional structure of electronic education, etc.