“Google” şirkəti ən yeni texnologiyalardan istifadə etməklə tarixi abidələrin qorunması üzrə layihəyə start verməyi planlaşdırır. Tezliklə şəbəkədə məşhur tikililərin ilk 3D-modelləri yerləşdiriləcək.
belta.by saytının məlumatına görə, şirkət “Open Heritage” adlı layihəni “Google Arts & Culture” proqramı əsasında “CyArk” ilə birgə hazırlayır. Mütəxəssislər üçölçülü modelləri lazer skanerlərinin köməyilə yaradacaqlar, sonra proqramın bazasına yükləyəcəklər. 3D-modellərin arxivinə mobil proqram və İnternet vasitəsilə daxil olmaq mümkün olacaq.
İstehsalçıların sözlərinə görə, müasir texnologiyalar tarixi abidələri ətraflı təsvir etməyə imkan verir. 3D-modellər, hətta rəng və tekstur kimi ən xırda detalları belə ötürə biləcəklər.

Google планирует запустить проект по сохранению исторических памятников с использованием новейших технологий. Вскоре в сети уже появятся первые 3D-модели известных сооружений.
Проект, получивший название «Open Heritage», компания разрабатывает совместно с НКО CyArk на базе приложения «Google Arts & Culture». Трехмерные модели создадут при помощи лазерных сканеров, после чего загрузят в базу приложения. Получить доступ к архиву 3D-моделей можно будет как через мобильное приложение, так и с десктопов через интернет.
По словам разработчиков, современные технологии позволяют детально запечатлеть исторические ценности. 3D-модели будут передавать даже такие мельчайшие детали как цвет и текстура.