“Google” şirkəti ən yeni texnologiyalardan istifadə etməklə tarixi abidələrin qorunması üzrə layihəyə start verməyi planlaşdırır. Tezliklə şəbəkədə məşhur tikililərin ilk 3D-modelləri yerləşdiriləcək.
belta.by saytının məlumatına görə, şirkət “Open Heritage” adlı layihəni “Google Arts & Culture” proqramı əsasında “CyArk” ilə birgə hazırlayır. Mütəxəssislər üçölçülü modelləri lazer skanerlərinin köməyilə yaradacaqlar, sonra proqramın bazasına yükləyəcəklər. 3D-modellərin arxivinə mobil proqram və İnternet vasitəsilə daxil olmaq mümkün olacaq.
İstehsalçıların sözlərinə görə, müasir texnologiyalar tarixi abidələri ətraflı təsvir etməyə imkan verir. 3D-modellər, hətta rəng və tekstur kimi ən xırda detalları belə ötürə biləcəklər.

Google will preserve historical monuments with the help of virtual reality
Google plans to launch a project to preserve historical monuments using the latest technology. Soon, the network will already have the first 3D models of known buildings.
The project, called "Open Heritage", the company develops together with the NCA CyArk on the basis of the application "Google Arts & Culture". Three-dimensional models will be created using laser scanners, after which they will be loaded into the application database. Access to the archive of 3D-models will be possible both through the mobile application, and from desktops through the Internet.
According to the developers, modern technologies allow us to capture in detail historical values. 3D models will transmit even the smallest details like color and texture.