AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 12 saylı şöbəsinin 2018-ci il üzrə fəaliyyət planı müzakirə olundu. Planı təqdim edən şöbə müdiri Mədinə Səidova rəhbərlik etdiyi şöbədə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərindən söz açdı.
Məruzəçi e-elmin formalaşması problemləri istiqamətində elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi, müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənilməsi, beynəlxalq akademik bazalarda mövcud “yırtıcı nəşriyyat” və “oğurlanmış jurnal”ların aşkarlanması ilə bağlı tədqiqatların nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırdı.
M.Səidova Azərbaycanda intellektual e-kitabxanaların formalaşması problemləri və həlli yollarının tətbiq edilməsi üzrə görüləcək işlərdən də bəhs etdi. Onun sözlərinə görə, bulud texnologiyaları əsasında intellektual e-kitabxanaların yaradılması, bu istiqamətdə dünya təcrübəsinin öyrənilməsi nəzərdə tutulur.
Sonra o, e-dövlət mühitində Azərbaycan dilinə dair bəzi xidmətləri həyata keçirən intellektual sistemlərin yaradılması ilə bağlı görüləcək işlərdən danışdı. Bildirdi ki, beynəlxalq standartlara əsaslanaraq İKT-nin tətbiqi ilə Azərbaycan dilinin bilik səviyyəsinin yoxlanılması üçün təkliflərin işlənilməsi, onun xarici dil kimi tədrisi və qiymətləndirilməsi üçün CEFR-in (Common European Framework of Reference for Languages) tətbiq edilməsi, həmçinin sosial şəbəkələrdə informasiyanın təsirinin modelləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
M.Səidova cari il üzrə şöbə əməkdaşlarının elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi. O, elmi-texniki informasiyanın komplektləşdirilməsi, kataloqlaşdırılması, sistemləşdirilməsi və yayılması ilə əlaqədar bir sıra tədbirlərin həyata keçiriləcəyini bildirdi. Həmçinin beynəlxalq elmi-texniki cəmiyyətlərə üzvlüklə əlaqədar işlərin davam etdiriləcəyini vurğuladı.
Sonra şöbənin beynəlxalq elmi əməkdaşlığından danışan məruzəçi cari ildə Azərbaycanın Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun üzvü olaraq “EBSCO”, “eİFL“ və s. kimi informasiya bazalarından istifadə imkanlarının yaradılacağını, “Exlibris” şirkəti ilə Alephino Kitabxana İdarəetmə Sisteminin təkmilləşdirilməsi və müşaiyəti ilə əlaqədar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulacağını bildirdi.
O, həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri, müxtəlif təyinatlı kitab və kitabçaların hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görüləcək işlərdən bəhs etdi.
Sonda fəaliyyət planı ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra təkliflər səsləndirildi.

Исследуются проблемы формирования интеллектуальной э-библиотеки в Азербайджане
Состоялось обсуждение плана работы отдела №12 Института информационных технологий НАНА на 2018 год. Представляя план работы, заведующая отделом Медина Саидова проинформировала о планируемой научно-исследовательской работе в отделе.
Выступавшая довела до внимания, что планируется разработка индексов оценивания деятельности исследователей и научных журналов, разработка наукометрических методов и алгоритмов с применением современных информационных технологий, исследования по обнаружению «хищных изданий» и «украденных журналов» в международных академических базах данных в направлении проблем формирования э-науки.
М.Саидова рассказала о предстоящей работе в направлении исследования проблемам формирования интеллектуальных э-библиотек в Азербайджане. По ее словам, планируется разработки интеллектуальной э-библиотеки на основе облачных технологий, изучение мирового опыта в этом направлении.
Затем она рассказала о предстоящей работе по созданию интеллектуальных систем, которые обеспечат некоторые услуги азербайджанского языка в среде э-государства. Она подчеркнула, планируется разработка предложений по проверки уровня знаний азербайджанского языка с применением ИКТ, основываясь на международные стандарты, применение CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) для обучения и оценки его как иностранного языка, а также моделирование воздействия информации в социальных сетях.
М.Саидова подробно проинформировала о научно-инновационной и практической деятельности сотрудников отдела за текущий год. Она отметила, что планируется ряд мер для комплектизации, каталогизации, систематизации и распространения  научно-технической информации. Она также подчеркнула, что будет продолжена работа по членству в международных научно-технических обществах.
Она рассказала о предстоящей работе в направлении научно-педагогической и научно-организационной деятельности, публикации научных статей в престижных журналах, пропаганды научно-практических результатов в средствах массовой информации.