AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin “Bulud texnologiyaları əsasında mobil elektron imza sxemi” mövzusuna həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun dissertantı Həbib Abbasov bulud texnologiyalarının vətəndaşların elektron xidmətlərdən təhlükəsiz və rahat istifadəsini və mobilliyini təmin etmək üçün geniş imkanlar təqdim etdiyini bildirdi. O, “mobil e-imza” anlayışının elmi ədəbiyyatda təkcə mobil telefonlarda reallaşdırılan e-imzanı deyil, daha geniş konsepsiyanı əhatə etdiyini diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi hazırda ölkəmizdə fəaliyyət göstərən milli e-imza infrastrukturunun komponentləri və onların funksiyaları, aparat və proqram təminatı, normativ-hüquqi baza haqqında geniş məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, e-xidmətlərdən istifadənin genişlənməsi, e-dövlətin yeni inkişaf fazasına keçməsi, IV sənaye inqilabının vüsət alması ilə elektron qarşılıqlı əlaqə tərəflərinin etibarlı autentifikasiyası sistemi kimi e-imza infrastrukturunun yeni texnologiyalar əsasında təkmilləşdirilməsi məsələsi aktuallaşır. H.Abbasov bu sahədə həlli vacib elmi tədqiqat problemlərinin ətraflı xarakteristikasını da təqdim etdi.
O, həmçinin bildirdi ki, bulud texnologiyalarından istifadə etməklə informasiya texnologiyalarının, o cümlədən elektron imzanın mobilliyini daha geniş platformalarda təmin etmək olar. H.Abbasov inkişaf etmiş ölkələrin bulud texnologiyaları əsasında mobil imzanın reallaşdırılması və tətbiqi sahəsindəki təcrübəsini analiz edərək mövcud həllərin əksəriyyətinin spesifik qanunvericilik və müəyyən eyniləşdirmə sisteminə (məsələn, konkret milli eID sisteminə) görə yaradıldığını vurğuladı: “Belə həllərin digər ölkələrdə tətbiqi əhəmiyyətli uyğunlaşdırma işləri və xeyli əlavə xərclər tələb edir”.
Məruzəçi bulud texnologiyaları əsasında e-imza xidmətinin (“Signature as a Service”, SaaS) qurulması üçün təklif etdiyi konseptual modeli və server əsaslı e-imza sxemini diqqətə çatdırdı. Sxem göndərən-server və server-alan arasında bir neçə xüsusi məlumat mübadiləsi addımından ibarətdir və elliptik əyrilər kriptoqrafiyasından istifadə etməklə həyata keçirilir. Əsas hesablamalar server tərəfdə yerinə yetirilir. Bununla yanaşı, həm göndərənin, həm də alanın imzadan imtina edə bilməməsi təmin edilir.
“Ənənəvi e-imza sxemləri ilə müqayisədə təklif edilən sxem hesablamaların həcmi və kommunikasiya xərcləri baxımından daha səmərəlidir. Təklif edilmiş sxemin bir sıra spesifik hücumlara qarşı dayanıqlığı da qiymətləndirilmişdir”, – deyə məruzəçi bildirdi.
Sonda məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı. Dissertantın elmi rəhbəri, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev dissertantın gələcək tədqiqatları üzrə bir sıra təklif və tövsiyələrini səsləndirdi.

Состоялся очередной научный семинар отдела №2 Института информационных технологий НАНА. Семинар был посвящен теме «Схема мобильной электронной подписи на основе облачных технологий».
Представив доклад, диссертант института Габиб Аббасов рассказал о том, что облачные технологии предоставляют гражданам широкие возможности для обеспечения безопасного и удобного использования электронными услугами и мобильности электронных услуг. Он отметил, что понятие «мобильная э-подпись» в научной литературе является не только электронной подписью, реализуемой на мобильных телефонах, но оно обхватывает более широкую концепцию.
Выступавший предоставил подробную информацию о компонентах инфраструктуры национальной электронной подписи, действующей в нашей стране, об их функциях, аппаратном и программном обеспечении, а также о нормативно-правовой базе. По его словам, вопросы расширения использования э-услуг, перехода э-государства на новый этап развития, совершенствования инфраструктуры э-подписи на основе новых технологий в качестве надежной системы аутентификации сторон электронного взаимодействия с появлением IV промышленной революции становятся более актуальными.
Он также подчеркнул, что, используя облачные технологии, можно обеспечить мобильность информационных технологий, а также э-подписи на более крупных платформах.
Выступавший довел до внимания концептуальную модель и схему э-подписи на основе сервера, предложенные для создания услуги э-подписи («Signature as a Service», SaaS) на основе облачных технологий. Схема состоит из нескольких конкретных этапов обмена информацией между сервером-отправителем и сервером-получателем и реализуется путем использования криптографии эллиптических кривых. Основные расчеты выполняются на стороне сервера. Кроме того, этим обеспечивается невозможность отказа от подписи со стороны отправителя и получателя.
«Предлагаемая схема по сравнению с традиционными схемами э-подписи более эффективна с точки зрения объема расчетов и коммуникационных затрат. Также была оценена устойчивость предлагаемой схемы к ряду конкретных атак», - сказал выступавший.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно доклада, были озвучены ответы на вопросы. Научный руководитель диссертанта, заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев озвучил свои рекомендации.