AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin “Bulud texnologiyaları əsasında mobil elektron imza sxemi” mövzusuna həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun dissertantı Həbib Abbasov bulud texnologiyalarının vətəndaşların elektron xidmətlərdən təhlükəsiz və rahat istifadəsini və mobilliyini təmin etmək üçün geniş imkanlar təqdim etdiyini bildirdi. O, “mobil e-imza” anlayışının elmi ədəbiyyatda təkcə mobil telefonlarda reallaşdırılan e-imzanı deyil, daha geniş konsepsiyanı əhatə etdiyini diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi hazırda ölkəmizdə fəaliyyət göstərən milli e-imza infrastrukturunun komponentləri və onların funksiyaları, aparat və proqram təminatı, normativ-hüquqi baza haqqında geniş məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, e-xidmətlərdən istifadənin genişlənməsi, e-dövlətin yeni inkişaf fazasına keçməsi, IV sənaye inqilabının vüsət alması ilə elektron qarşılıqlı əlaqə tərəflərinin etibarlı autentifikasiyası sistemi kimi e-imza infrastrukturunun yeni texnologiyalar əsasında təkmilləşdirilməsi məsələsi aktuallaşır. H.Abbasov bu sahədə həlli vacib elmi tədqiqat problemlərinin ətraflı xarakteristikasını da təqdim etdi.
O, həmçinin bildirdi ki, bulud texnologiyalarından istifadə etməklə informasiya texnologiyalarının, o cümlədən elektron imzanın mobilliyini daha geniş platformalarda təmin etmək olar. H.Abbasov inkişaf etmiş ölkələrin bulud texnologiyaları əsasında mobil imzanın reallaşdırılması və tətbiqi sahəsindəki təcrübəsini analiz edərək mövcud həllərin əksəriyyətinin spesifik qanunvericilik və müəyyən eyniləşdirmə sisteminə (məsələn, konkret milli eID sisteminə) görə yaradıldığını vurğuladı: “Belə həllərin digər ölkələrdə tətbiqi əhəmiyyətli uyğunlaşdırma işləri və xeyli əlavə xərclər tələb edir”.
Məruzəçi bulud texnologiyaları əsasında e-imza xidmətinin (“Signature as a Service”, SaaS) qurulması üçün təklif etdiyi konseptual modeli və server əsaslı e-imza sxemini diqqətə çatdırdı. Sxem göndərən-server və server-alan arasında bir neçə xüsusi məlumat mübadiləsi addımından ibarətdir və elliptik əyrilər kriptoqrafiyasından istifadə etməklə həyata keçirilir. Əsas hesablamalar server tərəfdə yerinə yetirilir. Bununla yanaşı, həm göndərənin, həm də alanın imzadan imtina edə bilməməsi təmin edilir.
“Ənənəvi e-imza sxemləri ilə müqayisədə təklif edilən sxem hesablamaların həcmi və kommunikasiya xərcləri baxımından daha səmərəlidir. Təklif edilmiş sxemin bir sıra spesifik hücumlara qarşı dayanıqlığı da qiymətləndirilmişdir”, – deyə məruzəçi bildirdi.
Sonda məruzə ətrafında müzakirələr aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı. Dissertantın elmi rəhbəri, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev dissertantın gələcək tədqiqatları üzrə bir sıra təklif və tövsiyələrini səsləndirdi.

Scientific seminar on "Mobile electronic signature scheme based on cloud technologies" held
The next scientific seminar on topic "Mobile e- signature scheme based on cloud technologies" was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
Habib Abbasov, a PhD student at the institute, said that cloud technologies provide broad opportunities for citizens to ensure safe and comfortable use of electronic services. He pointed out that the notion of "mobile e-signature" in scientific literature is not only an e-signature on mobile phones, but also a broader concept.
The speaker gave detailed information on the components of the national e-signature infrastructure and their functions, apparatus and software, as well as the legal framework. According to him, the issue of improving the e-signature infrastructure as a system of valid authentication of the parties through e-services, the transition to the new development phase of the e-government, the development of the IV industrial revolution and the e-signature interaction are on the rise. H. Abbasov presented a detailed description of the important scientific research problems in this area.
He also noted that by using cloud technologies, mobility of information technologies, including electronic signature, can be provided on larger platforms. H.Abbasov analyzed the experience of developed countries on the realization of mobile e-signature based on cloud technologyies and emphasized that most of the solutions were created for a specific legislative and specific identification system (for example, a specific national eID system): "The application of such solutions in other countries is significant, requires additional costs ".
The speaker pointed out the conceptual model proposed by him - the e-signature service ("Signature as a Service", SaaS) based on cloud technologies and a server-based e-signature scheme. The scheme consists of a few specific information sharing steps between the sender-server and the server-domain and is performed using the elliptical curves cryptography. The basic calculations are performed on the server side. In addition, both the sender and the receiver are unable to refuse the signature.
"The proposed scheme compared to traditional e-signature schemes is more efficient in terms of volume and communication costs. The proposed scheme has also been assessed against a number of specific attacks, "the reporter said.
At the end, discussions were held around the lecture, and many questions were answered. PhD, Associate Professor, Head of Department Yadigar Imamverdiyev made a number of suggestions and recommendations on the future research of the PhdD student.