İnternet şəbəkəsi və superkompüter texnologiyalarının çoxaspektli problemləri araşdırılır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında 4 saylı şöbənin 2018-ci il üzrə fəaliyyət planı müzakirə olundu. İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov rəhbərlik etdiyi şöbənin cari ili əhatə edən fəaliyyət planını təqdim edərək İnternet şəbəkəsi və superkompüter texnologiyalarının çoxaspektli problemləri üzrə tədqiqatların aparılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bu problem üzrə “Mobil hesablama buludlarının optimal sintezi   üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, “Əşyaların İnterneti texnologiyalarında şəbəkə resurslarından səmərəli istifadəsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Verilənlərin emal mərkəzində virtual maşınların və hesablama klasterlərinin yaradılması  uçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “AzScienceNet şəbəkəsində Enterprise Desktop Grid xidmətlərinin yaradılması istiqamətində tədqiqat işlərinin aparılması”, və “AzScienceNet şəbəkəsində proqramla idarə olunan şəbəkə texnologiyalarının tədqiqi və analizi” mövzuları üzrə araşdırmalar aparılacaq.
R.Ələkbərov həmçinin bildirdi ki, cari ildə “Verilənlərin emal mərkəzlərində paralel hesablamaların təşkilinin tədqiqi və analizi”, “Green Computing texnologiyalarının mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinin  təhlili”, “Superkompüter texnologiyaları: mövcud vəziyyəti, inkişaf perspektivləri və  problemləri”, “Şəbəkə mühitində yeni nəsil təhlükəsizlik sistemləri üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” və “Simsiz şəbəkə texnologiyalarının mövcud vəziyyəti, problemləri və perspektivləri” mövzuları üzrə də araşdırmaların aparılması nəzərdə tutulub.
Elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görüləcək işlərdən danışan məruzəçi şöbə əməkdaşları tərəfindən AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi” qrant layihəsi və AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun “Əşyaların İnterneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması” layihəsi üzrə elmi tədqiqatların aparıldığını nəzərə çatdırdı. Alim Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət proqramı çərçivəsində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmış işlərin icrasında fəal iştirak edildiyini söylədi.
R.Ələkbərov bununla yanaşı, AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun istismarı və inkişaf etdirilməsi, İnternet xidmətlərinin təşkili və proqram təminatının yenilənməsi işlərinin cari ildə də həyata keçiriləcəyini bildirdi.
Şöbə müdiri, həmçinin qeyd etdi ki, AzScienceNet şəbəkəsində Cloud Computing xidmətindən istifadə edilməsinin təşkili, virtual  laboratoriya xidmətinin yaradılması, “Multimedia Qalereyası” sisteminin istismarı, AMEA Rəyasət Heyətinin binasında “İnteraktiv informasiya sistemi”nin istismarı, AzScienceNet üzərindən “Elm TV” İnternet televiziyasının çəklişlərinin birbaşa yayımının təmin edilməsi, AzScienceNet-də VoİP xidmətinin genişləndirilməsi və istismarı, AzScienceNet şəbəkəsində təhlükəsizlik və monitorinqi həyata keçirən yeni proqram təminatlarının qurulması işləri və s. həyata keçiriləcək işlər sırasındadır.
Şöbənin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan məruzəçi Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına şəbəkə xidməti göstərən GEANT assosiasiyası və Rusiya Elmlər Akademiyasının A.A.Xarkeviç adına İnformasiyanın Ötürülməsi Problemləri İnstitutunun Paylanmış Hesablamalar Mərkəzi ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin davam etdirilməsinin planlaşdırıldığını nəzərə çatdırdı.
R.Ələkbərov şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunan beynəlxalq və respublika səviyyəli jurnallarda elmi məqalələrin nəşri ilə bağlı görüləcək tədbirlər haqqında da məlumat verdi.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin fəaliyyət planı ilə bağlı tövsiyələrini səsləndirdi. Akademik şöbə əməkdaşlarının elmi-nəzəri fəaliyyətinin gücləndirilməsi, əldə olunmuş nəticələrin nüfuzlu elmi jurnallarda nəşr olunmasının vacibliyini qeyd etdi.

Multi aspect problems of the Internet and supercomputer technologies are investigated
At the meeting of the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS the action plan of the Depoartment No 4 for 2018 was discussed. Deputy Director on Technology, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov, said that it is envisaged to carry out researches on multifaceted problems of the Internet and supercomputer technologies by presenting the activity plan of current year. He noted that studies will be carried out on “Development of methods and algorithms for optimal synthesis of mobile cloud computing”, “Development of methods and algorithms for efficient use of network resources in Internet of things technologies”, “Development of methods and algorithms for creating virtual machines and computing clusters in data processing center” , “Research on creation of Enterprise Desktop Grid services in AzScienceNet network” and “Research and analysis of network-based network technologies in AzScienceNet”.
R. Alakbarov also noted that this year it is considered to carry out research on “Investigation and analysis of parallel computing in data processing center”, “Analysis of current situation and development perspectives of Green Computing Technologies", “Supercomputer Technologies: current status, development perspectives and problems”, “Development of methods and algorithms for new generation of security systems "and “Current state, problems and perspectives of wireless network technologies “.
Speaking about the work to be done within the framework of scientific and innovation activities, the rapporter noted that researches were carried out on the “Development of new methods and algorithms for the synthesis of electronic science and its functional subsystems" grant project by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and “Application of Internet of Things technologies too oil-gas industry” project by the Science Foundation of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan. The scientist said the institute was actively involved in the implementation of the tasks assigned to the Institute of Information Technologyof ANAS within the framework of the State Program for the implementation of the National Strategy for Information Society Development in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020.
R. Alakbarov also noted that the work on operation and development of AzScienceNet network infrastructure, organization of Internet services and software upgrade will be implemented this year.
The head of department also noted that the use of Cloud Computing on AzScienceNet, creation of virtual laboratory service, operation of the “Multimedia Gallery” system, operation of “Interactive information system” in the Presidium of ANAS, “Elm TV” on AzScienceNet provision of direct broadcasting, expanding and operation of VoIP services at AzScienceNet, installation of new software for security and monitoring in AzScienceNet network and others were considered to be done.
Speaking about the international scientific cooperation of the department, the reporter noted that it is planned to continue cooperation with the GEANT Association for networking in all European scientific and educational institutions and the Center for Distributed Computing of the Institute for Information Transmission Problems named after A.A.Kharkevich of the Russian Academy of Sciences.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev made a presentation on the action plan of the department. He emphasized the importance of strengthening the scientific and theoretical activities of the academic staff and publishing the results in the prestigious scientific journals.