İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini Rəşid Ələkbərov Fəxri Fərmanla təltif edilib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov anadan olmasının 65 illik yubileyi münasibətilə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
Fərmanı yubilyara təqdim edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev R.Ələkbərovu rəhbərlik etdiyi kollektiv adından təbrik edib və yubilyara gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Akademik bildirib ki, institutun çoxillik fəaliyyətində böyük xidmətləri olan R.Ələkbərova xas olan insanpərvərlik, əməksevərlik, həssaslıq və qayğıkeşlik kimi nəcib insani keyfiyyətlər kollektivdə ona böyük hörmət və rəğbət qazandırmışdır.
R.Ələkbərov 1975-ci ildə Ç.İldırım adına Azərbaycan Politexnik İnstitutunun “Avtomatika və hesablama texnikası” fakültəsini bitirmişdir.
Həmin ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) Kibernetika İnstitutuna təyinatla göndərilmiş və burada mühəndis, böyük mühəndis, kiçik elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. 1983-cü ildən AEA-nın Avtomatlaşdırmış İdarəetmə Sistemləri (AİS) şöbəsində aparıcı mühəndis, qrup rəhbəri, 1992-ci ildən isə laboratoriya müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
2006-cı ildə “Kompüter şəbəkələri əsasında paylanmış hesablama mühitinin sintezi üçün model və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusu üzrə dissertasiya işini müdafiə etmiş və texnika üzrə fəlsəfə doktoru adını almışdır.
Milli Superkompüter Mərkəzinin və onun ümumrespublika infrastrukturunun yaradılması üçün kompleks (texniki, təşkilati, iqtisadi, maliyyə və s.) təkliflərin və sənədlərin işlənməsi məsələləri ilə məşğul olmuşdur.
2010-cu ildən “AzScienceNet” elm kompüter şəbəkəsinin infrastrukturunun yaradılması və genişləndirilməsi işlərini həyata keçirən və İnternet xidmətləri göstərən şöbəyə rəhbərlik edir.
Hazırda bulud texnologiyaları əsasında verilənlərin emal mərkəzində hesablama və yaddaş resurslarının istifadəçilər arasında optimal paylanması, bulud texnologiyalarının müxtəlif şəbəkə mühitində sintezi modelləri, mobil hesablama buludlarının optimal sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənməsi istiqamətlərində tədqiqat işləri aparır.
Alim 90-dan çox elmi işin, o cümlədən 5 ixtiranın müəllifidir.
2011-ci ildən Tədris-İnnovasiya Mərkəzində distant təhsil sisteminin infrastrukturunun yaradılması işlərinə rəhbərlik edir.
2011-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə institutun baş mühəndisi vəzifəsinə, 2015-ci ildə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini vəzifəsinə təsdiq edilmişdir.
2009-cu ildə “Tərəqqi” medalı, 2013-cü ildə AR Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif edilmişdir. 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar mühəndis” fəxri adına layiq görülmüşdür.
2016-cı ildə AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dosent elmi adına layiq görülmüşdür.

07 March 2018 - 14:00 | Conferences, assemblies
Deputy Director on Technologies at the Institute of Information Technology of ANAS, Ph.D in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov was awarded the Honorary Diploma of the Institute on the occasion of his 65th birthday.
Academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Aliguliev congratulated R. Alakbarov on behalf of the collective and wished him successes in his future activity.
The academician noted that noble human qualities such as humanity, industriousness, sensitivity and care, inherent in R. Alakbarov, who had great services in the long run of the institute, gained him great respect and sympathy in the collective.
In 1975 R.Alakbarov graduated from “Automation and Computer Engineering” faculty of Azerbaijan Polytechnic University named after C.Ildirim.
Since 1975, he was assigned to Institute of Cybernetics of Azerbaijan Academy of Sciences, worked as an engineer, senior engineer, junior research officer. He was transferred to Automated Control Systems department of AAS since 1983.
In 2006, he defended his dissertation on the topic "Development of models and algorithms for the synthesis of computing environment based on distributed computer networks" and received the title Ph.D on speciality  05.13.01 - System Analysis, Management and Data Processing.
He deals with the development of proposals and documents (technical, organizational, economic, financial, etc.) for the establishment of National Supercomputer Center and its nationwide infrastructure.
Since 2010, he has been leading the development of "AzScienceNet" infrastructure.
Currently, he conducts researches on the optimal allocation of memory and computing resources among users based on cloud technologies in Data processing center, on development of models for the synthesis of cloud technologies in various network environment and new methods and algorithms  for the synthesis of e-science  and its  functional  subsystems.
He is author more than 90 scientific works, including 5 inventions.
Since 2008, he has been member Technical Committee on Standardization of the Ministry of Communications and Information Technology.
In 2009, he was awarded with the "Progress" was medal.
Since 2010, he has been leading to construction of “AzScienceNet" science computer network infrastructure.
Since 2011, he has been leading to construction of distant education system infrastructure in the Education Center.
In 2011, he was appointed chief engineer of the institute by the decision of the Presidium of ANAS.
In 2013, he was awarded with honorary Certificate by the Ministry of Communications and Information Technologies.
In 2015, he was appointed deputy director on technology of the institute.
In 2015, he was awarded with "Honored Engineer” for the development of Azerbaijan science by decree of the President of the Azerbaijan Republic.
In 2016, he was awarded with the title of associate professor by the Supreme Attestation Commission under the President of the Azerbaijan Republic.