İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini Rəşid Ələkbərov Fəxri Fərmanla təltif edilib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov anadan olmasının 65 illik yubileyi münasibətilə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
Fərmanı yubilyara təqdim edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev R.Ələkbərovu rəhbərlik etdiyi kollektiv adından təbrik edib və yubilyara gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Akademik bildirib ki, institutun çoxillik fəaliyyətində böyük xidmətləri olan R.Ələkbərova xas olan insanpərvərlik, əməksevərlik, həssaslıq və qayğıkeşlik kimi nəcib insani keyfiyyətlər kollektivdə ona böyük hörmət və rəğbət qazandırmışdır.
R.Ələkbərov 1975-ci ildə Ç.İldırım adına Azərbaycan Politexnik İnstitutunun “Avtomatika və hesablama texnikası” fakültəsini bitirmişdir.
Həmin ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) Kibernetika İnstitutuna təyinatla göndərilmiş və burada mühəndis, böyük mühəndis, kiçik elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. 1983-cü ildən AEA-nın Avtomatlaşdırmış İdarəetmə Sistemləri (AİS) şöbəsində aparıcı mühəndis, qrup rəhbəri, 1992-ci ildən isə laboratoriya müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
2006-cı ildə “Kompüter şəbəkələri əsasında paylanmış hesablama mühitinin sintezi üçün model və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusu üzrə dissertasiya işini müdafiə etmiş və texnika üzrə fəlsəfə doktoru adını almışdır.
Milli Superkompüter Mərkəzinin və onun ümumrespublika infrastrukturunun yaradılması üçün kompleks (texniki, təşkilati, iqtisadi, maliyyə və s.) təkliflərin və sənədlərin işlənməsi məsələləri ilə məşğul olmuşdur.
2010-cu ildən “AzScienceNet” elm kompüter şəbəkəsinin infrastrukturunun yaradılması və genişləndirilməsi işlərini həyata keçirən və İnternet xidmətləri göstərən şöbəyə rəhbərlik edir.
Hazırda bulud texnologiyaları əsasında verilənlərin emal mərkəzində hesablama və yaddaş resurslarının istifadəçilər arasında optimal paylanması, bulud texnologiyalarının müxtəlif şəbəkə mühitində sintezi modelləri, mobil hesablama buludlarının optimal sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənməsi istiqamətlərində tədqiqat işləri aparır.
Alim 90-dan çox elmi işin, o cümlədən 5 ixtiranın müəllifidir.
2011-ci ildən Tədris-İnnovasiya Mərkəzində distant təhsil sisteminin infrastrukturunun yaradılması işlərinə rəhbərlik edir.
2011-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə institutun baş mühəndisi vəzifəsinə, 2015-ci ildə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini vəzifəsinə təsdiq edilmişdir.
2009-cu ildə “Tərəqqi” medalı, 2013-cü ildə AR Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif edilmişdir. 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar mühəndis” fəxri adına layiq görülmüşdür.
2016-cı ildə AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dosent elmi adına layiq görülmüşdür.

Заместитель директора по технологиям института Рашид Алекперов награжден Почетной грамотой
Заместитель директора по технологиям института, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов награжден Почетной грамотойинститута по случаю 65-летия со дня его рождения.
Директор института, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев вручил Р.Алекперову грамоту, поздравил его от имени коллектива и пожелал ему успехов в дальнейшей карьере.
Он рассказал о том, что юбиляр благодаря активному участию в научной и общественной жизни института, высокому профессионализму и достижениям  всегда находился в центре внимания руководства.
Р.Алекперов в 1975 году окончил факультет «Автоматизация и вычислительная техника» Азербайджанского политехнического института им. Ч.Илдырыма.
Затем был направлен в Институт кибернетики АН Азербайджана, работал на должностях инженера, старшего инженера, младшего научного сотрудника. В 1983 году переведен в Отдел АСУ АН Азербайджана. Здесь он работал ведущим инженером, руководителем группы, а с 1992 года - зав. лабораторией.
В 2006 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Разработка моделей и алгоритмов синтеза распределенной вычислительной среды на базе компьютерных сетей» и получил ученую степень кандидата технических наук по специальности 05.13.01 - «Системный анализ, управление и обработка информации».
Занимался вопросами разработки комплексных предложений и документов (технических, организационных, экономических, финансовых и т.д.) для создания Национального суперкомпьютерного центра и его общереспубликанской инфраструктуры.
С 2010 года руководит созданием инфраструктуры научной компьютерной сети «AzScienceNet».
Автор более 90 научных работ, в том числе 5 изобретений.
С 2011 года руководит созданием инфраструктуры системы дистанционного образования в Учебно-инновационном центре института.
В 2011 году постановлением Президиума Национальной академии наук Азербайджана был утвержден в качестве главного инженера института.
В 2015 году назначен заместителем директора по технологиям института.
В 2009 году был удостоен медали «Терегги» («Прогресс»). В 2013 году награжден Почетным дипломом Министерства связи и высоких технологий АР. В 2015 году согласно Указу Президента Азербайджанской Республики за вклад в развитие науки в Азербайджане получил почетное звание «Заслуженный инженер».
В 2016 году решением  Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики удостоен ученого звания доцента.