Müasir xilasedicilər üçün “ağıllı” gödəkçə hazırlanıb
Nokia” şirkəti İspaniyanın Barselona şəhərində keçirilən, mobil sənayenin ən böyük sərgisi olan “Mobile World Congress 2018”də xilasedicilər və polislər üçün Cənubi Koreyanın “Kolon” geyim şirkəti ilə birgə hazırlanmış “ağıllı” gödəkçəsini təqdim edib.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “CHASE Life Tech FR” zahirən polis və yanğınsöndürənlərin parlaq gödəkçələrinə bənzəyir. Əsas fərq onun ürək döyüntüsünün tezliyini və bədən temperaturunu qeydə alan modulyar sensorlar, GPS və akselerometrlə təchiz edilməsidir. Onların əvəzinə konkret vəziyyətdə lazım olacaq sensorlar (məsələn, dəm qazı sensorları) quraşdırmaq mümkündür.
Gödəkçə vasitəsilə əldə olunmuş məlumatlar baza stansiyasına ötürülür ki, burada idarəetmə bloku onları real vaxt rejimində təhlil edir. Bu, xüsusilə, polis və ya yanğınsöndürənin qəza vəziyyətində əlaqə qura bilməməsi zamanı kömək edə bilər.
Gözəl dizayna malik olan “CHASE Life Tech FR” gödəkçəsi hər kəs tərəfindən qəbul edilmiş dünya brendlərindən heç də geri qalmır. Bundan başqa, gödəkçənin hissələri müəyyən praktik funksiyaları yerinə yetirir. Məsələn, parça keçiricilik qabiliyyətinə malikdir, GORE-TEX materialından hazırlanmış 3M-detallar isə yağış və qar suyunu keçirmir. Bütün sensorları çıxarmaq mümkündür ki, bu da gödəkçəni asanlıqla yumağa imkan verir. “Nokia” və “Kolon” şirkətləri 1-2 il ərzində adi vətəndaşlar üçün belə gödəkçələr hazırlamağı planlaşdırırlar.

Nokia created unique jacket for rescuers
The current exhibition MWC in Barcelona in 2018 has been barren indeed non-standard projects. Phone-banana from “the Matrix” at all desire can not be called entirely original. As the abundance of smartphones. Beautiful, sophisticated, interesting, but not “cling”. But Nokia decided to remind the world that its development belongs to many interesting things in the past and brought to the exhibition a new “smart” jacket CHASE LifeTech FR, which was developed jointly with the fashion brand Kolon from South Korea and a software developer GINA.
The novelty looks like a traditional clothing of firefighters or police patrol, but certain aspects set it apart from others. Reportedly, the jacket is equipped with sensors for heart rate, the temperature of the external environment (for fire very need sensor) and a GPS tracker and motion sensor (aka accelerometer). However, they can vary depending on the task. For example, for police jacket can be equipped with camera or other devices. And in the future you can add CO2 detectors, environmental monitoring system and in General, anything.
CHASE Life Tech FR is distinguished by its refined design, which is in no way inferior to the generally recognized world fashion brands. However, all these spectacular details of the jacket, in addition to the designer ones, also fulfill quite definite practical functions. For example, fabric is a conductor, while reflective 3M parts made from GORE-TEX material easily pass steam from the body, but do not let rain and snow pass. Since all sensors are removable, the CHASE Life Tech FR can be easily washed.