AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov və sektor müdiri Oqtay Ələkbərovun həmmüəllifi olduğu “Mobile clouds computing: current state, architecture and problems” (Mobil hesablama buludları: mövcud vəziyyəti, arxitekturası və problemləri) adlı məqalə 22-24 fevral 2017-ci il tarixdə Hindistanda keçirilən IEEE-nin Elektrik, Kompüter və Kommunikasiya Texnologiyaları üzrə II beynəlxalq konfransında (2nd IEEE International Conference on Electrical, Computer and Communication Technologies – İCECCT) çap olunub.
Məqalədə mobil hesablama buludları texnologiyalarının arxitekturası və tətbiq sahələri araşdırılmış və analiz edilmişdir. Bu texnologiyanın üstünlükləri və istifadəsi zamanı meydana çıxan problemlər təhlil edilmişdir. Eyni zamanda, bu texnologiyadan istifadə etməklə mobil avadanlıqların hesablama və yaddaş resurslarına olan tələbatının təmin edilməsi məsələləri tədqiq edilmişdir.

Статья под названием "Mobile clouds computing: current state, architecture and problems" (Мобильные облачные вычисления: текущее состояние, архитектура и проблемы), соавторами которой являются заместитель директора по технологиям Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов и заведующий сектором Октай Алекперов, была опубликованы в материалах II международной конференции IEEE по электронным, компьютерным и коммуникационным технологиям (2nd IEEE International Conference on Electrical, Computer and Communication Technologies – İCECCT), прошедшей 22-24 февраля 2017 года в Индии.
В статье проанализированы и исследованы архитектура и области применения технологий мобильных облачных вычислений. Проанализированы преимущества и проблемы, возникающие при использовании этих технологий. В то же время, исследованы вопросы обеспечения потребностей мобильных оборудований в вычислительных ресурсах и ресурсах памяти, используя эту технологию.