AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov və sektor müdiri Oqtay Ələkbərovun həmmüəllifi olduğu “Mobile clouds computing: current state, architecture and problems” (Mobil hesablama buludları: mövcud vəziyyəti, arxitekturası və problemləri) adlı məqalə 22-24 fevral 2017-ci il tarixdə Hindistanda keçirilən IEEE-nin Elektrik, Kompüter və Kommunikasiya Texnologiyaları üzrə II beynəlxalq konfransında (2nd IEEE International Conference on Electrical, Computer and Communication Technologies – İCECCT) çap olunub.
Məqalədə mobil hesablama buludları texnologiyalarının arxitekturası və tətbiq sahələri araşdırılmış və analiz edilmişdir. Bu texnologiyanın üstünlükləri və istifadəsi zamanı meydana çıxan problemlər təhlil edilmişdir. Eyni zamanda, bu texnologiyadan istifadə etməklə mobil avadanlıqların hesablama və yaddaş resurslarına olan tələbatının təmin edilməsi məsələləri tədqiq edilmişdir.

The article of the Institute's scientists is published at the IEEE International Conference
An article titled Mobile clouds computing: current state, architecture and problems, co-authored by Deputy Director on Technology, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov and sector chief Ogtay Alakbarov was published in  2nd IEEE International Conference on Electrical, Computer and Communication Technologies – İCECCT was held in India on 22-24 February 2017.
The article analyzes the architecture and application areas of mobile computing cloud technologies. The advantages and benefits of this technology re analyzed. At the same time, the use of this technology to explore the needs of mobile equipment for computing and memory resources are studied.