Yeni sistem smartfonun ekranına kənar şəxslərin baxmasına mane olacaq
Bir çox smartfon sahibləri yaxınlıqda olan insanların onların smartfonunun ekranına ixtiyari və qeyri-ixtiyari baxdıqlarını dəfələrlə görüblər. “Google” şirkətinin mühəndisləri bu kimi halların qarşısını almaq və gizlilik problemini həll etmək üçün yad gözlərin izlənilməsi sistemini hazırlayıblar.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, gələn həftə Kaliforniyada neyron şəbəkələri üzrə konfransda təqdim ediləcək sistem smartfonun ön kamerasından istifadə edir və gözlərin hərəkətlərini tanıyır. Əgər ekrana kənar şəxs baxarsa, sistem ön kameranın çəkdiyi təsviri ekrana çıxararaq qurğunun sahibinə xəbərdarlıq edir.
İstehsalçıların sözlərinə görə, “Electronic screen protector” yad baxışı müxtəlif işıqlandırma zamanı müvəffəqiyyətlə müəyyən edir və bunun üçün alqoritmə yalnız 2 millisaniyə lazım olur. Bu, sistemin informasiyanın emalı üçün bulud serverlərindən istifadə etmədən birbaşa smartfonda işləməsi ilə izah olunur. Yeni sistemin yaxın gələcəkdə geniş tətbiq olunacağı güman edilir.

Google engineers taught the smartphone to alert the owner about spying on the screen
Many owners of the smartphone have often faced a situation where people nearby could, voluntarily or involuntarily, peek at the screen of their smartphone. To solve the problem of privacy, Google engineers who developed the tracking system of prying eyes.
The development of the company's employees, which will be officially presented next week at the conference on neural networks in California, received the working title Electronic screen protector, hitech.newsru.com reports. The system uses the front camera of the smartphone and recognizes the movement of the eyes, warning the owner of the device, if someone is looking at the screen, except for him.
According to the developers of the system, it successfully determines the spying under different lighting conditions, but it takes only two milliseconds to recognize the foreign view of the algorithm. This is because the system works directly on the smartphone, without using cloud servers to process information.