Beynəlxalq Kommunikasiya İttifaqı (BTİ) “İKT faktlar və rəqəmlər” adlı reytinq cədvəlini açıqlayıb. BTİ Rabitə və İnkişaf Bürosunun direktoru Brahima Sanu bildirib ki, 2017-ci ilin hesabatına görə, bu gün dünyada elektron iqtisadiyyatın mərkəzində 15-24 yaş arasında olan gənclər dayanır – onların 70%-i İnternetdən istifadə edir. Hesabatda qeyd olunur ki, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının bugünkü inkişafı genişzolaqlı mobil rabitə xidmətlərinin yayılmasını da stimullaşdırır.
Dünyanın 104 ölkəsində gənclərin 80%-i İnternetdən istifadə edir. İnkişaf etmiş ölkələrdə bu rəqəm 94%, inkişafda olan ölkələrdə 67%, az inkişaf etmiş ölkələrdə isə 30%-ə bərabərdir. İnternetdə onlayn olan 830 milyon gəncin 320 milyonu Çin və Hindistan vətəndaşlarıdır. İnternetdən istifadə etməyən hər 10 gəncdən təxminən 9-u Afrika, Asiya və ya Sakit Okean regionunda yaşayır.
İnternetdən istifadə edən gənclərin faizi (71%), dünya üzrə İnternet istifadəçilərinin ümumi faizindən (48%) çoxdur.
Dünya əhalisinin 53,6%-i öz mənzilindən İnternetə daxil ola bilir
2017-ci il üzrə reytinqə görə, inkişaf etmiş ölkələrdə İnternetə çıxışı olan mənzillərin faizi, inkişaf etməkdə olan ölkələrlə müqayisədə 2 dəfə çoxdur. İnkişaf etmiş ölkələrdə bu rəqəm 84,4%, inkişafda olan ölkələrdə 42,9% təşkil edir. Az inkişaf etmiş ölkələrdə isə cəmi 14,7% əhali İnternetə daxil ola bilir. Bu kimi ölkələrdə istifadəçilərin əksəriyyəti İnternetə iş, məktəb, universitet, və ya digər ictimai yerlərdən daxil olurlar. Ümumilikdə dünya əhalisinin 53,6%-i öz mənzilindən İnternetə daxil ola bilir.
Rəqəmsal gender bərabərsizliyi
Hər il olduğu kimi, bu il də rəqəmsal gender bərabərsizliyi davam edib. Belə ki, dünya üzrə İnternetdən istifadə edən qadınların sayı, İnternetdən istifadə edən kişilərin sayından 12% aşağıdır. Afrikada İnternetdən istifadə edən kişilərin sayı, qadınların sayından 25% çoxdur. Az inkişaf etmiş ölkələrdə hər 7 qadın və hər 5 kişidən yalnız biri İnternetdən istifadə edir.

70% молодежи во всем мире пользуется Интернетом
Международный союз электросвязи (МСЭ) представил таблицу рейтинга «Факты и цифры ИКТ». Директор Бюро развития электросвязи МСЭ Брахима Сану рассказал, что согласно отчету за 2017 года, на сегодняшний день во всем мире в центре электронной экономики находится молодежь в возрасте от 15 до 24 лет - 70% из них пользуется Интернетом. В отчете отмечается, что сегодняшнее развитие информационно-коммуникационных технологий стимулирует распространение широкополосных услуг мобильной связи.
Согласно данным, 80% молодежи из 104 стран пользуется Интернетом. В развитых странах этот показатель составляет 94%, в развивающихся странах - 67%, а в менее развитых странах - 30%. Около 320 миллионов из 830 миллионов молодых людей в онлайновом режиме, - это молодые люди, являющиеся гражданами Китая и Индии. Примерно девять из десяти молодых людей, которые не пользуются Интернетом, живут в Африке, Азии или Тихоокеанском регионе.
Доля молодых людей, пользующихся Интернетом (71%), больше, чем общее количество пользователей Интернета в мире (48%).
53,6% населения мира могут получить доступ к Интернету из своего дома
Согласно рейтингу 2017 года, доля домов, имеющих доступ к Интернету в развитых странах, в два раза выше, чем в развивающихся странах. В развитых странах этот показатель составляет 84,4%, в развивающихся странах - 42,9%. В менее развитых странах только 14,7% населения могут получить доступ к Интернету. В таких странах большинство пользователей получают доступ к Интернету на работе, в школе, университете или в других общественных местах. В целом, 53,6% населения мира может получить доступ к Интернету из своего дома.
Цифровое гендерное неравенство
Каждый год продолжается цифровое гендерное неравенство. Этот год не стал исключением. Количество женщин пользователей Интернета во всем мире на 12% ниже, чем количество пользователей мужчин. В Африке количество мужчин пользователей Интернета на 25% выше, чем число женщин. В менее развитых странах только одна из семи женщин и один из пяти мужчин пользуется Интернетом.