AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 4 saylı şöbənin illik hesabatı müzakirə olundu. İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov rəhbərlik etdiyi şöbənin 2017-ci il üçün hesabatını təqdim edərək İnternetin tənzimlənməsi və superkompüter texnologiyalarının çoxaspektli problemləri üzrə tədqiqatların aparıldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, bu problem üzrə “Mobil hesablama buludlarının optimal sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, “Əşyaların İnterneti: mövcud vəziyyəti, inkişaf perspektivləri, problemlər və həlli yolları”, “Verilənlərin emal mərkəzində virtual maşınların və hesablama klasterlərinin yaradılması istiqamətində tədqiqat işlərinin aparılması” mövzuları üzrə araşdırmalar aparılmışdır.
Şöbə müdiri, həmçinin AzScienceNet şəbəkəsində Enterprise Desktop Grid xidmətlərinin yaradılması, AzScienceNet-də proqramla idarə olunan şəbəkə texnologiyaları, verilənlərin emal mərkəzlərində paralel hesablamaların təşkili, eləcə də Green Computing texnologiyaları üzrə tədqiqat işlərinin davam etdirildiyini diqqətə çatdırdı.
Elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işlərdən danışan məruzəçi “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi”, “Green Computing texnologiyalarının inkişaf perspektivləri və problemləri” qrant layihələri üzrə elmi tədqiqatların aparıldığını, “AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və perspektivləri” respublika elmi-praktiki seminarının keçirildiyini, “Böyük hesablama, yaddaş resursları və sürətli İnternet trafiki tələb edən mürəkkəb məsələlər” haqqında monitorinq işlərinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Alim bununla yanaşı, AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, AzScienceNet şəbəkəsində yeni xidmətlərin yaradılması və təşkili, şəbəkənin və Data Mərkəzin texniki imkanlarının artırılması, AzScienceNet-də proqram təminatının qurulması işlərinin görüldüyünü vurğuladı. R.Ələkbərov bu məqsədlə AMEA-nın bir sıra institut və təşkilatlarının kompüterlər şəbəkələrinin fiber optik əlaqə kanalı vasitəsi ilə AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulması, kompüterlərin lokal şəbəkəsinin yaradılması, AzEduNet.az təhsil şəbəkəsinin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulması, AzScienceNet-də Grid layihələrə qoşulma, AMEA-nın Akademiya şəhərciyində Wi-Fi xidmətinin istifadəyə verilməsi, Monitorinq və Təhlükəsizlik Xidmətinin və AMEA-nın operativ məlumatlandırma sisteminin işinin təşkili və s. istiqamətdə tədbirlərin görüldüyünü söylədi.
Şöbənin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan məruzəçi Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına şəbəkə xidməti göstərən GEANT assosiasiyası və Rusiya Elmlər Akademiyasının A.A.Xarkeviç adına İnformasiyanın Ötürülməsi Problemləri İnstitutunun Paylanmış Hesablamalar Mərkəzi ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin davam etdirildiyini nəzərə çatdırdı.
R.Ələkbərov şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunan beynəlxalq və respublika səviyyəli jurnallarda elmi məqalələrin nəşri ilə bağlı görülmüş tədbirlər haqqında da məlumat verdi. Cari ildə şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə 31 istinadın qeydə alındığını bildirdi.
Alim, həmçinin qeyd etdi ki, hesabat ilində AzScienceNet şəbəkəsinin veb-saytının yeni versiyası istifadəyə verilmişdir.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin hesabatı ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi. Alim şöbə əməkdaşlarının elmi-nəzəri fəaliyyətinin gücləndirilməsi, əldə olunmuş nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarda nəşr olunması və KİV-də təbliğinin vacibliyini qeyd etdi.

Multi-spectrum problems of supercomputer technologies are investigated
The annual report of Department No. was discussed 4 at the Institute of Information Technology of ANAS. Deputy Director onTechnologies, Ph.D. in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakbarov said that research on internet regulation and multidimensional problems of supercomputer technologies the problem was "Development of methods and algorithms for optimal synthesis of mobile computing clouds" Internet of Things: Current Status, Development Perspectives, Problems and Solutions’’, "Conducting research on creation of virtual machines and computing clusters in data processing center" investigations were conducted on topics,  he noted.
He also pointed out that the creation of Enterprise Desktop Grid services in AzScienceNet, network-based technologies in AzScienceNet, parallel computing in data processing centers, as well as research on Green Computing technology are continuing.
Speaking about the work done in the field of scientific-innovation activities, the reporter said that "Development of new methods and algorithms for synthesis of electronic science and its functional subsystems", "Development Perspectives and Problems of Green Computing Technologies", "AzScienceNet: current state, opportunities and prospects" the republican scientific-practical seminar, "Complex issues requiring great computing, memory resources and high-speed Internet traffic".
He also stressed the importance of developing AzScienceNet's infrastructure, creating and organizing new services in AzScienceNet network, increasing technical capabilities of the network and the Data Center, and installing software on AzScienceNet. For this purpose the AzScienceNet network joined of several institutes and organizations of ANAS through fiber-optic communication channels, creation of local computer network, AzEduNet.az education network connection to AzScienceNet network, joining Grid projects at AzScienceNet, Academy of ANAS Wi-Fi service on campus, organization of work of Monitoring and Security Service and operational information system of ANAS, etc. said that measures were taken in the direction, R. Alakbarov noted.
Speaking about the international scientific cooperation of the department, the reporter noted that cooperation with GEANT Association for all European scientific and educational institutions and cooperation with the Center for Distributed Computations of the Institute of Information Transfer Problems of the Russian Academy of Sciences have been continued.
R. Alakbarov also informed about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities of the department, participation in scientific-technical conferences, the publication of scientific articles in the international and republican journals recommended by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan. In the current year, 31 references have been registered to the work e of the department’s staff.
The scientist also noted that in the reporting year a new version of the AzScienceNet website has been put into use.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technologies of ANAS, academician Rasim Alguliev made speeches and made suggestions and recommendations regarding the department's report. The scientist emphasized the importance of promoting the scientific and theoretical activities of the department's staff, publishing the results in reputable international scientific journals and promoting mass media.