Bu fikri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev institutun Elmi şurasının iclasında İordaniyada keçirilmiş “Dünya Elm Forumu” haqqında çıxış edərkən səsləndirib.
Alim Yaxın Şərqin ən böyük elm toplantısı hesab edilən bu Forumun əhəmiyyətini önə çəkərək, tədbirin həm elmi, həm də texniki cəhətdən yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib. Bildirib ki, müxtəlif ölkələrdən 3000-ə yaxın alim və mütəxəssisin toplaşdığı Forumda dünya elminin prioritetləri və çağırışları, elm və texnikanın inkişafındakı yeni amillərə dair müzakirələr aparılıb. Akademik rəhbərlik etdiyi qurumda aparılan tədqiqatların Dünya Elm Forumunun çağırışlarına cavab verdiyini vurğulayıb.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, dünya alimləri Forumda rəqəmsal dəyişikliklər, IV sənaye inqilabı, Big data, Əşyaların İnterneti, rəqəmsal iqtisadiyyat və digər mövzularda geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, akademik R.Əliquliyev 7-10 noyabr tarixlərində İordaniyada keçirilmiş Dünya Elm Forumunda AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində iştirak edib.

"Researches carried out at the Institute meets the challenges of the World Science Forum"
Academician Rasim Alguliev, academician-secretary of ANAS, director of the Institute academician Rasim Alguliev, spoke at the meeting of the Scientific Council during the "World Science Forum" held in Jordan.
The scientist pointed out the significance of this Forum, which is considered the largest science meeting in the Middle East, noting that the event was organized both scientifically and technically at a high level. He said that about 3,000 scientists and specialists from various countries gathered at the forum to discuss the priorities and challenges of world science, new factors in the development of science and technology. He noted that the research carried out by the academically-led organization responded to the challenges of the World Science Forum.
According to R. Alguliev, world scientists exchanged views on digital changes in the Forum, IV Industrial Revolution, Big Data, Internet of Things, Digital Economy and other topics.
It should be noted that academician R. Alguliev participated in the World Science Forum held in Jordan on November 7-10, under the chairmanship of academician Akif Alizadeh.