Bu fikri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev institutun Elmi şurasının iclasında İordaniyada keçirilmiş “Dünya Elm Forumu” haqqında çıxış edərkən səsləndirib.
Alim Yaxın Şərqin ən böyük elm toplantısı hesab edilən bu Forumun əhəmiyyətini önə çəkərək, tədbirin həm elmi, həm də texniki cəhətdən yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib. Bildirib ki, müxtəlif ölkələrdən 3000-ə yaxın alim və mütəxəssisin toplaşdığı Forumda dünya elminin prioritetləri və çağırışları, elm və texnikanın inkişafındakı yeni amillərə dair müzakirələr aparılıb. Akademik rəhbərlik etdiyi qurumda aparılan tədqiqatların Dünya Elm Forumunun çağırışlarına cavab verdiyini vurğulayıb.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, dünya alimləri Forumda rəqəmsal dəyişikliklər, IV sənaye inqilabı, Big data, Əşyaların İnterneti, rəqəmsal iqtisadiyyat və digər mövzularda geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, akademik R.Əliquliyev 7-10 noyabr tarixlərində İordaniyada keçirilmiş Dünya Elm Forumunda AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində iştirak edib.

«Исследования института отвечают запросам Всемирного научного форума»
Об этом во время своего выступления на очередном заседании Научного совета института заявил академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев, рассказывая о Всемирном научном форуме.
Ученый, подчеркнув значение этого Форума, который считается крупнейшим научным мероприятием на Ближнем Востоке, отметил, что мероприятие как с научной, так и с технической стороны было организовано на высоком уровне. Он рассказал о том, что на Форуме, в котором приняли участие около 3000 ученых и специалистов из разных стран, обсудили приоритеты мировой науки, новые факторы в развитии науки и техники. Он подчеркнул, что исследования, проводимые в организации, которой он руководит, отвечают запросам Всемирного научного форума.
По словам Р.Алигулиева, в Форуме ученые мира обменялись мнениями по поводу цифровых изменений, IV промышленной революции,  Bigdata, «интернета вещей», цифровой экономики и других тем.
Отметим, что академик Расим Алигулиев участвовал во Всемирном научном форуме, который прошел 7-11 ноября в Иордании, в составе делегации во главе с президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде