AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov və sektor müdiri Oqtay Ələkbərovun həmmüəllifi olduqları “Forecasting Cloudlet Development on Mobile Computing Clouds” (Mobil hesablama buludlarında cloudlet yaradılmasının proqnozlaşdırılması) adlı məqalə “International Journal of Information Technology and Computer Science” (IJITCS) beynəlxalq jurnalında dərc olunub.
Məqalədə mobil bulud texnologiyalarının inkişaf dinamikası araşdırılmış, onun üstünlükləri və istifadəsi zamanı meydana çıxan problemlər təhlil edilmişdir. Eyni zamanda bu texnologiyadan istifadə etməklə mobil avadanlıqların hesablama və yaddaş resurslarına olan təlabatın təmin edilməsi məsələləri tədqiq edilmişdir.
Həmçinin mobil hesablama buludlarında cloudlet-lərin (kiçik buludlar) yaradılmasını zəruri edən amillər araşdırılmış və cloudlet-lərin hansı baza stansiyalarının yaxınlığında yerləşdirilməsi zamanının proqnozlaşdırılması məsələsi həll edilmişdir.

The articles of the institute's scholars was published in a influential journal
An article entitled  “Forecasting Cloudlet Development on Mobile Computing Clouds”co-authored by Deputy Director on Technologies of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD, Associate Professor Rashid Alakbarov and sector chief Ogtay Alakbarov was published in  “International Journal of Information Technology and Computer Science” (IJITCS).
The article examines the dynamics of mobile cloud technologies development, its advantages and problems that have emerged during its use. At the same time, the use of this technology to explore the demand for computing and memory resources for mobile equipment has been studied.
Also, the factors requiring the creation of cloudlets (small clouds) in mobile computing clouds were investigated and the prediction of the time of placement of cloudlets near the base stations was solved.