23 Oktyabr 2017 - 12:47 | Konfranslar, İclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirildi. Tədbirdə Alman Akademik Mübadilə Xidməti (DAAD - Deutscher Akademischer Austauschdienst) Bakı Məlumat Mərkəzinin təmsilçisi Hikmət Kamallı DAAD təqaüd proqramı, onun perspektivləri, tələbələr üçün yaratdığı imkanlar barədə geniş məlumat verdi.
Məruzəçi bildirdi ki, DAAD Almaniya tərəfindən dəstəklənən alman ali məktəblərinin birgə qurumudur. Onun əsas vəzifəsi tələbə və elmi işçilərin mübadiləsi vasitəsi ilə Almaniyanın xarici ölkələrlə akademik münasibətlərinin dəstəklənməsidir.
H.Kamallı qeyd etdi ki, dünyada DAAD şəbəkəsi 60-dan artıq ölkədə 15 xarici nümayəndəlik, 56 məlumat mərkəzi və 500-dən artıq lektor və dil mütəxəssisləri ilə təmsil olunur. Təşkilat olaraq 1997-ci ildən Azərbaycanda yerli lektorluq kimi fəaliyyət göstərmiş, 2004-cü ildən Bakı Məlumat Mərkəzi olaraq DAAD dünya şəbəkəsinə daxil olmuşdur.
Məruzəçi Azərbaycan üçün DAAD təqaüdləri haqqında da məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, tələbə və məzunlar üçün yay dil kursu, dizayn, incəsənət, memarlıq və bütün ixtisaslar üzrə master, iqtisadiyyat sahəsi üçün ERP-Master, iş təcrübəsi olanlar və inkişaf siyasəti ilə bağlı ixtisaslar üçün DAAD təqaüdü var. O, həmçinin doktorant və gənc alimlər üçün tədqiqat təqaüdləri, təcrübəli alimlər və universitet müəllimləri üçün tədqiqat səfərləri haqqında danışdı.
Tədbirdə, həmçinin hər iki ölkənin müvafiq tədqiqat institutları ilə davamlı fəaliyyətin təşkili və alman təcrübəsinin öyrənilməsi istiqamətində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, kadr və təcrübə mübadiləsi ilə bağlı müzakirələr aparıldı.

The DAAD program creates extensive opportunities for researchers
Next scientific seminar was held at the Institute of Information Technology of ANAS. The representative of Baku Information Center of German Academic Exchange Service (DAAD)- Deutscher Akademischer Austauschdienst, Hikmet Kamalli gave information about the DAAD Scholarship Program, its perspectives, and the opportunities created for students.
The speaker said that DAAD is a joint body of German universities supported by Germany. Its main task is to help students and scholars exchange with foreigners.
H.Kamalli noted that the DAAD network is represented in more than 60 countries by 15 foreign representations, 56 data centres and more than 500 lecturers and linguists. He has been acting as a local lecturer in Azerbaijan since 1997 and has been a member of the DAAD global network since 2004 as the Baku Data Center.
The reporter also informed about DAAD scholarships for Azerbaijan. According to him, there is a DAAD scholarship for students and alumni for summer language courses, design, art, architecture and ERP- Master for all specialities, specialization in work experience and development policy. He also talked about research fellowships for doctoral students and young scholars, research fellowships for experienced scholars and university teachers.
At the event, discussions were held on implementation of joint projects, exchange of staff and experience in the organization of continuous activities with the relevant research institutes of the two countries and learning German experience.