“Nobel mükafatı texnologiyalar sahəsinə də aid edilməlidir”
Cari ilin oktyabr ayının əvvəllərində 2017-ci il üzrə Nobel mükafatı laureatlarının adları açıqlandı. Dünya ictimaiyyətinin bütün diqqətinin Nobel mükafatı laureatlarına yönəldiyi bir vaxtda “Quartz” nəşri dünyanın ən nüfuzlu mükafatının texnologiyalar sahəsinə də aid edilməsinin vacibliyini gündəmə gətirdi.
İsveç ixtiraçısı Alfred Nobel yüz ildən çoxdur ki, mükafatı təsis edib. O, bütün sərvətinin mükafatın yaradılması üçün sərf olunmasını vəsiyyət edib. “İnvestisiyalardan gələn gəlir, onu hər il, əvvəlki il ərzində bəşəriyyətə daha böyük fayda gətirənlər arasında mükafat şəklində paylayacaq fonda aid olmalıdır”, deyə Nobel öz vəsiyyətində yazmışdı. Alim mükafatın verilməli olduğu kateqoriyaları da qeyd etmişdi: fizika, kimya, ədəbiyyat, fiziologiya və ya tibb, həmçinin sülh mükafatı. 1968-ci ildə bu siyahıya iqtisadiyyat da əlavə edildi.
Lakin Nobelin ölümündən sonra, 118 il ərzində dünya tamamilə dəyişdi. Sənaye dövrü başa çatdı və informasiyalaşdırma erası başladı. Dünya əhalisinin yarısı şəhərlərə köçdü, parnik effekti yüksək səviyyəyə nail oldu, mobil telefonlar isə dünyada ən məşhur texnologiya oldu. Hazırda 4 milyard insanın İnternetə çıxışı var, informasiya axını isə iqtisadiyyatın inkişafına sənaye mallarından daha güclü təsir edir. Bütün bu dəyişikliklər texnologiyalar sayəsində baş versə də, hələ də bu sahə üzrə Nobel mükafatı verilmir. Nikola Tesla və Tomas Edison kimi bəşəriyyətin inkişaf vektorunu həmişəlik dəyişdirən dahilərə belə bu mükafat təqdim edilməyib.
İxtiraçılar yalnız fizika kateqoriyasında Nobel mükafatı laureatı olmağa müvəffəq ola biliblər. Məsələn, radioötürücü ixtirasına görə Qulyelmo Markoni (1909), həmçinin tranzistorlar (1956), lazer (1964), yarımkeçiricilər (2000) və işıq diodları (2014) ixtiraçıları. Nobel mükafatının 881 laureatından cəmi 28-i mühəndis və ya texnoloqdur.
Bu nüfuzlu mükafata riyaziyyatçılar da layiqdir. Çünki riyaziyyat ən universal dil, bütün dəqiq elmlərin əsasıdır. Deyilənlərə görə, A.Nobelin fin riyaziyyatçısı Rolf Nevanlinna ilə münasibətləri yaxşı olmayıb və onun mükafatın ilk laureatı olacağını bildiyi üçün riyaziyyatı ümumiyyətlə siyahıdan çıxarmağa qərar verib. Alimin riyaziyyatı tətbiqi elm kimi qəbul edərək, onu sərbəst fənn hesab etməməsi variantı da mövcuddur. Lakin bu fikir XX əsrin böyük kəşfləri (məsələn, Eynşteynin nisbilik nəzəriyyəsi) ilə təkzib edilib.
Bütün bunlara baxmayaraq, Nobel Komitəsi mövcud olan siyahıya yeni kateqoriyalar əlavə etməməyə qərar verib. Qeyd etmək lazımdır ki, mühəndislər, texnoloqlar, riyaziyyatçılar və informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislərin də nüfuzlu mükafatları vardır. Lakin onlar Nobel mükafatı qədər diqqəti cəlb etmirlər.
“Quartz” nəşri öz kəşfi ilə Yer kürəsində hər bir insanın həyatını daha da yaxşılaşdıran alimlərin şərəfinə, Nobel mükafatı almayan, lakin onun meyarlarına tamamilə uyğun olan mühəndis və ixtiraçıların siyahısını tərtib edib. nanonewsnet.ru saytı siyahını təqdim edib:

Пока все внимание мировой общественности приковано к лауреатам Нобелевской премии, издание Quartz беспокоится, что самая престижная награда в мире обошла стороной технологии. Поэтому они составили список ученых, которые непременно должны были ее получить за неоценимый вклад в развитие человечества.
Шведский изобретатель Альфред Нобель учредил премию более ста лет назад, завещав обратить все свое имущество в ликвидные ценности и поместить в банк под проценты.
Там же ученый указал категории, по которым должна присуждаться награда: физика, химия, литература, физиология или медицина, а также премия мира. В 1968 году к этому списку добавили экономику.
Однако, за 118 лет после смерти Нобеля мир сильно изменился. Индустриальная эпоха благополучно завершилась, и теперь мы живем в эру информатизации. Половина человечества переселилась в города, парниковый эффект достиг небывало высокого уровня, а мобильные телефоны стали самой популярной в мире технологией. У четырех миллиардов людей есть доступ к интернету, а потоки данных влияют на рост экономики сильнее, чем производственные товары.
Все эти изменения произошли исключительно благодаря технологиям, но за них до сих пор не дают Нобелевскую премию. Ни за автомобили, ни за лампочки, ни за мобильные телефоны, ни за интернет. Не дали премию изобретателям современного комбайна и ученым, которые первыми секвенировали человеческий геном. Не говоря уже о Николе Тесла и Томасе Эдисоне — гениях, которые навсегда изменили вектор развития человечества.
Если вдруг изобретателям и удается стать нобелевскими лауреатами, то только в категории физики. Например, Гульельмо Маркони за изобретение радиопередатчика (1909), а также создатели транзисторов (1956), лазера (1964), полупроводников (2000) и светодиодов (2014). Из 881 лауреатов Нобелевской премии всего 28 — инженеры или технологи.
Не менее незаслуженно награда обходит вниманием математиков, на что они не устают жаловаться десятилетиями. А ведь математика — самый универсальный язык, основа всех точных наук, самая важная теоретическая дисциплина. Есть легенда, что Альфред Нобель просто недолюбливал финского математика Рольфа Неванленна, и зная, что именно он станет первым лауреатом премии, решил вообще исключить математику из списка. По другой легенде, у жены Нобеля был любовник — шведский математик. Правда, эта версия не выдерживает никакой критики, поскольку Нобель не был женат.
Возможно, ученый просто не считал математику самостоятельной дисциплиной, воспринимая ее, как прикладную науку. Но и этот довод опровергнут великими открытиями ХХ века, начиная с теории относительности Эйнштейна и заканчивая бозоном Хиггза, которые напрямую вытекают из фундаментальных достижений в математической теории.
Однако, несмотря на очевидную несправедливость происходящего, Нобелевский комитет решил остановиться на экономике и больше не добавлять дисциплин в уже имеющийся список. Да, у инженеров, технологов, математиков и специалистов по информационным технологиям есть свои, не менее престижные награды. Но они не приковывают к себе и сотой доли внимания, которое достается Нобелевской премии.
В честь тех людей, которые своими открытиями сделали жизнь каждого человека на Земле лучше, Quartz составил список инженеров и изобретателей, которые не получили Нобелевскую премию, но полностью соответствуют ее критериям.