İlk dəfə olaraq insan beyni birbaşa İnternetə qoşulub
“Brainternet” layihəsi birbaşa yayım rejimində elektroensefaloqramın köməyilə insanın beyin fəallığı haqqında məlumatları şəbəkəyə çıxarır. İstifadəçi başına “Emotiv EEG” adlı qurğunu taxır. Qurğu “Raspberry Pi” mikrokompüteri vasitəsilə beyin dalğalarını tətbiqi proqram interfeysinə çevirir və onu portalda yerləşdirir. Burada hər kəs təcrübi fərdi beyin fəallığına baxa bilər.
futurist.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Brainternet” açıq portalı informasiya texnologiyaları mütəxəssisi Adam Pantanoviç tərəfindən yaradılıb. O, layihənin insan beyninin fəaliyyətinin dərk edilməsinin sadələşdirilməsi, həmçinin texnologiyaların inkişafına kömək edəcək məlumat bazasının yaradılması üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
“Biz istifadəçi və onun beyni arasında interaktiv əlaqəni elə qurmaq istəyirik ki, insan ona stimul verərək cavabı görə bilsin. “Brainternet” tezliklə smartfon üçün proqram vasitəsilə məlumatların emalı funksiyasını əldə edəcək ki, bu da maşın təlimi üçün alqoritmləri təmin etməyə imkan verəcək. Biz gələcəkdə ikitərəfli əlaqə qura, yəni daxil olan və ötürülən siqnalları beyinə göndərə biləcəyik”, – deyə Pantanoviç bildirib.
Müəllifin sözlərinə görə, “Brainternet” real vaxt rejimində beyinin fəaliyyətini açıq şəkildə izləməyə imkan verən ilk layihədir. O, gələcəkdə insanı “Əşyaların İnterneti”nə birbaşa qoşa biləcək.

Впервые мозг человека напрямую подключили к интернету
Впервые мозг человека напрямую подключили к интернету. Проект «Brainternet» выводит данные о мозговой активности человека в сеть с помощью электроэнцефалограммы в режиме прямой трансляции. Пользователь надевает себе на голову Emotiv EEG, устройство, которое трансформирует мозговые волны через микрокомпьютер Raspberry Pi в прикладной программный интерфейс и выкладывает его на портале. На нем каждый может посмотреть на индивидуальную мозговую активность подопытного.
Открытый портал «Brainternet» был создан Адамом Пантановицем, преподавателем Витской школы электронных и информационных технологий. По его словам, проект предназначен для облегчения понимания деятельности человеческого мозга, а также для создания базы данных, которая поможет в развитии технологий.
«В конечном итоге, мы хотим наладить интерактивную связь между пользователем и его мозгом так, чтобы человек мог сообщить ему стимул и увидеть ответ. Brainternet в дальнейшем приобретет функцию обработки данных через приложение в смартфоне, которое сможет предоставить алгоритмы для машинного самообучения. В будущем мы сможем наладить двустороннюю связь – посылать входящие и исходящие сигналы в мозг»,- рассказывает Пантановиц.
Согласно заявлению автора проекта, «Brainternet» - это первая в мире разработка, позволяющая публично отслеживать деятельность мозга в режиме реального времени. В перспективе она сможет напрямую подключить человека к "интернету вещей".