İlk dəfə olaraq insan beyni birbaşa İnternetə qoşulub
“Brainternet” layihəsi birbaşa yayım rejimində elektroensefaloqramın köməyilə insanın beyin fəallığı haqqında məlumatları şəbəkəyə çıxarır. İstifadəçi başına “Emotiv EEG” adlı qurğunu taxır. Qurğu “Raspberry Pi” mikrokompüteri vasitəsilə beyin dalğalarını tətbiqi proqram interfeysinə çevirir və onu portalda yerləşdirir. Burada hər kəs təcrübi fərdi beyin fəallığına baxa bilər.
futurist.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Brainternet” açıq portalı informasiya texnologiyaları mütəxəssisi Adam Pantanoviç tərəfindən yaradılıb. O, layihənin insan beyninin fəaliyyətinin dərk edilməsinin sadələşdirilməsi, həmçinin texnologiyaların inkişafına kömək edəcək məlumat bazasının yaradılması üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
“Biz istifadəçi və onun beyni arasında interaktiv əlaqəni elə qurmaq istəyirik ki, insan ona stimul verərək cavabı görə bilsin. “Brainternet” tezliklə smartfon üçün proqram vasitəsilə məlumatların emalı funksiyasını əldə edəcək ki, bu da maşın təlimi üçün alqoritmləri təmin etməyə imkan verəcək. Biz gələcəkdə ikitərəfli əlaqə qura, yəni daxil olan və ötürülən siqnalları beyinə göndərə biləcəyik”, – deyə Pantanoviç bildirib.
Müəllifin sözlərinə görə, “Brainternet” real vaxt rejimində beyinin fəaliyyətini açıq şəkildə izləməyə imkan verən ilk layihədir. O, gələcəkdə insanı “Əşyaların İnterneti”nə birbaşa qoşa biləcək.

For the first time, the human brain is directly connected to the Internet
The first line of the mouse was connected to the internet. The project "Brainternet" will produce a list of electroencephalograms in the mode of direct transmission in the network. Emotiv EEG, a device that transforms the Mozg Waves through a microcomputer, uses Raspberry Pi in an application programming interface and embeds it in the portal. Whatever it is possible to watch a personalized activity of a seductive one.
Open portal «Brainternet» has been started by Adam Pantanovic, Vitech School of Electronics and Information Technologies, futurist.ru  reports. By the way, the project is intended for the purpose of obtaining a personal understanding of the human mind, as well as for the creation of a database, which will help develop the technology.
"In the long run, we want to make an interactive link between the user and his brother, so that the person can tell him the stimulus and see the answer. Brainternet will continue to utilize functional data processing through the smartphone, allowing you to provide an algorithm for machine self-tuning. In the future we can connect two-way communication - entering the incoming and outgoing signals in the brain ", - tells Pantanovic
The author of the project, "Brainternet" - this is the first time in the world of development, allowing the public to control the brain in the real time. In the future, he can directly connect the person to "Internet Things".