AMEA rəsmiləri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elm və texnologiya üzrə I sammitində iştirak ediblər
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və AMEA-nın akademik-katibi,  akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində 07-11 sentyabr 2017-ci il tarixlərində Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Elm və texnologiya üzrə I sammitində və bu sammit çərçivəsində keçirilən yüksək səviyyəli iclaslarda iştirak etmişlər.
Sammit “İslam dünyasının,  elmi, innovativ və texnoloji  cəhətdən modernləşməsi” devizi altında İƏT-ə üzv ölkələrin alimlərinin dünyada gedən proseslərdə oynadığı rolu önə çəkmək və bu sahələrdəki fəaliyyətdə vəhdət nümayiş etdirərək dünya elminə  inteqrasiya prosesini sürətləndirmək, həmçinin islam ölkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrini möhkəmləndirmək məqsədi daşıyırdı.
Tədbir çərçivəsində “21-ci əsrdə elm və cəmiyyət arasında inkişaf edən əlaqələr”, “Davamlı inkişaf üçün elm və texnologiya”, “Müasir iqtisadiyyatda rəqabətlilik və innovasiya”, “Elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın artırılması” mövzuları üzrə iclaslar keçirilmişdir. Sammit zamanı ölkə başçıları tərəfindən İƏT ölkələri arasında təhsil, elm, texnologiya və innovasiya sahələrində çoxtərəfli əməkdaşlığın artırılmasını ehtiva edən Astana Bəyannaməsi imzalanmışdır. Tədbirin digər bir sənədi olan  “İKT Elm, Texnologiya və İnnovasiya Gündəliyi 2026”-da bütün vətəndaşlar üçün sağlam həyatın təmin edilməsi, ali təhsilin və tədqiqatın keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və digər məsələlər öz əksini tapmışdır.
A.Əlizadə və R.Əliquliyev sammit çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə fəal iştirak etmiş, Azərbaycanda son illər həyata keçirilən elmi-tədqiqat proqramları və əldə edilən elmi nailiyyətlərə dair islam ölkələrində olan həmkarlarına məlumat vermiş, əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparmışlar.
Müzakirələr zamanı İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elm və Texnologiyalar üzrə Sammitində qarşıda duran ən mühüm məsələlərdən birinin də əməkdaşlıq üzrə konkret prioritet sahə kimi informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının olduğunu bildirən alimlər bu zərurətin ilk növbədə, İKT-nin bəşəriyyətin sosial-mədəni tərəqqisində oynadığı rolla əlaqədar olduğunu qeyd etmişlər.

The officials of ANAS have attended the I Summit of the Organization of Islamic Cooperation on Science and Technology
14 September 2017 - 11:35 | Important events
President of ANAS, Academician Akif Alizadeh and academician Rasim Alguliev, academician-secretary of ANAS, participated as part of the Azerbaijani delegation at the First Summit of Science and Technology of the Organization of Islamic Cooperation and in the high-level meetings within the framework of this summit  () held in Astana, Kazakhstan, on September 7-11, 2017.
The Summit was aimed at promoting the role of OIC member countries in the global processes under the slogan "Scientific, innovative and technological modernization of the Islamic world," as well as the acceleration of the integration process in world science and strengthening of cooperation among Islamic countries.
Within the framework of the event meetings were held on topics such as "Relations between science and society in the 21st century", "Science and Technology for Sustainable Development", "Competitiveness and Innovation in Modern Economy", "Increasing Cooperation in Science and Technology". During the summit, the heads of states signed the Astana Declaration, which envisages the enhancement of multilateral cooperation in the field of education, science, technology and innovation among OIC countries. Another document of the event, "ICT Science, Technology and Innovation Agenda 2026," provides for a healthy lifestyle for all citizens, improving the quality of higher education and research, and other issues.
A.Alizade and R. Alguliev took an active part in discussions within the framework of the summit, exchanged views on cooperation in scientific researches and scientific achievements in Azerbaijan in recent years.
One of the most important issues facing the Organization of Science and Technology at the Organization of Science for Science (OIC) during the discussions was the fact that information and communication technologies are the priorities for cooperation, and noted that this is primarily due to the role that ICT plays in the sociocultural progress of humanity.