AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova 10-11 noyabr 2017-ci il tarixlərində Makedoniyanın Bitola şəhərində keçiriləcək “The Education at the Crossroads – Conditions, Challenges, Solutions and Perspectives” (Müxtəlif istiqamətlər üzrə təhsil: şərtlər, problemlər, həllər və perspektivlər) beynəlxalq elmi konfransının proqram komitəsinin üzvü seçilib.
Konfrans Makedoniya Elm və İncəsənət Akademiyasının 50 illiyinə həsr olunub. Tədbirin əsas müzakirə mövzularına metodoloji qərarlar və həllər, öyrətmə və öyrənmə strategiyaları, təhsil və tədrisin araşdırılması, təhsil və tədris prosesində İKT, təhsil və tədrisdə mediadan istifadə və s. daxildir.

The employee of the institute was elected as a member of the program committee of the international conference
08 September 2017 - 17:00 | Important events
Chief Project Engineer of the Institute of Information Technology of ANAS, Ph.D. in Technical Sciences, Associate Professor Shafagat Mahmudova will take part in "The Education at the Crossroads – Conditions, Challenges, Solutions and Perspectives", (terms, problems, solutions and perspectives) which will be held in Bitola, Macedonia on November 10-11, 2017. She was selected as a member of the program committee of the international scientific conference.
The conference is dedicated to the 50th anniversary of the Macedonian Science and Art Academy. The main topics of the event include methodological decisions and solutions, teaching and learning strategies, education and research, ICT in education and teaching, use of media in education and teaching, etc.