ABŞ-ın Texas Universitetinin mütəxəssisləri 10 saniyə ərzində pasiyentin orqanizmində xərçəng hüceyrələrini aşkarlayan aləti təqdim ediblər. Hazırda əməliyyat zamanı yoluxmuş və sağlam hüceyrələrin fərqləndirilməsi üçün dondurulmuş kəsik tədqiqatı tətbiq edilir. Bu zaman şiş toxumasının bir hissəsi dondurulur və analizə göndərilir. Lakin hər bir nümunənin tədqiq olunması 30 dəqiqədən çox davam edə bilər ki, bu da anesteziyanın mənfi təsir riskini artırır.
mir24.tv saytının məlumatına görə, yeni alət molekulları yoluxmuş toxuma olmadan tədqiq edir. Qələm tədqiq olunan orqanın molekullarının keçdiyi su damcısını ayırır, sonra onu kütlə spektrometrinin köməyilə araşdırırlar.
“MasSpec Pen” xərçəngə yoluxmuş siçanlar üzərində sınaqdan keçirilib. Qələm əməliyyat zamanı heyvanı narahat etmədən və toxumaya zərər vermədən xərçəng hüceyrələrini aşkarlayıb. Mütəxəssislər qələmdən istifadə etməklə xəstəliyi 96 faiz dəqiqliklə aşkar etməyin mümkün olacağını bildiriblər.

Scientists have invented a "handle" that recognizes cancer in 10 seconds
Experts from the University of Texas introduced a new tool that can detect cancer cells in the body of patients in ten seconds, reports the publication Time.
Currently, to distinguish between diseased and healthy cells during surgery, a frozen slice is used - part of the tumor tissue is frozen and sent for analysis. However, the study of each sample can take more than 30 minutes, which increases the risk of negative impact of anesthesia.
The new instrument examines the molecules without sampling the affected tissue: the device emits a drop of water into which the molecules of the organ undergo a transition, and then they are tested with a mass spectrometer.
"We demonstrated that MasSpec Pen is suitable for diagnosing cancer in the body during surgery on models of mice with tumors without causing significant tissue damage or anxiety to the animal," experts said.
According to scientists, using the MasSpec Pen it will be possible to determine the presence of the disease with 96 percent accuracy.