Böyük Britaniyanın tibbi avadanlıqların istehsalı üzrə ixtisaslaşmış “Cambridge Medical Robotics” şirkətinin mühəndisləri öz böyük “qohumları” ilə rəqabət etmək imkanına malik və zərif əməliyyatların aparılması üçün nəzərdə tutulmuş sərfəli, yığcam və təcrübəli robotun hazırlandığını elan ediblər.
İstehsalçıların sözlərinə görə, Versius adlandırılan yeni robotun qiyməti analoji qurğularla müqayisədə, demək olar ki, iki dəfə aşağıdır.
Robot pasiyentin bədənində böyük kəsiklər etmək tələb olunmayan, yalnız bir santimetrə qədər diametr ölçülü kiçik deşiklər açmağın kifayət etdiyi əməliyyatları həyata keçirə biləcək. Bu kimi əməliyyatlar incəlik tələb etdiyinə görə, robot çox elastik olacaq. Onun manipulyatoru xüsusiyyətlərinə görə insan əlini xatırladır. Robotun bütün hərəkətlərini ona qoşulmuş üçölçülü ekranda izləmək mümkündür. Bu cərrah-operatora hər şeyi daha sürətli və effektiv etməyə imkan verəcək.
hi-news.ru saytının məlumatına əsasən, kiçik robot-cərrahın işçi prototipi artıq növbəti ilin sonunadək təqdim olunacaq.

The UK's smallest robotic surgeon
British engineers from the company CMR, specializing in the production of medical equipment, announced that they have completed the development of an inexpensive, compact and practical robot capable of competing with its large "relatives" and intended for delicate operations.
The developers of the company Cambridge Medical Robotics said that their new robot is called Versius, its dimensions are barely more than 60 by 60 centimeters, and the price is almost two times lower compared to similar devices.
The robot will be able to perform operations in which the patient is not required to make large incisions, but only small holes with a diameter of up to one centimeter are sufficient. Such operations also require delicacy, so the robot will be very flexible - its manipulator in its properties is very similar to the human hand, and all actions of the robot can be monitored on a three-dimensional display, to which Versius will be connected. This will allow the surgeon-operator to do everything faster and more efficiently.