Şəffaflığı dəyişdirilən “ağıllı” pəncərələr yaradılıb
Amerikalı alimlər düyməyə sıxmaqla tamamilə şəffaf olan, yaxud günəş işığının qarşısını alan şüşənin yaradılması üçün yeni texnologiya təklif ediblər.
“ICTnews” Elektron Xəbər Xidməti yazır ki, hazırda şəffaflığı dəyişdirilə bilən “ağıllı” pəncərələr  mövcuddur və sərnişinlər bəzi “The Boeing 787 Dreamliner” hava gəmilərində düyməyə sıxmaqla öz illüminatorlarının şəffaflığını dəyişdirə bilirlər. Bu cür həllər şüşənin qatları arasında çəkilmiş xüsusi geldən istifadə nəticəsində mümkün olur. Elektrik enerjisinin verilməsi şəffaflığı dinamik dəyişdirməyə imkan verir. Digər tərəfdən, bu yanaşma kifayət qədər baha başa gəlir, şəffaf vəziyyətə keçid 20 dəqiqəyə kimi vaxt alır. Gel isə vaxt keçdikdə öz xüsusiyyətini itirir.
Bu səbəbdən Maykl Makqinin başçılığı altında ABŞ-ın Stenford Universitetinin alimləri tamamilə yeni texnologiya təklif ediblər. “Ağıllı” pəncərələr 1 dəqiqə ərzində şəffaf vəziyyətdən tutqun vəziyyətə və əksinə keçmək qabiliyyətinə malikdir. Belə şüşə platin nanozərrəciklərlə aşkarlanmış və mis ionlarının mənbəyi ilə birləşdirilmiş elektrik keçirici və şəffaf indium oksid-qalaydan hazırlanır.
Alimlərin sözlərinə görə, laboratoriyada işlək prototip heç bir deqradasiyaya uğramadan ümumilikdə 5500 dəfə bir vəziyyətdən başqa vəziyyətə keçib.

Transparent "smart" windows have been created
American scientists have proposed a new technology for creating a glass that is totally transparent or slammed into the sunshine.
There are currently "smart" windows that can be changed, and some passengers can change the transparency of their illuminators by pushing the button on some of the Boeing 787 Dreamliner air crafts, “ICTnews”  e-News Service reports
Such solutions are possible as a result of the use of special gel made of the glass bottles. Transmission of electricity gives a dynamic change. On the other hand, this approach is fairly expensive, and transition to transparent conditions takes about 20 minutes. The gel loses its properties over time.
For this reason, scientists from Stanford University, USA, under the leadership of Michael McGee, offered a completely new technology. "Smart" windows have the ability to switch from transparent to solid state and vice versa within 1 minute. This bottle is made of platinum nanocarrier and is made of electrically conductive and transparent indium oxide-tin combined with copper ion sources.
According to scientists, the operating prototype in the laboratory has gone from one to five to five times without any degradation.