İnformasiya cəmiyyətinin müxtəlif aspektləri üzrə tədqiqatlar davam etdirilir
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin cari il üzrə 6 aylıq hesabatı dinlənildi. Hesabatı təqdim edən sektor müdiri Rasim Mahmudov şöbədə informasiya cəmiyyətinin müxtəlif aspektləri üzrə aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, şöbədə e-dövlətin formalaşdırılması və effektli idarə olunması üçün mexanizmlərin işlənilməsi mövzusu üzrə çoxmeyarlı qərarların qəbul edilməsi modeli əsasında rəqəmsal demokratiya mexanizmlərinin işlənməsi, rəqəmsal demoqrafiyanın formalaşdırılmasının konseptual modellərinin işlənməsi istiqamətlərində tədqiqatlar aparılıb.
R.Mahmudov informasiya cəmiyyəti və İnternetşünaslığın elmi-nəzəri problemləri üzrə aparılan tədqiqatlardan da danışdı. Onun sözlərinə görə, bu istiqamətdə elm və təhsilin inteqrasiyasında İKT-nin rolu və perspektivləri, informasiya təhlükəsizliyinin multidistiplinar elmi-nəzəri problemləri, biliklər iqtisadiyyatının seqmenti kimi dil sənayesinin formalaşması araşdırılmışdır.
Məruzəçi, həmçinin informasiya müharibəsi texnologiyaları və yeni medianın formalaşması problemləri istiqamətlərində elmi tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Şöbənin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işlərdən danışan R.Mahmudov “Azərbaycan  Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2014-2017-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na elmi dəstək verildiyini, KİV vasitəsilə təbliğat-təşviqat işlərinin aparıldığını, qlobal informasiya məkanında ölkəmizlə əlaqədar məlumatların genişləndirildiyini, eləcə də onlayn medianın inkişaf etdirilməsi üçün tədbirlərin görüldüyünü qeyd etdi. Həmçinin Viki-Mərkəzdə elmi-tədqiqat, tədris, kontent təminatı, monitorinq, təbliğat-təşviqat işlərinin bu il də davam etdirildiyini və institutda fəaliyyət göstərən viki-qrup üzvlərinə treninqlərin keçirildiyini nəzərə çatdırdı.
Məruzəçi bildirdi ki, 2017-ci ildə şöbədə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri bir sıra beynəlxalq və respublika səviyyəli nüfuzlu elmi jurnallarda çap olunmuşdur. R.Mahmudov hesabat dövründə “Vikipediya virtual ensiklopediyasının əsasları” adlı kitabın nəşr olunduğunu da diqqətə çatdırdı.
O, həmçinin şöbənin elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyəti, beynəlxalq elmi əməkdaşlığı çərçivəsində görülmüş tədbirlər haqqında məlumat verdi.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin hesabatı ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi. Alim şöbənin elmi-tədqiqat fəaliyyətində nəzərdə tutulan istiqamətlərdə araşdırmaların dərinləşdirilməsinin vacibliyini qeyd etdi. Elmi məqalələrin dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli jurnallarında çap olunmasını, elmmetrik göstəricilərin yaxşılaşdırılmasını tövsiyə etdi.

Research on various aspects of information society is underway
Report of the Department No. 17 for the first half of 2017 was discussed at the Institute of Information Technology of ANAS. Head of the sector, Rasim Mahmudov informed about the research work carried out on various aspects of the information society. He said that the department conducted research on the development of digital democracy mechanisms and the development of conceptual models for digital demography formation based on the multi-dimensional decision-making model on the development of mechanisms for the formation and effective management of e-government.
R. Mahmudov also talked about research on the scientific-theoretical problems of information society and Internet. According to him, the role and prospects of ICT in the integration of science and education in this direction, multidisciplinary scientific-theoretical problems of information security, the formation of the language industry as a segment of knowledge economy were studied.
The speaker also noted that scientific research is being carried out in the field of information war technology and the formation of new media.
Speaking about the work carried out within the scientific-innovation and practical activities of the department, R.Makhmudov noted that scientific support was provided to the "State Program for the implementation of the National Strategy for the Development of Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2014-2017", promotion activities were carried out through mass media, information about our country in the global information space was  expanded, and measures were taken to develop online media.
The speaker said that the results of the research works carried out at the department in 2017 were published in a number of authoritative international and national scientific journals. R. Mahmudov also noted that during the reporting period the book "Basics of Wikipedia's Virtual Encyclopedia" was published.
He also informed about scientific-pedagogical and scientific-organizational activities of the department staff, the publication of scientific articles in the international and Republican conferences,  journals recommended by the AR Supreme Attestation Commission and promotion of scientific and practical results in mass media.