AMEA Rəyasət Heyətinin 5 iyul 2017-ci il tarixli iclasında AMEA-nın akademik katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Big Data və superkompüter texnologiyaları: çağırışlar, problemlər və vəzifələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Big Data-nın XXI əsrin qlobal çağırışlarından biri olduğunu bildirən alim qeyd etdi ki, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Big Data-ya yüksək dəyər verilmiş, onun potensial imkanlarından istifadə sahəsində bir sıra strateji planlar və layihələr qəbul edilmişdir. Avropa Komissiyası Big Data-nın tədqiqi üçün “Horizon 2020” proqramı çərçivəsində 120 milyon avro həcmində investisiya ayırmışdır.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, Big Data-nın analizi və onlardan yeni biliklərin əldə olunması müasir elmin qarşısında aktual və həlli çətin olan multidissiplinar problemlər qoymuşdur. Bu da elmdə yeni bir istiqamətin – verilənlər haqqında elmin (Data Science) meydana gəlməsinə və yeni mütəxəssislərin – verilənlərin emalı üzrə alimlərin yetişməsinə (Data Scientist) səbəb olmuşdur.
Məruzəçi qeyd etdi ki, elektron elmin şəbəkə platforması olan AzScienceNet-in Data Mərkəzinin imkanlarının genişləndirilməsinə baxmayaraq, mərkəzin resurslarından səmərəli istifadə olunmur. Belə ki, müxtəlif elm sahələrində aparılan araşdırmalar nəticəsində əldə olunmuş məlumatların toplanması, saxlanması və emalı üçün Data Mərkəzin və Big Data analitikası texnologiyalarının verdiyi imkanlardan lazımi səviyyədə istifadə olunmur. Bu problemlərin multidissiplinar xarakter daşıdığını deyən alim onların həlli üçün universal kadrların (Data Scientist, Data Analysist, Data Engineer) hazırlığına böyük ehtiyac yarandığını vurğuladı.
R.Əliquliyev beynəlxalq qurumların çağırışlarını və problemin aktuallığını nəzərə alaraq, 2013-cü ildən etibarən ölkəmizdə də bu istiqamətdə tədqiqatlara başlanıldığını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, 2014-cü ildən başlayaraq AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda SOCAR və AR Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən və Big Data-nın müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş qrant layihələri yerinə yerinə yetirilmiş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
Rəhbərlik etdiyi qurumda 2014-cü ildən başlayaraq Big Data-nın müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş qrant layihələrinin yerinə yetirildiyini qeyd edən akademik bu istiqamətdə işlərin hazırda da davam etdirildiyini vurğuladı. MDB məkanında ilk dəfə olaraq 2016-cı ildə AMEA Rəyasət Heyəti və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Big Data: imkanları, multidissiplinar problemləri və perspektivləri” I respublika elmi-praktiki konfransının keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Ölkəmizdə Big Data və superkompüter texnologiyaları sahəsində araşdırmaların vəziyyəti haqqında məlumat verən məruzəçi kompüter şəbəkələri əsasında virtual superkompüterlərin sintezi üçün modellərin təklif olunduğunu, Big Data-nın klasterləşdirilməsi üçün effektiv reprezentativ metodların işləndiyini dedi. Bildirdi ki, ölkəmizdə Big Data sahəsində 20 elmi məqalə, 62 konfrans materialı, superkompüter sahəsində isə 54 elmi məqalə, 44 konfrans materialı hazırlanmışdır.
Məruzəçi Big Data, Data Science, proqram mühəndisliyi və superkompüter texnologiyaları sahəsində kadr hazırlığının zəruriliyini önə çəkərək, qeyd etdi ki, ilk növbədə, AMEA-nın magistraturası və doktoranturasında bu sahələr üzrə yüksəkixtisaslı kadrlar yetişdirilməlidir.
Sonda AMEA Rəyasət Heyəti R.Əliquliyevin məruzəsini nəzərə alaraq, Big Data analitikası və superkompüter texnologiyaları sahəsində multidissiplinar araşdırmaların prioritet hesab olunması, Big Data analitikası, superkompüter texnologiyaları, Data Science, proqram mühəndisliyi sahəsində kadr hazırlığının (bakalavr, magistr, fəlsəfə doktoru) təmin olunması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi, AzScienceNet şəbəkəsinin DATA Mərkəzinin resurslarından istifadənin səmərəliliyinin artırılması, AzEduNet, GEANT-a inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmi müəssisələr tərəfindən toplanan Big Data resurslarının DATA Mərkəzdə yadda saxlanılmasının təmin edilməsi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Big Data və superkompüter texnologiyaları sahəsində elmi müəssisələr üçün elmi-metodiki dəstəyin həyata keçirilməsi barədə qərar qəbul etdi.

Big Data is one of the global challenges of the twenty-first century
Academician-secretary of ANAS, director Information Technology Institute, academician Rasim Alguliyev delivered a report on "Big Data and supercomputer technologies: problems, problems and tasks" at the Presidium of the ANAS on July 5, 2017. Big Data was one of the global challenges of the 21st century, and the scientist pointed out that international organizations were highly appreciated by Big Data and several strategic plans and projects were adopted in the area of its potential use. The European Commission has invested 120 million euros under the Horizon 2020 program for Big Data research.
According to R.Algulieva, the analysis of Big Data and the results of the newest innovations are the urgent multidisciplinary tasks of current science: "This is the way in which new science has been created, and Data Science and new specialists (Data Scientist )".
The reporter noticed  that Despite the expanding capabilities of AzScienceNet Data Center, the e-science network platform, the resources of the center are not used effectively. Data Center and Big Data analytics technologies are not used at the appropriate level for the collection, storage and processing of data acquired as a result of research carried out in various fields of science. Noting that these problems are multidisciplinary, the scientist emphasized the great need for preparation of universal staff (Data Scientist, Data Analyst, Data Engineer) for their solution.
Taking into consideration the challenges of international organizations and the urgency of the problem, R. Alguliev noted that since 2013, research has been started in this direction in our country. He noted that starting from 2014, projects of the Institute of Information Technology of ANAS funded by the Science Development Fund under the President of SOCAR and the AR President, grant projects devoted to various problems of Big Data were fulfilled and work is underway in this direction.
Noting that Grant projects on various issues of Big Data have been implemented since 2014, the academician said that   work in this direction has been continued. For the first time in the CIS, in 2016, jointly organized by the Presidium of the ANAS and the Institute of Information Technology, the I republican scientific-practical conference on "Big Data: Opportunities, multidisciplinary problems and perspectives" was held.
Speaking about the state of the research in the field of Big Data and supercomputer technology in our country, reporter said that models for the synthesis of virtual supercomputers based on computer networks are being developed, and effective repetitive methods are being developed for Big Data clustering. He noted that in our country 20 scientific articles, 62 conference materials in the sphere of Big Data and  54 scientific articles and 44 conference materials in supercomputer field were prepared.
The speaker pointed out the necessity of personnel training in the field of Big Data, Data Science, software engineering and supercomputing technologies, and noted that first of all, highly qualified personnel should be trained in the master's and doctoral studies of ANAS.
At the end, the Presidium of ANAS, taking into consideration of R. Alguliev's report, has made a decision on  implementation of necessary measures to ensure staff training (bachelor, master, philosophy doctor) on Big Data analytics, supercomputer technologies, Data Science, software engineering fields, increasing the efficiency of using resources of the AzScienceNet DATA Center, Strengthening Integration to AzEduNet, GEANT , Ensuring that Big Data resources collected by scientific institutions are stored in the DATA Center, realization of scientific and methodological support for scientific institutions in the field of Big Data and supercomputer technologies at the Institute of Information Technology of ANAS.