“Gənclər və elmi-texniki tərəqqi” elmi-texniki konfransı keçirilir
Mayın 5-də Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) tələbə və gənc tədqiqatçıların ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunmuş “Gənclər və elmi-texniki tərəqqi” mövzusunda respublika elmi-texniki konfransı öz işinə başlayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və doktorantları, həmçinin AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfransın plenar iclasında “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan mədəniyyəti”, “Yeni icralı külək qurğusu və onun sistemli analizi” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Konfrans “Avtomatika və kompüter texnikası”, “Radiotexnika və rabitə”, “Elektrotexnika və energetika”, “Metallurgiya”, “Texnoloji maşınlar”, “Nəqliyyat”, “Maşınqayırma”, “Mühəndis biznesi və menecment”, “Təbiət və fundamental elmlər” və digər bölmələr üzrə davam edərək öz işini mayın 7-də yekunlaşdıracaq.

5 мая в Азербайджанском техническом университете (АзТУ) начала работу республиканская научно-техническая конференция студентов и молодых исследователей “Молодежь и научно-технический прогресс”, посвященная 91-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
В мероприятии участвовали студенты и докторанты Азербайджанской государственной нефтяной академии, Сумгаитского государственного университета, а также сотрудники Института информационных технологий НАНА.
На пленарном заседании конференции были заслушаны доклады “Гейдар Алиев и современная азербайджанская культура “, “Ветряное устройство нового типа и его системный анализ” и др. Затем конференция продолжила работу в секциях “Автоматика и компьютерная техника”, “Радиотехника и связь”, “Электротехника и энергетика”, “Металлургия”, “Технологические машины”, “Транспорт”, “Машиностроительство”, “Инженерная экономика и менеджмент”, “Природа и фундаментальные науки“ и др. Конференция завершит свою работу 7-го мая.