“Şəxsi həkim” mobil proqramı hazırlanır
Britaniyanın “Babylon” şirkəti “Şəxsi həkim” adlı müasir mobil proqramın hazırlanmasına yardım edən süni intellekt üçün ən qabaqcıl platformalardan birinin yaradılmasına 50 milyon funt-sterlinq sərmayə yatırmağı planlaşdırır.
dni24.com saytının məlumatına görə, pasiyentin bütün simptomlarını diqqətlə dinləyərək dərhal dəqiq diaqnoz qoyacaq həkimin istənilən zaman əlçatan olması yeni proqramın əsas konsepsiyasıdır. Layihənin baş icraçı direktoru Əli Parsanın sözlərinə görə, proqram dünyanın istənilən yerində yaşayan smartfon istifadəçilərinə səhiyyə məsələləri üzrə ekspert konsultasiyası təqdim edə bilər.
“Alimlər şübhə etmirlər ki, tezliklə süni intellekt sistemləri diaqnozlar qoyacaq, həmçinin peşəkar mütəxəssislər kimi proqnozlar verə biləcək”, – deyə bildirən Ə.Parsa proqramın həkimləri əvəz etmək üçün deyil, bilavasitə yardım üçün hazırlandığını qeyd edib.

Babylon invests £ 50,000,000 in the development of the Personal Doctor application
The discover24 reported that the British company Babylon plans to invest £ 50,000,000 directly in creating one of the most advanced artificial intelligence platforms to help develop a modern mobile application called the "Personal Doctor."
The main concept of the new application of the company Babylon is the availability of the doctor seven days a week 24 hours a day, who will listen carefully to all having symptoms, and immediately put an accurate diagnosis. Ali Parsa, who is the chief executive officer of the project, notes that the application being developed can provide expert advice from healthcare issues to all smartphone users in any part of the world.
He notes that scientists do not doubt that soon artificial intelligence systems will be able to diagnose, as well as make predictions of graduates. Ali Parsa noted that the application is not created as a substitute for doctors, but directly to help.