Rəqəmsal obyekt identifikatoru nə üçün lazımdır?
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının iclasında institutun əməkdaşı Könül Əliyeva “DOI nömrələrinin alınması haqqında” məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, rəqəmsal obyekt identifikatoru (Digital Object Identifier, DOI) obyektləri təyin etmək üçün davamlı identifikator növüdür. ISO standartı əsasında fəaliyyət göstərən sistem DOI adlarının təyini və daimi istifadəsi üçün texniki və sosial infrastrukturu təmin edir, Beynəlxalq DOI Təşkilatı (International DOI Foundation) tərəfindən idarə olunur.
Onun sözlərinə görə, istər elektron, istərsə də fiziki formada mövcud olan bütün yaradıcı işlərə (mətn, şəkil, audio və video, lisenziya, tərəflərin sövdələşməsi və s.) DOI adı verilə bilər. DOI adları həmçinin müxtəlif səviyyəli obyektlərə təyin edilir: jurnallar, jurnalın fərdi nömrəsi və ya fərdi məqaləsi, məqalədə hər hansı cədvəl, kitablar, qrafiklər və s.
Məruzəçi bildirdi ki, DOI adları prefiks və suffiks olmaqla, 2 hissədən ibarət olur. Hiperkeçiddə “doi.org” domen adından sonra qeyd olunan 10 ədədi DOI adını, növbəti hissə bu adın alındığı qeydiyyat agentliyini, digəri isə təşkilatı və intellektual məhsulu göstərir.
“Obyekt haqqında metadata DOI adı ilə birlikdə saxlanılır. Sənədlərə verilən DOI adları məkan, müəllif və metadata dəyişdikdə belə sənədin mövcud olduğu müddətdə qüvvədə qalır”, – deyə K.Əliyeva bildirdi. Nəzərə çatdırdı ki, Qeydiyyat Agentlikləri DOI prefikslərini təyin edir, DOI adlarının qeydiyyatını həyata keçirir, metadatanı yaratmaq və obyekt mövcud olduğu müddətdə saxlamaq üçün zəruri infrastrukturu təmin edir. Hazırda 133 milyon DOI adı mövcuddur və dünyada 5000 təşkilat ondan istifadə edir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev sistemin virtual məkanda intellektual mülkiyyətin və müəllif hüquqlarının qorunmasının yeni texnologiyası olduğunu diqqətə çatdırdı, DOI nömrələrinin alınmasının önəmini vurğuladı.
Alim rəhbərlik etdiyi quruma məxsus olan hər növ intellektual mülkiyyətin qorunması məqsədilə institutda müvafiq sahədə xarici təcrübənin öyrənilməsi, sistemin xüsusiyyətləri və s. istiqamətində araşdırmalara başlanılmasının və bütün əməkdaşların bu prosesdə fəal iştirak etməsinin zəruriliyini önə çəkdi.

Digital Object Identifier (DOI)
Colleague of the institute Kenul Aliyeva delivered a presentation on subject "The assigning  of DOI names" at the Scientific Council of the Institute of Information Technology. A Digital Object Identifier or DOI is a persistent identifier or handle used to uniquely identify objects, standardized by the ISO, she said. The International DOI Foundation (IDF), a non-profit organisation, is the governance body of the DOI system.
According to her, DOI names can identify creative works (such as texts, images, audio or video items, and software) in both electronic and physical forms, performances, and abstract works  such as licenses, parties to a transaction, etc. Also,the names can refer to objects at varying levels of detail: thus DOI names can identify a journal, an individual issue of a journal, an individual article in the journal, or a single table in that article.
A DOI is a type of Handle System handle, which takes the form of a character string divided into two parts, a prefix and a suffix, separated by a slash. The prefix identifies the registrant of the identifier, and the suffix is chosen by the registrant and identifies the specific object associated with that DOI, Kenul Aliyeva noted.
The DOI for a document remains fixed over the lifetime of the document, whereas its location and other metadata may change. Referring to an online document by its DOI provides more stable linking than simply using its URL, because if its URL changes, the publisher only needs to update the metadata for the DOI to link to the new URL.  Currently 133 million DOI names have been assigned through 5000 organizations.
Academician-Secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev noted  that the system is a new technology  for  protection of  intellectual property and copyright in the virtual space , stressed the importance of purchasing  DOI names.