İnstitutda Beynəlxalq Ana dili gününə həsr edilmiş elmi seminar keçiriləcək
21 fevral 2017-ci il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Beynəlxalq Ana dili gününə həsr edilmiş elmi seminar keçiriləcək.
Tədbirdə “Dil mühəndisliyinin elmi-nəzəri əsasları və tədqiqat istiqamətləri”, “Dil sənayesi bilik iqtisadiyyatının tərkib hissəsi kimi”, “Predmet sahəsinin terminlərinin semantik şəbəkəsinin avtomatik qurulması texnologiyaları”, “Emosiya informatikası: mətnin tonallığının analizi üsulları”, “Jest dili: tarixi, inkişaf mərhələləri və müasir vəziyyəti” və s. mövzularda məruzələr dinləniləcək, fikir mübadiləsi aparılacaq.
Qeyd edək ki, artıq 10 ildir ki, YUNESKO-nun himayəsi altında dünyanın müxtəlif ölkələrində Beynəlxalq Ana dili günü qeyd olunur. Təşkilatın 1999-cu il tarixli qərarı ilə təsis edilən, dil və mədəni müxtəlifliyin qorunması məqsədlərinə xidmət edən bu əlamətdar gün 2000-ci ildən etibarən ənənəvi olaraq hər il fevral ayının 21-də qeyd edilir.

The institute to hold a scientific seminar on International Mother Language Day
On February 21, 2017, Institute of Information Technology will hold a scientific seminar on International Mother Language Day.
Reports on subject "Scientific and theoretical foundations and research directions of  language engineering ", "Language industry as part of the knowledge economy", "Automatic  establishment  technologies  of  semantic  network of subject area terms ", "Emotion Informatics: analysis methods of text tonality", "Sign language: the history, stages of development and current state "and so on.  will be delivered.
Note that the International Mother Language Day was proclaimed in 1999 by the General Conference of UNESCO, since February 2000, is held annually to promote cultural diversity, including multilingualism. International Mother Language Day reiterates that everyone has the right to preserve and develop their native language.