AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında 11 saylı şöbənin müdiri Şakir Mehdiyev rəhbərlik etdiyi şöbənin illik hesabatını təqdim etdi. Elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verən məruzəçi il ərzində korporativ mühitdə kompüter xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinin metod və alqoritmlərin işlənməsi, texniki xidmət sistemlərinin müqayisəli təhlili, texniki xidmətlərin səmərəliyinin keyfiyyət və kəmiyyət indikatorlarının öyrənilməsi istiqamətində araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Ş.Mehdiyev şöbənin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti çərçivəsində AMEA-nın institut və təşkilatlarına məxsus olan fərdi kompüterlərdə mühəndis və proqram xidmətlərinin yerinə yetirildiyini qeyd etdi. AMEA Gəncə bölməsinin Distant tədris mərkəzinin texniki bazasının təkmilləşdirildiyini, həmçinin barmaq izi ilə biometrik identifikasiya üsulunun institutun Tədris mərkəzində tətbiq edilməsinə dair eksperimental işlərin aparıldığını vurğuladı.
Şöbə rəhbəri hesabat ilində elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyət, elmi-texniki konfranslarda, seminar və simpoziumlarda iştirak, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği çərçivəsində həyata keçirilən tədbirləri də diqqətə çatdırdı.

Investigations are underway to improve the quality of computer services in a corporate environment
At a meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology, the head of the department No. 11 Shakir Mehdiyev presented the annual report of the department. Reporter noted that investigations are being carried out throughout the year improving the quality of methods and algorithms of computer services in a corporate environment, comparative analysis of maintenance systems, to study the effectiveness of qualitative and quantitative indicators of technical services.
S.Mehdiyev said that within the framework of the scientific innovation and practical activities of the department personal computer engineering and software services that belong to ANAS institutes and organizations are fulfilled. Technical infrastructure of Ganja branch of Distant Learning Center is improved, biometric fingerprint identification on the application of the method of experimental studies are conducted in the Institute's training center, he stated.
The head of the department gave information about the scientific and scientific-organizational activity in the reporting year, the scientific and technical conferences, seminars and symposiums, scientific and practical results in the media.