“CES 2020” beynəlxalq sərgisinin açılışı olub
“CES 2020” beynəlxalq sərgisinin açılışı olub, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
Bu gün Amerikanın Las-Veqas şəhərində açılış mərasimi keçirilən “CES 2020” beynəlxalq sərgisi bu ayın 10-a qədər davam edəcək.
4 gün davam edəcək sərgidə “ağıllı” ev, süni intellekt, 5G, qatlama maşınları, nəzarət texnologiyası, robototexnika ilə bağlı minlərlə yeni məhsul təqdim ediləcək.
“AĞILLI” EV:
“IDC” tədqiqat şirkətinin məlumatına görə, 2019-cu ildə “ağıllı” evdən olan məhsullara qlobal tələbat 24% artıb.
“Smartypans” adlı maddələrin çəkisini və istiliyini yoxlayan “ağıllı” tava tətbiqetmə vasitəsi ilə bişirmə prosesini həyata keçirir.
Təqdim edilən digər cihaz “İnirv” sobanın tutacaqlarını “ağıllı” danışıq üçün tənzimləyir, istifadəçiyə səs əmri vasitəsilə sobanı yandırmağa və uzun müddət nəzarətsiz qaldıqda avtomatik olaraq söndürməyə imkan verir.
Sərgidə “PantryOn” adlı qurğu nümayiş olunur. “PantryOn” ailənin sevimli yeməklərinin tükəndiyini izləyən “ağıllı” rəflər vasitəsi ilə ərzaq alış-verişi siyahılarını avtomatlaşdırır.
“BrightLock” smartfonun parıltısıyla işıq impulslarının nümunəsini aşkar edərək evin qapılarını açır. İstifadəçilər kodu müvəqqəti girişə ehtiyac duyan dostlarla bölüşə bilirlər.
“Taunyu” insanları zibil torbalarını bağlamaq ehtiyacından azad edir. Bu bağlamalar bir düyməyə toxunmaqla öz-özünə möhürlənir.
“Lua” bitkilərin susuz və ya günəş işığına ehtiyac duyduğunuzu bildiyiniz üçün canlı üzləri göstərən bir toxunma qabı ilə bitkini ev heyvanına çevirə bilir.
“Ağıllı” əkinçilik cihazı “AI-Plus Plantbox bütün toxumları tərəvəz və otların kiçik hissələrinə çevirir.
Ev texnologiyasındakı digər bir tendensiya ev üçün kiçik qurğulardır.
“Morus Zero” vakuum sisteminin işlədildiyi paltar qurutma maşınıdır. İstehsalçılar cihazın ənənəvi istilik əsaslı modellərdən daha səmərəli olduğunu qeyd edirlər.
“Ring” cihazı oğrulara qarşı qorunmağa yönəlmiş texnologiyalar portfelidir.
bbc.com saytının məlumatına görə, sərgidə dostları və ailəni yad insanlardan ayırmaq üçün onların səslərini, həmçinin üzlərini tanıyan təhlükəsizlik kamerası olan “Athena” adlı qurğu nümayiş olunur. Cihaz, eləcə də yanğını uzaqdan hiss edə və həyəcan siqnalını verə bilir.

Состоялось открытие международной выставки «CES 2020»
Международная выставка «CES 2020», которая проходит сегодня в американском городе Лас-Вегас, продлится до 10-го числа этого месяца.
На выставке, которая продлится 4 дня, будут представлены тысячи новых продуктов, связанных с «умным» домом, искусственным интеллектом, 5G, складными машинами, технологией управления, робототехникой.
«УМНЫЙ» ДОМ:
По данным исследовательской компании IDC, в 2019 году глобальный спрос на продукцию «умного» дома вырос на 24%.
Осуществляет процесс выпечки с помощью «умной» сковороды, которая проверяет вес и тепло ингредиентов под названием «Smartypans».
Другое поставляемое устройство регулирует захват печи «Inirv» для «умного» разговора, позволяет пользователю включать духовку с помощью голосовой команды и автоматически отключать ее, когда она долгое время остается без контроля.
На выставке демонстрируется устройство «PantryOn», который автоматизирует списки покупок продуктов с помощью «умных» полок, отслеживающих исчезновение любимых блюд семьи.
«BrightLock» открывает двери дома, раскрывая пример световых импульсов с блеском смартфона. Пользователи могут делиться кодом с друзьями, которым нужен временный ввод кода.
«Taunyu» освобождает людей от необходимости связывать мешки с мусором. Эти крепления сам по себе запечатаны одним нажатием кнопки.
«Lua» может превратить растение в домашнее животное с помощью сенсорной панели, показывающей живые лица, потому что вы знаете, что растения жаждут или нуждаются в солнечном свете.
«Умное» устройство для посева «AI-Plus Plantbox» превращает все семена в мелкие части овощей и трав.
Другая тенденция в домашней технологии – это небольшие установки для дома.
«Morus Zero» - это сушилка для одежды, в которой работает вакуумная система. Производители отмечают, что устройство более эффективно, чем традиционные модели на основе тепла.
Устройство «Ring» - это портфель технологий, направленных на защиту от воров.
Как сообщает bbc.com, на выставке демонстрируется устройство «Athena» с камерой безопасности, распознающее их голоса, чтобы отличить друзей и семью от чужих людей. Устройство также может чувствовать огонь издалека и сигнализировать о тревоге.