Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun nəzdindəki FD.01.231 Dissertasiya şurasında birdəfəlik doktorluq dissertasiyasının müdafiəsinin keçirilməsi üçün təşkil edilmiş Dissertasiya şurasının iclası keçirildi.
İclasda texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq iddiasında olan Şahnaz Şahbazovanın “Qeyri-səlis neyron şəbəkə əsasında paylanmış biliklər bazasının layihələndirilmə modelləri və metodları” mövzusunda dissertasiya işi təqdim edildi, kuratorlar təyin olunaraq təsdiq edildi.
İddiaçı Ş.Şahbazovanın dissertasiya işi üzrə kuratorlar texnika üzrə elmlər doktorları, professorlar Məsumə Məmmədova və Cavanşir Məmmədov, texnika üzrə elmlər doktoru Nadir Ağayev təyin olundu.

Meeting of the Dissertation Board held
The meeting of the Dissertation Board FD01231 attached to the Institute of Information Technology of ANAS today was held, which was arranged for a one-time doctoral thesis defense.
Chairman of the board, academician secretary, director of the institute, acad. Rasim Alguliyev informed about the agenda of the meeting, and that the assembly was dedicated to the submission of dissertations and the approval of curators on the specialty 3338.01 - "System analysis, control and information processing".
The thesis "Design models and methods of the distributed knowledge base on the basis of fuzzy neural network" by the applicant for the degree of Doctor of Science in Technology Shahnaz Shahbazova was presented, and curators were appointed and approved.
The plaintiff's curators are doctors of technical sciences, professors Masuma Mammadova and Javanshir Mammadov, doctor of technical sciences Nadir Aghayev.