İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 6 saylı şöbəsinin 2015-ci il üçün fəaliyyət planı müzakirə olunub. Planı təqdim edən texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev bildirib ki, rəhbərlik etdiyi şöbədə il ərzində audio informasiya texnologiyaları problemləri və elektron tullantıların elmi və sosial-iqtisadi problemləri üzrə araşdırmalar aparılacaq. Bu məqsədlə e-dövlət mühitində G2G, G2B, G2C modelləri üzrə nitq tranzaksiyalarının emalı metod və alqoritmlərinin, istifadəçilərə göstərilən audio xidmət vasitələri üçün effektiv alqoritmlərin işlənməsi, paylanmış iyerarxik operativ dispetçer sistemləri üçün audio xidmət vasitələrinin analizi və sintezi məsələləri və paylanmış audioinformasiya şəbəkələri üzərində multimedia servislərinin sintezi problemlərinin tədqiqi, o cümlədən inkişaf etmiş ölkələrdə e-tullantıların idarə edilməsi məsələlərinin öyrənilməsi və Azərbaycanda e-tullantıların idarə edilməsinin mövcud vəziyyətinin monitorinqi və s. mövzular üzrə elmi-tədqiqat işlərinın aparılması nəzərdə tutulur.
B.Ağayevin sözlərinə görə, elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində şöbədə yeni qrant layihələrin hazırlanması və müsabiqələrdə iştirak planlaşdırılır.
Qeyd edib ki, araşdırmaların nəticələri üzrə 7 elmi-texniki konfransda məruzələrin edilməsi, nüfuzlu yerli və xarici jurnallarda məqalələrin dərci və görülən işlərin KİV-də təbliği nəzərdə tutulur.
Həmçinin şöbə, cari ildə müvafiq sahələrdə ölkədaxili və beynəlxalq elmi-texniki əlaqələri genişləndirmək, gənc kadrların şöbəyə cəlb edilməsi ilə bağlı məqsədyönlü işlər həyata keçirmək niyyətindədir.

The research on audio information technology continued
An action plan of Department No 6 of the Institute of Information Technology for 2015 was discussed. The head of the department PhD Bikas Aghayev presented the plan and said that during the year the department's staff will be involved in the study of information technology challenges, scientific and socio-economic problems of audio and electronic waste. To this end, methods and algorithms will be developed for  the processing of speech transactions basing on G2G, G2B, G2C models in e-government, as well as efficient algorithms will be developed for audio services enabled for users, audio service resources of distributed hierarchical prompt dispatch systems will be analyzed and synthesized,  the synthesis of multimedia services over distributed audio information networks will be studied, as well as e-waste management issues in developing countries will be examined and monitored.
According to Mr.B.Aghayev, within the scientific and innovative activities of the department, the staff will be involved in the development of new grant projects and competitions.
7 scientific and technical conferences will be attended, scientific results will be published in the prestigious national and international journals, he noted.