ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda süni intellekt sahəsində dərc edilən elmi əsərlərin xülasələri toplusu nəşr olunub
28 Mart 2026 - 12:34 | Yeni nəşrlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda süni intellekt texnologiyaları sahəsində aparılmış elmi tədqiqatların nəticələrini əks etdirən elmi əsərlərin xülasələrindən ibarət “Süni intellekt texnologiyalarının elmi-nəzəri və praktiki problemləri” adlı ekspres-informasiya çapdan çıxıb.
Yeni nəşrdə institutun əməkdaşları tərəfindən, əsasən, son 30 ili əhatə edən dövrdə süni intellektin müxtəlif istiqamətləri üzrə dərc olunmuş 440 elmi əsərin (məqalə, konfrans materialı və s.) xülasəsi toplanıb. 351 səhifəlik toplu institutun süni intellekt sahəsindəki elmi fəaliyyətinin hesabatı xarakterini daşıyır.
Ekspress-informasiyada təqdim olunan bir sıra elmi əsərlərdə institutun neyron şəbəkələr, qeyri-səlis məntiq, təbii dilin emalı, Big Data analitikası kimi süni intellektlə bağlı olan sahələr üzrə əldə edilən mühüm elmi nəticələr əksini tapıb. Biblioqrafik nəşrdə həmçinin süni intellekt texnologiyalarının rəqəmsal dövlət, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal tibb, e-təhsil, linqvistika, sosial media və s. kimi sahələrdə tətbiqinə dair elmi işlər haqqında məlumat verilir.
Xülasələr toplusunun elmi redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyevdir.
Ekspress-informasiya süni intellekt sahəsində elmi və tədris fəaliyyəti ilə məşğul olan tədqiqatçılar, tələbələr, həmçinin, idarəetmə və istehsalat sahələrində çalışan mütəxəssislər üçün sistemləşdirilmiş informasiya mənbəyidir. Bu nəşr, eyni zamanda, Azərbaycanda süni intellektin tarixini araşdıranlar üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

28 March 2026 - 12:34 | New publications
The Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan has published an express information bulletin titled “Scientific-Theoretical and Practical Problems of Artificial Intelligence Technologies,” which contains summaries of scientific works reflecting the results of research conducted in the field of AI technologies.
The new publication compiles summaries of 440 scientific works (articles, conference materials, etc.) published by the institute’s staff over a period covering the last 30 years across various directions of artificial intelligence. The 351-page collection serves as a report on the institute’s scientific activities in the field of AI.
The express information presents important scientific results achieved by the institute in AI-related fields such as neural networks, fuzzy logic, natural language processing, and Big Data analytics. The bibliographic edition also provides information on scientific works concerning the application of AI technologies in areas including digital government, cybersecurity, digital medicine, e-education, linguistics, social media, and others.
The scientific editor of the collection of summaries is Ramiz Aliguliyev, corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences and Doctor of Technical Sciences.
The express information is a systematized information source for researchers and students engaged in scientific and educational activities in the field of AI, as well as specialists working in management and production. This publication also holds significant importance for those studying the history of AI in Azerbaijan.