Akademik Rasim Əliquliyev: “Əsas məqsəd dövlətin və cəmiyyətin kiberimmunitetini gücləndirməkdir”
Azərbaycanda 20 ildən artıqdır ki, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları müxtəlif sferalarda geniş tətbiq olunur. Vətəndaşlar da öz növbəsində, mobil telefonlar və digər kompüter qurğuları vasitəsilə həm internetə qoşulur, həm də onlayn platformada müxtəlif zəruri problemləri həll edirlər. Ona görə də dünyanın inkişaf etmiş ölkələri ilə yanaşı, Azərbaycan da bu istiqamətdə mühüm irəliləyişlər əldə edir. Həm dövlət qurumlarında, həm də biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorlarında informasiya texnologiyaları, virtual reallıqlar, sosial şəbəkələr və mobil telefonlar insanların həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Onlar artıq bu vasitələrdən təkcə gündəlik işlərini asanlaşdırmaq üçün deyil, həm də virtual mühitdə biznes fəaliyyətini həyata keçirmək üçün geniş istifadə edirlər.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA-nın vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev söyləyib. Akademik qeyd edib ki, bu səbəbdən rəqəmsal transformasiyalar kontekstində kibertəhlükəsizlik məsələləri günü-gündən aktuallaşır. Məhz bu istiqamətdə həyata keçirilən kompleks işlərə dəstək vermək, onları əlaqələndirmək və tənzimləmək, kiberrisklərin və təhlükələrin qarşısını almaq məqsədilə ölkə rəhbərliyi tərəfindən davamlı olaraq milli strategiyalar, dövlət proqramları, fərman və sərəncamlar qəbul olunur. Bu baxımdan, Prezident İlham Əliyevin “2023-2027-ci illər üçün Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik strategiyası” haqqında Sərəncamı çox böyük əhəmiyyətə malikdir. Bu sənəd həm dövlət qurumlarının, ali təhsil müəssisələrinin, həm də alim və mütəxəssislərin qarşısına ciddi vəzifələr qoyur.
“Əlbəttə, həyata keçirilən bütün kompleks tədbirlər təkcə rəqəmsal texnoloji infrastrukturu deyil, eyni zamanda, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsini, zəruri normativ-hüquqi sənədlərin qəbulunu və bu istiqamətdə ardıcıl fəaliyyətin həyata keçirilməsini də əhatə edir. Əsas məqsəd ölkəmizdə sosial həyatın bütün sahələrində və xüsusən, müxtəlif texnoloji sferalarda, eləcə də kritik infrastrukturlarda geniş tətbiq olunan rəqəmsal texnologiyalar kontekstində kibertəhlükələrə qarşı mübarizənin və ümumiyyətlə, dövlətin, cəmiyyətin kiberimmunitetinin gücləndirilməsidir. Təsadüfi deyil ki, son dövrlərdə IV Sənaye İnqilabının yaratdığı reallıqlar şəraitində rəqəmsal və süni intellekt texnologiyalarının geniş tətbiqi və inkişafı ölkəmizin əsas prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirilib. Bu istiqamətdə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlərin müsbət nəticələrini artıq müşahidə edirik”, - deyə alim bildirib.

Academician Rasim Alguliyev: "The main goal is to strengthen the cyber-immunity of the state and society"
03 November 2025 - 17:24 | Interviews, speeches
Information and communication technologies have been widely applied in various spheres in Azerbaijan for more than 20 years. Citizens, in turn, connect to the Internet and solve various essential problems on online platforms using mobile phones and other computing devices. Therefore, alongside the world's developed countries, Azerbaijan is also achieving significant progress in this direction. Information technologies, virtual realities, social networks, and mobile phones have become an integral part of people's lives in both government agencies and the business and civil society sectors. They are now widely utilizing these tools not only to simplify their daily work but also to conduct business activities in the virtual environment.
These views were shared with AZERTAC by Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the ANAS and Director General of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education. The academician noted that consequently, cybersecurity issues are becoming increasingly relevant in the context of digital transformations.
The country's leadership continually adopts national strategies, state programs, decrees, and orders to support, coordinate, and regulate complex efforts in this area and prevent cyber risks and threats. In this regard, President Ilham Aliyev's Order on the "Strategy of the Republic of Azerbaijan on Information Security and Cybersecurity for 2023–2027" is of paramount importance. This document mandates significant tasks for state bodies and higher education institutions, as well as scientists and specialists.
"Naturally, all complex measures being implemented encompass not only the digital technological infrastructure but also the improvement of legislation, the adoption of necessary regulatory and legal documents, and the consistent pursuit of activities in this direction. The main goal is to strengthen the cyber-immunity of the state and society and generally the fight against cyber threats, especially in the context of digital technologies widely implemented across all areas of social life and, particularly, in various technological spheres and critical infrastructures of the country. It is no coincidence that the wide application and development of digital and artificial intelligence technologies have recently been identified as one of our country's main priorities under the realities created by the Fourth Industrial Revolution. We are already observing the positive results of the targeted measures being implemented in this direction," the academician stated.