16 Yanvar 2015 - 12:24 | Maraqlı məlumatlar
Ekspertlərin sözlərinə görə, 2014-ci ilin dördüncü rübündə fərdi kompüterlərin qlobal təchizatı ötən illə müqayisədə 1 faiz artaraq 83,7 milyon ədəd təşkil edib. Bu, iki il ərzində ilk dəfə qeydə alınmış ən yüksək göstəricidir.
Gartner analitiki Mikako Kitaqava bildirib ki, 2013 və 2014-cü illərdə ənənəvi kompüterin satışı planşetlərin populyarlığı səbəbindən azalıb. Hazırda bir neçə əsas bölgədə bu mobil qurğulara olan tələbat azaldığından istehlakçılar yenidən fərdi kompüter və noutbuklara üstünlük verməyə başlayıblar.
www.3dnews.ru saytının məlumatına görə, inkişaf etməkdə olan ölkələrdə qadjetlərə maraq böyük olduğu üçün kompüter sənayesinin bərpası haqqında danışmaq hələ tezdir.
İl ərzində fərdi kompüter istehsalçıları reytinqində dəyişikliklər baş verməyib. Birinci yerə 2014-cü ilin oktyabr-dekabr aylarında bazar payı 19.4 faiz təşkil edən “Lenovo” şirkəti sahib olub. Bu 16,3 milyondan çox kompüter deməkdir. Sonrakı yerlərdə isə 18,8 faizlə “HP” və 12,7 faizlə “Dell” şirkətləri dayanır.

Preliminary PC Market Results Worldwide
Worldwide PC shipments totaled 83.7 million units in the fourth quarter of 2014, a 1 percent increase from the fourth quarter of 2013, according to preliminary results by Gartner, Inc. These results indicate a slow, but consistent improvement following more than two years of decline.
"The PC market is quietly stabilizing after the installed base reduction driven by users diversifying their device portfolios. Installed base PC displacement by tablets peaked in 2013 and the first half of 2014. Now that tablets have mostly penetrated some key markets, consumer spending is slowly shifting back to PCs," said Mikako Kitagawa, principal analyst at Gartner.
Lenovo held onto its position as the worldwide leader in PC shipments in the fourth quarter of 2014, with 19.4 percent of the market (see Table 1). Lenovo showed mixed results in the quarter with strong growth in EMEA and the U.S., but shipments declined in Latin America and Japan. The share difference between Lenovo and HP narrowed in the fourth quarter of 2014 with HP growing 16 percent and garnering 18.8 percent of the market. HP has expressed its commitment to the device market, and it has started to show a positive result with strong growth in the U.S. HP’s growth in EMEA and Asia/Pacific also exceeded the regional average.