“Ağıllı” sarğı xroniki yaraları müalicə edəcək
ABŞ mühəndisləri xroniki yaraların müalicəsini sürətləndirə bilən, simsiz “ağıllı” sarğı hazırlayıblar. “Ağıllı” sarğı 3D printerdə çap edilmiş miniatür iynələr ilə təchiz olunub.
Diabetik xora, cərrahi yara, yanıq nəticəsində yaranmış yaralar və həmçinin yataq xoraları da daxil olmaqla xroniki yaraların müalicəsi əsasən çox mürəkkəb olur. 1994-cü ildə Lazarus tərəfindən verilən tərifə əsasən sağalmayan və ya müalicəyə cavab verməyən yaralara xroniki yaralar deyilir.
Konnektikut Universiteti, Nebraska-Linkoln Universiteti və Harvard Tibb Məktəbinin alimləri tərəfindən hazırlanan “ağıllı” sarğı pasientlərin bandajı tez-tez dəyişdirmək ehtiyacını aradan qaldırır. Qurğudakı iynələr xəstəni incitmədən və iltihaba səbəb olmadan yaranın daha dərin qatlarına nüfuz edə bilir.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, miniatür iynələrin köməyilə “ağıllı” sarğı dərmanın dozasını tənzimləyə bilir.
Qurğu əvvəlcə hüceyrələrdə, sonra diabet xəstəliyi olan siçanlarda sınaqdan keçirilib. “Ağıllı” sarğı sayəsində bu siçanlarda yaraların tam sağalması müşahidə edilib.

Создана «умная» повязка для лечения хронических ран
Биоинженеры из США разработали беспроводную «умную» повязку, которая может доставлять лекарства к длительно не заживающей ране и ускорить лечение хронических ран, сообщает пресс-служба Коннектикутского университета.
Хронические раны – раны, которые не заживают в течение долгого времени, даже несмотря на соответствующую терапию. Такие раны возникают, к примеру, как одно из осложнений диабета. К ним относятся пролежни, трофические язвы и диабетические язвы стопы.
Новая повязка, разработанная учеными из Коннектикутского университета, Университета Небраски-Линкольна и Гарвардской медицинской школы, может помочь в лечении хронических ран. Она оснащена миниатюрными иглами, напечатанными на 3D-принтере. Эти иглы способны проникать в более глубокие слои раны, не принося сильную боль пациенту и не вызывая воспаления. При этом повязку не нужно постоянно менять.
Как сообщает nanonewsnet.ru, к повязке прилагается электронное устройство – смарт-платформа, – с помощью которой можно регулировать дозировку и момент высвобождения лекарства, которое доставляется через миниатюрные иглы.
Разработку проверили сначала на клетках, а затем на мышах, страдающих диабетом, у которых болезнь вызвала повреждение кожи. Благодаря «умной» повязке у мышей проявились признаки полного заживления ран – без образования рубцов.