“Ağıllı” sarğı xroniki yaraları müalicə edəcək
ABŞ mühəndisləri xroniki yaraların müalicəsini sürətləndirə bilən, simsiz “ağıllı” sarğı hazırlayıblar. “Ağıllı” sarğı 3D printerdə çap edilmiş miniatür iynələr ilə təchiz olunub.
Diabetik xora, cərrahi yara, yanıq nəticəsində yaranmış yaralar və həmçinin yataq xoraları da daxil olmaqla xroniki yaraların müalicəsi əsasən çox mürəkkəb olur. 1994-cü ildə Lazarus tərəfindən verilən tərifə əsasən sağalmayan və ya müalicəyə cavab verməyən yaralara xroniki yaralar deyilir.
Konnektikut Universiteti, Nebraska-Linkoln Universiteti və Harvard Tibb Məktəbinin alimləri tərəfindən hazırlanan “ağıllı” sarğı pasientlərin bandajı tez-tez dəyişdirmək ehtiyacını aradan qaldırır. Qurğudakı iynələr xəstəni incitmədən və iltihaba səbəb olmadan yaranın daha dərin qatlarına nüfuz edə bilir.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, miniatür iynələrin köməyilə “ağıllı” sarğı dərmanın dozasını tənzimləyə bilir.
Qurğu əvvəlcə hüceyrələrdə, sonra diabet xəstəliyi olan siçanlarda sınaqdan keçirilib. “Ağıllı” sarğı sayəsində bu siçanlarda yaraların tam sağalması müşahidə edilib.

“Smart” dressing for the treatment of chronic wounds created
Bioengineers from the United States have developed a wireless “smart” dressing that can deliver drugs to a non-healing wound and accelerate the treatment of chronic wounds, according to the University of Connecticut press service.
Chronic wounds are wounds that do not heal for a long time, even despite appropriate therapy. Such wounds occur, for example, as one of the complications of diabetes. These include pressure sores, trophic ulcers and diabetic foot ulcers.
A new dressing developed by scientists from the University of Connecticut, the University of Nebraska-Lincoln and Harvard Medical School can help treat chronic wounds. It is equipped with miniature needles printed on a 3D printer. These needles are able to penetrate into the deeper layers of the wound, without bringing severe pain to the patient and without causing inflammation. In this case, the bandage does not need to be constantly changed.
According to nanonewsnet.ru, an electronic device - a smart platform - is attached to the dressing, with which you can adjust the dosage and the moment of release of the drug, which is delivered through tiny needles.
The development was tested first on cells, and then on mice with diabetes, in which the disease caused skin damage. Thanks to the “smart” dressing, the mice showed signs of complete wound healing - without scarring.