AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Gündəlikdə yer alan ilk məsələ ilə bağlı AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli danışıb. Akademiyanın 28 dekabr 2019-cu il tarixində keçirilmiş Ümumi yığıncağında AMEA-nın Nizamnaməsinin yeni redaksiyada qəbul olunduğunu xatırladan İsa Həbibbəyli Nizamnamə üzrə Humanitar və İctimai  Elmlər Bölməsinin (HİEB) yeni yaradılmış Elmi şurasının tərkibi haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə HİEB-in Elmi şurasının yeni tərkibi müavinlər – akademik Teymur Kərimli və akademik Nərgiz Axundova, eləcə də 14 nəfər tanınmış alimdən ibarət üzvlərlə təsdiqlənib.
Sonra “Elm və həyat” jurnalı barədə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli 1961-ci ildən nəşr olunan jurnalın dünyanın və Azərbaycanın görkəmli alimlərinə məxsus elmi əsərlərin nəticələrinin işıqlandırılması baxımından əhəmiyyətindən söz açıb. Akademik yarandığı ilk dövrlərdən “Elm və həyat”ın səhifələrində elmi nailiyyətlərin həyat və cəmiyyətin inkişafı ilə əlaqələndirilməsinə, gənc alimlərin apardığı tədqiqatların nəticələrinin təbliğinə geniş yer ayrıldığını nəzərə çatdırıb. Həmçinin jurnalın yüksək keyfiyyətli tərtibatda və müasir üslubda nəşr olunmasının zəruriliyini qeyd edib.
İclasda “Elm və həyat” jurnalının zəngin ənənələrinin müasir dövrün elmi-kütləvi nəşr tələblərinə uyğun, yüksək poliqrafik tərtibatda davam etdirilməsi məqsədilə redaksiya heyətinin yeni tərkibi təsdiq olunub.
Daha sonra akademik Fərəməz Maqsudovun 90, AMEA-nın müxbir üzvü Əziz Mirəhmədovun 100, AMEA-nın müxbir üzvü Yevgeni  Paxomovun 140 və AMEA-nın müxbir üzvü Rəna Məmmədovanın 70 illik yubileylərinin keçirilməsi qərara alınıb.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası “Qırmızı Kitabı”nın III nəşri üzrə iş proqramı haqqında akademik İradə Hüseynova çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın III nəşrinin Redaksiya heyəti tərəfindən 2020-2023-cü illəri əhatə edən iş proqramının hazırlandığını iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Kitabın III nəşri üzrə 2020-2023-cü illəri əhatə edən iş proqramı ətrafında müzakirələr aparıldıqdan sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən proqram qəbul edilib. Bununla yanaşı, nəşrlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə müvafiq məsələlərin birgə müzakirəsinin təşkil edilməsi məqsədəuyğun hesab edilib. “Qırmızı Kitabı”n III nəşri ilə əlaqədar elmi-təşkilati, texniki, maliyyə və s. məsələlərin vaxtında və səmərəli həllini nəzərdə tutan multidissiplinar elmi-tədqiqat proqramının hazırlanması tövsiyə olunub.
İclasda, həmçinin “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin strukturu və ştat cədvəli haqqında məlumat verilib. Bu məsələ ilə bağlı AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov çıxış edərək qurumun yeni strukturunun müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırıldığını, perspektiv layihələrin reallaşdırılması üzrə məqsədyönlü işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, son zamanlar Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətində baş verən müsbət dəyişikliklər gələcəkdə bu müəssisənin struktur vahidlərinin işinin daha da təkmilləşdirilməsinə gətirib çıxaracaq.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin struktur və ştat cədvəli təsdiqlənib.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Akademik  İbrahim Quliyev öz ərizəsiylə AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsindən azad edilib və institutun direktoru vəzifəsinin icrası akademik Fəxrəddin Qədirova həvalə edilib.

Состоялось заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана
Президент НАНА академик Рамиз Мехтиев открыл мероприятие вступительной речью и ознакомил участников с вопросами повестки дня заседания.
В связи с первым вопросом повестки дня выступил первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли. Напомнив об учреждении новой редакции Устава НАНА на Общем собрании, прошедшем 28 декабря 2019 года, академик Иса Габиббейли рассказал о составе вновь созданного Ученого совета Отделения гуманитарных и общественных наук НАНА.
Было отмечено, что решением Президиума был утвержден новый состав Ученого совета Отделения гуманитарных и общественных наук, куда входят академик Теймур Керимли и академик Наргиз Ахундова и 14 известных ученых.
Выступив далее в связи с журналом «Наука и жизнь», академик Иса Габиббейли довел до внимания присутствующих, что с первых дней публикации журнал, который начал издаваться в 1961 году, отводя широкое место освещению в своих страницах результатов научных работ выдающихся ученых мира и Азербайджана, координации этих результатов с развитием жизни и общества, пропаганде результатов исследований молодых ученых, внес значительный вклад в развитие науки. Академик подчеркнул важность публикации журнала в высоком качестве.
На заседании был утвержден новый состав редакционной коллегии в целях продолжения богатых традиций журнала «Наука и жизнь» в высоком полиграфическом дизайне в соответствии с требованиями научно-популярных изданий.
Далее было принято решение касательно проведения 90-летнего юбилея академика Фарамаза Максудова, 100-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Азиза Мирахмедова, 140-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Евгения Пахомова и 70-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Рены Мамедовой.
Затем академик Ирада Гусейнова в своем выступлении о программе работы III-го издания «Красной книги» Азербайджанской Республики проинформировала участников заседания о подготовке редакционной коллегией программы работы III-го издания «Красной книги» Азербайджанской Республики, охватывающей 2020–2023 годы. После обсуждений охватывающая 2020–2023 годы программа работы III-го издания «Красной книги» Азербайджанской Республики была принята Президиумом. Кроме того, было сочтено целесообразным организовать совместные обсуждения с Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики относительно соответствующих вопросов. Было рекомендовано разработать междисциплинарную исследовательскую программу, предусматривающую научные, организационные, технические, финансовые и другие вопросы, связанные с III-м изданием «Красной книги».
Академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов выступил с докладом по очередному вопросу касательно структуры и штатного расписания Общества с Ограниченной Ответственностью «Парк высоких технологий». Он отметил, что новая структура Общества с Ограниченной Ответственностью приведена в соответствие с требованиями современности, что позволит еще более повысить эффективность работы структурных единиц ПВТ.
После обсуждений решением Президиума структура и штатное расписание ООО «Парк высоких технологий» НАНА были утверждены.
В заключение был рассмотрен ряд кадровых вопросов. Академик Ибрагим Гулиев по собственной просьбе был освобожден от должности директора Института нефти и газа НАНА, академик Фахраддин Гадиров назначен на должность исполняющего обязанности директора института.