Super mikrocərrahiyyə üçün yeni robot yaradılıb
Niderlandın Eyndhoven Texnologiya Universitetinin alimləri 0,3 mm diametrə malik damarları tikə bilən robot yaradıblar. Supermikrocərrahiyyə üçün hazırlanmış qurğunun insan üzərində ilk sınaqları müvəffəqiyyətlə başa çatıb.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, super mikrocərrahiyyə əməliyyat zamanı son dərəcə kiçik (diametri 0,3-0,8 mm təşkil edən) damarların birləşdirilməsinə yönəlmiş yeni metoddur. Bu üsuldan əksər hallarda limfedema (adətən, süd vəzi xərçənginin müalicəsindən sonra yaranan və şişə çevrilən xəstəlik) ilə mübarizə üçün istifadə olunur. Belə damarların birləşdirilməsinin çətinliyini nəzərə alaraq, hazırda yalnız bəzi cərrahlar super mikrocərrahiyyə əməliyyatlarını həyata keçirməyi öhdələrinə götürürlər.
Məhz limfedema zamanı cərrahi yardım ala biləcək xəstələrin sayını artırmaq üçün tədqiqatçılar “MUSA” adlı avtomatlaşdırılmış sistemi yaradıblar. Sınaq əməliyyatı zamanı qurğu aparıcı cərrahın hərəkətlərini təkrarlayıb. Sistemə inteqrasiya edilmiş alqoritm onun əl hərəkətlərini təhlil edib və yaddaşda saxlayıb, titrəmə və təsadüfi hərəkətləri avtomatik filtrasiya edib. Həkim mikroskop vasitəsilə təsvirə yönələrək, baş verənləri nəzarət altında saxlayıb.
Əməliyyatdan 3,5 ay sonra həkimlər pasiyentlərin damarlarının vəziyyətini qiymətləndiriblər və əməliyyatın müvəffəqiyyətlə həyata keçirildiyi qənaətinə gəliblər. Yaxın zamanlarda istehsalçılar qurğunun sınaqlarını davam etdirəcəklər.

Ученые создали робота, способного сшивать сосуды диаметром до 0,3 мм. Первые испытания устройства для супермикрохирургии на людях прошли успешно, говорится в работе ученых из Технологического университета Эйндховена
Как сообщает hightech.fm, супермикрохирургия — относительно новый метод, который сосредоточен на соединении крайне маленьких сосудов при операции: их диаметр составляет от 0,3 до 0,8 мм. Чаще всего этот метод используется для борьбы с лимфедемой, заболеванием, которое обычно возникает после лечения рака молочной железы и приводит к отеку и локализованной задержке жидкости.
Учитывая сложность соединения таких сосудов, на данный момент лишь небольшое количество хирургов способно проводить супермикрохирургические операции.
Чтобы увеличить число пациентов, которые могут получить хирургическую помощь при лимфедеме, исследователи создали роботизированную систему MUSA.
В ходе тестовой операции устройство копировало движения ведущего хирурга в уменьшенном масштабе. Встроенный в систему алгоритм при этом анализировал и запоминал движения рук и автоматически отфильтровывал тремор и случайные движения. Врач контролировал происходящее, ориентируясь на картинку с микроскопа.
Спустя 3,5 месяца после операции врачи оценили состояние сосудов пациентов и пришли к выводу, что операция прошла успешно. В ближайшее время разработчики продолжат тестирование устройства.