Super mikrocərrahiyyə üçün yeni robot yaradılıb
Niderlandın Eyndhoven Texnologiya Universitetinin alimləri 0,3 mm diametrə malik damarları tikə bilən robot yaradıblar. Supermikrocərrahiyyə üçün hazırlanmış qurğunun insan üzərində ilk sınaqları müvəffəqiyyətlə başa çatıb.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, super mikrocərrahiyyə əməliyyat zamanı son dərəcə kiçik (diametri 0,3-0,8 mm təşkil edən) damarların birləşdirilməsinə yönəlmiş yeni metoddur. Bu üsuldan əksər hallarda limfedema (adətən, süd vəzi xərçənginin müalicəsindən sonra yaranan və şişə çevrilən xəstəlik) ilə mübarizə üçün istifadə olunur. Belə damarların birləşdirilməsinin çətinliyini nəzərə alaraq, hazırda yalnız bəzi cərrahlar super mikrocərrahiyyə əməliyyatlarını həyata keçirməyi öhdələrinə götürürlər.
Məhz limfedema zamanı cərrahi yardım ala biləcək xəstələrin sayını artırmaq üçün tədqiqatçılar “MUSA” adlı avtomatlaşdırılmış sistemi yaradıblar. Sınaq əməliyyatı zamanı qurğu aparıcı cərrahın hərəkətlərini təkrarlayıb. Sistemə inteqrasiya edilmiş alqoritm onun əl hərəkətlərini təhlil edib və yaddaşda saxlayıb, titrəmə və təsadüfi hərəkətləri avtomatik filtrasiya edib. Həkim mikroskop vasitəsilə təsvirə yönələrək, baş verənləri nəzarət altında saxlayıb.
Əməliyyatdan 3,5 ay sonra həkimlər pasiyentlərin damarlarının vəziyyətini qiymətləndiriblər və əməliyyatın müvəffəqiyyətlə həyata keçirildiyi qənaətinə gəliblər. Yaxın zamanlarda istehsalçılar qurğunun sınaqlarını davam etdirəcəklər.

Scientists have created a robot capable of stitching vessels with a diameter of up to 0.3 mm
Scientists have created a robot that can stitch vessels with a diameter of up to 0.3 mm. The first tests of a device for supermicrosurgery in humans were successful, according to scientists from the Eindhoven University of Technology
According to hightech.fm,, super microsurgery is a relatively new method that focuses on connecting very small vessels during surgery: their diameter is from 0.3 to 0.8 mm. Most often, this method is used to combat lymphedema, a disease that usually occurs after treatment for breast cancer and leads to edema and localized fluid retention.
Given the complexity of the connection of such vessels, at the moment only a small number of surgeons are able to carry out supermicrosurgical operations.
To increase the number of patients who can receive surgical care for lymphedema, the researchers created the MUSA robotic system.
During the test operation, the device copied the movements of the leading surgeon on a reduced scale. The algorithm built into the system at the same time analyzed and memorized the movements of the hands and automatically filtered out tremors and random movements. The doctor controlled what was happening, focusing on a picture from a microscope.
After 3.5 months after the operation, the doctors evaluated the condition of the vessels of the patients and came to the conclusion that the operation was successful. In the near future, developers will continue testing the device.