CLOUDLET əsaslı mobil hesablama buludlarına həsr olunan məqalə beynəlxalq bazaya daxil edilib
Xəbər verdiyimiz kimi, bu yaxınlarda Bakıda keçirilən “İnformasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi üzrə 13-cü IEEE beynəlxalq konfransı”nın (AICT 2019) “Kommunikasiya, şəbəkə və aparat təminatı” mövzusuna həsr olunan bölmə iclasında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov “CLOUDLET əsaslı mobil hesablama buludlarının arxitektur-texnoloji prinsiplərinin araşdırılması” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Adıçəkilən konfransda təqdim olunan elmi məruzələr “İnformasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi üzrə 13-cü IEEE beynəlxalq konfransının materialları”nda dərc olunub.
Qeyd edək ki, R.Ələkbərov məqalədə mobil qurğuların resurslarında (enerji sərfiyyatı, hesablama və yaddaş resurslarında və s.) mövcud olan məhdudiyyətləri aradan qaldırmaq məqsədi ilə yaradılan mobil hesablama buludlarında (MHB) meydana çıxan problemləri və onun həlli yolları analiz edib.Təklif edilən arxitekturanın mobil qurğuların resurslara olan tələbatının daha səmərəli təmin edilməsi və şəbəkədə yaranan gecikmələrin aradan qaldırılmasının təmin edilməsini göstərib.
Alim, həmçinin Cloudlet əsaslı mobil şəbəkənin mobil qurğuların multimedia proqram təminatlarının istifadəsi zamanı enerji sərfiyyatının və şəbəkədə baş verən gecikmələrin azalmasını təsvir edib.
Bu günlərdə həmin toplu IEEE Xplore kimi nüfuzlu elmi bazada indeksləşib və referatlaşıb (DOI: 10.1109 / AICT47866.2019).

Статья, посвященная облачным мобильным вычислительным облакам на основе CLOUDLET, включена в международную базу данных
12 Февраль 2020 - 12:38 | Публикации
Как сообщалось ранее, на состоявшемся недавно в Баку 13-й Международной конференции IEEE по применению информационно-коммуникационных технологий (AICT 2019) «Коммуникация, Сетевое и аппаратное обеспечение» заместитель директора по технологиям Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов выступил с докладом «Исследование архитектурно-технологических принципов облачных мобильных вычислений на основе CLOUDLET».
Научные доклады, представленные на конференции, были опубликованы в «Материалах 13-й Международной конференции IEEE по применению информационных и коммуникационных технологий».
В статье Р.Алекперов рассказал о ресурсах мобильных устройств (энергозатратах, вычислительных и памятных ресурсах и др.) проанализировал проблемы, возникающие в мобильных вычислительных облаках (MBО), созданных с целью устранения существующих ограничений, и пути их решения. Он указал, что предлагаемая архитектура обеспечивает более эффективное обеспечение потребностей мобильных устройств в ресурсах и устранение задержек, возникающих в сети.
Ученый также описал снижение энергозатрат и задержку в сети при использовании мультимедийного программного обеспечения мобильных устройств мобильной сети на основе Cloudlet.
На днях эта группа индексировалась и реферировалась на престижной научной базе IEEE Xplore (DOI: 10.1109 / AICT47866.2019).