Yeni proqram təminatı tətbiqlərə smartfon yaddaşının 85 faizinə qənaət etməyə imkan verəcək
Müasir smartfonlarda yaddaş azlığı uzun müddətdir ki, bazarda ən aktual problemlərdən biridir. Yığıcının istehsalçı tərəfindən təyin edilmiş həcmi yenə də kifayət etmir. Yeni proqram təminatı tətbiqlərə məlumatları yalnız ehtiyac duyulduqda qadcetlərə ötürməyə imkan verəcək ki, bu da qurğuların yaddaşının 85 faizinə qənaət edilməsinə gətirib çıxaracaq.
dni24.com saytının məlumatına görə, onun iş prinsipi onlayn kinoteatrlar kimi populyar striminq xidmətlərində tətbiq edilən proqram təminatına çox oxşardır. Onlar filmləri qurğuların yaddaşında saxlamırlar, yalnız tamaşaçılara translyasiya edirlər. Digər hallarda proqramların videoçarxlar, qrafiklər və ya kod yolları kimi “ağır” komponentləri dərhal birbaşa smartfona ötürülür ki, bu da problemlərin yaranmasına səbəb olur. Mütəxəssislər xüsusilə “Android” əməliyyat sistemində böyük oyunların quraşdırılması və istifadəsi zamanı məlumatlar anbarına tələbləri əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa kömək edəcək “AppStreamer” adlı platforma hazırlayıblar.
Yeni proqram oyun prosesini dayandırmadan məlumatları tətbiq və bulud arasında asanlıqla yerləşdirir. “AppStreamer”in sınaqlarında iştirak edən istifadəçilərin əksəriyyəti yeni platforma sayəsində oyunda heç bir fərq qeyd etmədiklərini bildiriblər. Bununla yanaşı, qurğulara yüklənmiş oyunlar əhəmiyyətli dərəcədə az yaddaş həcmini tutub.

New software will allow applications to save 85% of smartphone memory
The lack of memory in modern smartphones has long been one of the most pressing problems on the market. No matter what capacity the drive installed by the developer is, it is still not enough. The new software will allow applications to transfer data to gadgets only in cases where it is really required, which will lead to savings of 85% of device memory.
According to dni24.com, the essence of the new software is very similar to that used in popular streaming services, such as online movie theaters. They do not store movies on devices, but only broadcast to viewers. In other cases, the “heavy” application components, such as videos, graphs or code paths, are instantly transferred directly to the smartphone, which leads to problems. Experts have created a platform called AppStreamer, which will help significantly reduce data storage requirements by about 85%, especially when installing and using large games on Android.
The new program easily moves data between the application and the cloud without interrupting the gameplay. Most of the users who participated in testing AppStreamer, said that they did not notice any differences in the gameplay using the new platform. At the same time, the games installed on the devices occupied significantly less memory.