Yeni proqram təminatı tətbiqlərə smartfon yaddaşının 85 faizinə qənaət etməyə imkan verəcək
Müasir smartfonlarda yaddaş azlığı uzun müddətdir ki, bazarda ən aktual problemlərdən biridir. Yığıcının istehsalçı tərəfindən təyin edilmiş həcmi yenə də kifayət etmir. Yeni proqram təminatı tətbiqlərə məlumatları yalnız ehtiyac duyulduqda qadcetlərə ötürməyə imkan verəcək ki, bu da qurğuların yaddaşının 85 faizinə qənaət edilməsinə gətirib çıxaracaq.
dni24.com saytının məlumatına görə, onun iş prinsipi onlayn kinoteatrlar kimi populyar striminq xidmətlərində tətbiq edilən proqram təminatına çox oxşardır. Onlar filmləri qurğuların yaddaşında saxlamırlar, yalnız tamaşaçılara translyasiya edirlər. Digər hallarda proqramların videoçarxlar, qrafiklər və ya kod yolları kimi “ağır” komponentləri dərhal birbaşa smartfona ötürülür ki, bu da problemlərin yaranmasına səbəb olur. Mütəxəssislər xüsusilə “Android” əməliyyat sistemində böyük oyunların quraşdırılması və istifadəsi zamanı məlumatlar anbarına tələbləri əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa kömək edəcək “AppStreamer” adlı platforma hazırlayıblar.
Yeni proqram oyun prosesini dayandırmadan məlumatları tətbiq və bulud arasında asanlıqla yerləşdirir. “AppStreamer”in sınaqlarında iştirak edən istifadəçilərin əksəriyyəti yeni platforma sayəsində oyunda heç bir fərq qeyd etmədiklərini bildiriblər. Bununla yanaşı, qurğulara yüklənmiş oyunlar əhəmiyyətli dərəcədə az yaddaş həcmini tutub.

Дефицит памяти в современных смартфонах давно стал одной из самых актуальных проблем на рынке. Какой бы емкости не был накопитель, установленный разработчиком, его все равно оказывается недостаточно. Новое программное обеспечение позволит приложениям передавать данные на гаджеты только в тех случаях, когда это действительно требуется, что приведет к экономии 85% памяти устройств.
Как сообщает dni24.com , суть работы нового ПО очень похожа на ту, которая применяется в популярных стриминговых сервисах, вроде онлайн-кинотеатров. Они не хранят фильмы на устройствах, а лишь транслируют зрителям. В остальных же случаях «тяжелые» компоненты приложений, вроде видеороликов, графиков или путей кода, моментально передаются непосредственно на смартфон, что и приводит к возникновению проблем. Специалисты создали платформу под названием AppStreamer, которая поможет существенно сократить требования к хранилищу данных примерно на 85%, особенно при установке и использовании крупных игр на Android.
Новая программа с легкостью перемещает данные между приложением и облаком, не прерывая игровой процесс. Большинство пользователей, ставших участниками тестирования AppStreamer, заявили, что не заметили никаких различий в игровом процессе с помощью новой платформы. При этом установленные на устройства игры занимали значительно меньший объем памяти.