Mühəndislər Yaponiyanın Yokohama şəhərinin limanında anime “Gundam”dan 18 metrlik nəhəng robot quracaqlar.
Robotun dizaynı bu janr tarixindəki ən uzun (epizod sayına görə) anime “Gundam”ın əsas personajının görünüşü ilə tamamilə uyğundur.
Robotun tarixi Yaponiyanın “Sunrise” studiyası tərəfindən hazırlanan bir çox televiziya şouları, “OVA” və bədii filmləri özündə cəmləşdirir. Transformerlər və digər populyar cizgi filmləri “Gundam” əsasında yaradılıb.
hightech.fm saytının məlumatına görə, “Gundam Factory”nin mühəndisləri “RX-78-2” robotunu hazırlayacaqlar. Onun çəkisi təxminən 24 ton təşkil edəcək. Robotun video təqdimatına əsasən, bir qolun uzunluğu təqribən 2 m, çəkisi 200 kq-dan çox olacaq.
Robot “Robot Operating System”in (ROS) açıq əməliyyat sistemi və Gazebo modelləşdirilməsi üçün proqram təminatından istifadə edərək hazırlanıb. Mühəndislər onun tammiqyaslı virtual surətini təqdim ediblər.

Инженеры построят самого большого робота — 18-метрового гиганта из аниме Gundam.
Дизайн робота полностью совпадает с внешностью главного героя аниме Gundam, самого продолжительного (по количеству серий) в истории этого жанра. История робота объединяет несколько десятков сериалов, OVA и полнометражных фильмов, созданных японской студией Sunrise. На основе Gundam были созданы «Трансформеры» и другие популярные анимационные фильмы.
Инженеры из Gundam Factory построят робота RX-78-2 — его вес составит около 24 т. Судя по видеопрезентации робота, длина одной его руки составит около 2 м, а вес — более 200 кг.
Как сообщает hightech.fm, робот разрабатывается с использованием открытой операционной системы Robot Operating System (ROS) и программного обеспечения для моделирования Gazebo. Инженеры уже представили полномасштабную виртуальную копию робота, которая позволит начинающим программистам разработать собственные действия и позы для устройства.