Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı Şurasının üzvlüyünə namizəddir
Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı Şurasının üzvlüyünə namizəddir, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
Koreya Respublikasının Busan şəhərində Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Səlahiyyətli Konfransı işini davam etdirir.
BTİ-nin ali orqanı olan Səlahiyyətli Konfrans quruma üzv dövlətlərin təşkilatın gələcəkdəki rolunu və onun informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının dünya üzrə inkişafına göstərə biləcəyi təsiri müəyyənləşdirən əsas tədbirdir. Dörd ildən bir keçirilən konfransda qurumun ümumi siyasəti müəyyən olunur, növbəti dövr üçün strateji və maliyyə planları qəbul edilir, qurumun baş katibi və onun müavini, şuranın, büro, komitə və altkomitələrin üzvləri seçilir.
Budəfəki konfransda 175 üzv ölkədən, habelə beynəlxalq və regional təşkilatlardan, müşahidəçi dövlətlərdən ümumilikdə 3 mindən çox nümayəndə iştirak edir. Tədbirdə ölkəmiz rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Əli Abbasovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur. Qeyd edək ki, Azərbaycan Şərqi Avropa və Şimali Asiya regionundan BTİ Şurasının üzvlüyünə namizəddir.
Busan sərgi mərkəzində işə başlayan konfransın açılış mərasimində Koreya Respublikasının Prezidenti xanım Pak Kın Hey, BTİ-nin baş katibi Hamadun Ture çıxış edib, BMT-nin baş katibi Pan Gi Munun videotəbriki nümayiş olunub.
Azərbaycan nümayəndə heyəti konfrans çərçivəsində informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahə nazirlərinin iclasında, ümumi iclasda, Regional Rabitə Birliyinin nümayəndə heyətlərinin rəhbərlərinin görüşündə iştirak edib. Nazir Əli Abbasov çıxışlarında ölkəmizin BTİ ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirib, bu istiqamətdə ittifaqın Azərbaycanın irəli sürdüyü layihələrə dəstəyini vurğulayıb.
Ölkəmizdə İKT sektorunda son illər əldə olunan uğurlar barədə danışan nazir Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda bütün sahələrdə, o cümlədən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, yüksək texnologiyalar sahəsindəki inkişaf barədə məlumat verib.
Ə.Abbasov tədbir çərçivəsində BTİ-nin baş katibi Hamadun Ture, Rusiyanın, Macarıstanın, İranın, Uqandanın, Fil Dişi Sahilinin nazirləri ilə ikitərəfli görüşlər də keçirib. Görüşlərdə tərəflər arasında müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, xarici şirkətlərin Azərbaycan iqtisadiyyatına sərmayə qoyuluşunun təşviqi, habelə Azərbaycan şirkətlərinin beynəlxalq bazarlara çıxış imkanları müzakirə edilib.
Konfrans çərçivəsində, həmçinin müxtəlif iclaslar, sərgilər, forumlar, müzakirələr keçiriləcək, BTİ-nin 2016-2020-ci illər üçün strateji və maliyyə planları təsdiqlənəcək, qurumun rəhbər orqanları seçiləcək.

Azerbaijan is candidate for membership of ITU Council
The Plenipotentiary Conference of the International Telecommunication Union (ITU) continues its work in Busan, Republic of Korea.
The ITU Plenipotentiary Conference is the top policy-making body and supreme organ of the International Telecommunication Union. It is a meeting of ITU Member States and is held every four years. Plenipotentiary conferences adopt the underlying policies of the organization, determine its structures and activities, establish the financial plan for the organization. It sets the ITU’s general policies, adopts four-year strategic and financial plans, and elects the Secretary General and its deputy, members of the council, bureau, committee and subcommittee.
The conference is attended by a total of more than 3 thousand representatives from 175 member countries, international and regional organizations, as well as the observer countries. Azerbaijan at the event is represented by a delegation led by Minister of Communications and High Technologies Ali Abbasov. It should be noted that Azerbaijan is a candidate for the membership of the ITU Council from Eastern Europe and North Asia region.
President of the Republic of Korea Park Geun-hye, ITU Secretary-General Hamadoun Toure addressed the opening ceremony of the conference which kicked off in Busan Exhibition and Convention Center. Video message of the Secretary General Ban Ki-moon was demonstrated at the event.
Azerbaijani delegation took part in the meeting of ministers of the area of information and communication technologies, at the general meeting, the meeting of the heads of delegations of the RCC (Regional Commonwealth in the field of Communications). In his speeches, Minister Ali Abbasov said the country attaches great importance to the cooperation with ITU, stressed the organization’s support for the projects proposed by Azerbaijan.
Speaking about achievements in the country in the ICT sector in recent years under the leadership of President Ilham Aliyev, the Minister provided information about the development in all areas, including information and communication technologies, high technologies.
During the event, Ali Abbasov held bilateral meetings with ITU Secretary-General Hamadoun Toure, ministers of Russia, Hungary, Iran, Uganda, and Ivory Coast. Issues of development of relations and cooperation between the sides, encouraging foreign companies to invest in Azerbaijan’s economy, as well as possibilities of Azerbaijani companies’ entry into the international markets were discussed during the meetings.
Various  meetings, exhibitions, forums, discussions will be  held within the framework of  the conference, ITU’s strategic and Financial Plan  for 2016-2020 will be approved, governing bodies of the organization will be elected.