ABŞ-ın “Boston Dynamics” şirkəti bu ilin 12-13 may tarixlərində Massaçusets Texnologiya İnstitutu və Harvard Universiteti ilə birlikdə ilk dəfə robot texnikası sahəsində əldə olunmuş ən yeni nailiyyətlərə həsr olunan “Actuate” konfransını keçirəcək.
2 gün davam edəcək konfransda tənzimləyici provayderlər, proqram təminatçıları və istifadəçilər təcrübə və fikir mübadiləsi apara biləcəklər. Burada “Early Adopter” proqramının bir hissəsi olan müştərilər də iştirak edə biləcəklər.
İlk dəfə keçiriləcək konfrans üçün “Boston Dynamics” şirkəti “GitHub”da dördayaqlı “Spot” robotu üçün proqramlar yaratmağa və ya bunun üçün əlavə avadanlıqlar düzəltməyə imkan verən Proqram İnkişaf Dəsti (SDK) hazırlayıb.
Xatırladaq ki, “Spot” “Boston Dynamics”in “BigDog” kimi əvvəlki layihələri əsasında hazırlanmış ilk ticari satış robotudur. O, bir neçə ay öncə kütləvi satışa çıxarılıb. Robot elektrikli motorla idarə olunan dörd ayaq üzərində hərəkət edir. “Spot”un arxa hissəsində “Boston Dynamics”dən təklif olunan robot qolları da daxil olmaqla əlavə avadanlıq birləşdirmək üçün interfeys mövcuddur.
İstifadəçinin istəyi ilə robota şəxsi avadanlıqlar da birləşdirə bilər, lakin bu halda proqram ilə işləmək üçün kod yazmaq lazımdır. Əvvəlcə “Spot”un proqram təminatıyla iş üçün SDK-a giriş yalnız robotu almış təşkilatlara icazə verilirdi. İndi isə “Boston Dynamics” inkişaf etdiricilər dairəsini genişləndirmək məqsədi ilə “GitHub”da SDK, sənədlər və sadə proqram nümunələrini hazırlayıb.
nanonews.net saytının məlumatına görə, proqramlar hərəkət üçün əmr verərək və ya vizual tənzimləyicilərdəki məlumatları tələb edərək standart API vasitəsilə robotla qarşılıqlı əlaqə qura biləcəklər.

The Spot robot will host the Actuate conference for the first time
Boston Dynamics will hold an Actuate conference on May 12-13 this year for the first time in conjunction with the Massachusetts Institute of Technology and Harvard University.
The 2-day conference will bring together regulators, software providers and users. Customers who are part of the Early Adopter program will also be invited to attend.
For the first conference, Boston Dynamics has developed a Software Development Kit (SDK), which allows GitHub to create programs for the four-wheeled Spot Robot or to make additional hardware for it.
Spot is the first commercial sales robot based on previous Boston Dynamics projects such as BigDog. It was released several months ago. The robot moves on four legs driven by an electric motor. The rear of the Spot has an interface for combining additional equipment, including robotic arms offered by Boston Dynamics.
At the request of the user, the robot can also combine personal equipment, but in this case it is necessary to write code to work with the program. Initially, access to the SDK to work with Spot software was only allowed to organizations that received robots. Now Boston Dynamics has developed an SDK, documentation, and simple software samples on GitHub to expand its developers.
According to nanonews.net, applications will be able to interact with the robot through standard APIs by commanding action or requesting information from visual regulators.