“Bosch” sürücünü günəşdən qorumaq üçün ağıllı örtük təqdim edib
Günəşli günlərdə yol qəzaları riski təxminən 16% artır və istifadə edilən qoruyucular sürücünü parlaq işıqdan hər zaman xilas edə bilmirlər.
“Bosch” şirkəti sürücünün gözlərini parlaq günəşdən qoruyan və görməsinə maneə törətməyən “Virtual Visor” adlı ağıllı örtük hazırlayıb. Cihaz altıbucaqlı hüceyrələrə bölünmüş şəffaf LCD displeyli panelə malikdir. Sistem aktivləşdirildikdə sürücünün gözlərini işıqdan qorumaq üçün qaralması lazım olan sahələri müstəqil olaraq təyin edir.
4pda.ru saytının məlumatına görə, süni intellekt quraşdırılmış kameranın məlumatlarına əsaslanaraq kölgənin düşmə mərkəzini tam olaraq  hesablayır. “Virtual Visor”un əksər hissəsi şəffaf qalır və ətrafı müşahidə etməyə mane olmur.
İstehsalçılar cihazın videonəzarət sistemi ilə birlikdə işləyəcəyini qeyd edirlər. Videonəzarət sistemi avtomobilin salonunda quraşdırılmış kameralardan istifadə edərək sürücü və sərnişinlərin davranışlarını izləyir.

По данным исследователей, в солнечные дни риск аварий на дорогах повышается примерно на 16%. Привычные козырьки не всегда спасают водителя от яркого света, поэтому Bosch придумала умную панель, которая защищает глаза от слепящего солнца и не перекрывает ему обзор.
Как сообщает 4pda.ru, компания назвала устройство Virtual Visor. Оно представляет собой панель с прозрачным LCD-дисплеем, разделённым на гексагональные ячейки. При активации система самостоятельно определяет, какие поля нужно затемнить, чтобы защитить глаза водителя от света. Куда именно должна упасть тень, вычисляет искусственный интеллект, основываясь на данных со встроенной камеры. Таким образом, большая часть козырька остаётся прозрачной и не мешает обзору.
Представители Bosch отметили, что Virtual Visor признали «Лучшей инновацией» на CES 2020. При этом компания не раскрыла планы по реализации проекта. Если такая панель действительно появится в реальных авто, вполне возможно, что она будет работать в паре с системой видеонаблюдения за водителем, ранее представленной Bosch. Она использует встроенные камеры по всему салону и следит за поведением водителя и пассажиров.