“CES 2020” beynəlxalq sərgisində təqdim olunan cihazlardan biri də “Segway” şirkətinin təqdim etdiyi “S-Pod” kreslosudur.
“S-Pod” cihazı tarazlaşdırma texnologiyasından istifadə edilərək hazırlanıb. Qurğu 120 kiloqrama qədər insan daşıma qabiliyyətinə malikdir. Onun ölçüsü yığcam, maksimum sürəti isə 12 kilometr/saatdır. “S-Pod”un sürətini xüsusi proqram vasitəsilə 40 kilometr/saata qədər artırmaq mümkün olsa da, əksər şəhərlərdə sürət həddi 32 kilometr/saat olduğu üçün istifadəsi qanunla qeyri-mümkündür.
Cihaz bir dəfəlik enerji yüklənməsindən sonra 69 kilometr məsafə qət etmək imkanına malikdir. Bu, əksər hallarda insanların evdən iş yerinə getməsi və geri dönməsi üçün kifayət edir.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu nəqliyyat növü avtomobili əvəz etmək üçün ideal seçim ola bilər. “S-Pod”a keçid etmək avtomobillərin atmosferə ötürdüyü zərərli qazların qarşısını alacaq, tıxacların sayını azaldacaq. Bununla yanaşı, nəqliyyatın sürətinin aşağı olması nəticəsində qəzaların sayı da azalacaq.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, fiziki məhdudiyyətli şəxslərin də bu nəqliyyat növündən istifadə edilə bilməsi cihazın əsas özəlliyidir. İstehsalçılar fiziki məhdudiyyətli şəxslər üçün daha alternativ cihazın hazırlanmasına qədər “S-Pod” un əvəzolunmaz olacağını iddia edirlər.

Одним из устройств, представленных на международной выставке «CES 2020», является кресло «S-Pod», представленное компанией «Segway».
Устройство «S-Pod» разработано с использованием технологии балансировки. Устройство способно перевозить до 120 кг человека. Его размер компактный, максимальная скорость-12 километров/час. Хотя скорость «S-Pod» можно увеличить до 40 км/час через специальную программу, ее использование в большинстве городов невозможно, так как скорость 32 км/час.
Устройство имеет возможность сделать расстояние 69 километров после разовой загрузки энергии. Этого в большинстве случаев достаточно для того, чтобы люди уходили из дома и возвращались на работу.
Специалисты считают, что этот вид транспорта может быть идеальным выбором для замены автомобиля. Переключение на «S-Pod» предотвратит вредные газы, передающие автомобили в атмосферу, уменьшит количество пробок. Вместе с тем, в результате низкой скорости транспорта число аварий снизится.
Как сообщает nanonewsnet.ru, доступ к этому виду транспорта лиц с физическими ограничениями также является основной особенностью устройства. Производители утверждают, что «S-Pod» будет незаменимым до тех пор, пока не будет сделано более альтернативное устройство для лиц с ограниченными физическими возможностями.