“CES 2020” beynəlxalq sərgisində təqdim olunan cihazlardan biri də “Segway” şirkətinin təqdim etdiyi “S-Pod” kreslosudur.
“S-Pod” cihazı tarazlaşdırma texnologiyasından istifadə edilərək hazırlanıb. Qurğu 120 kiloqrama qədər insan daşıma qabiliyyətinə malikdir. Onun ölçüsü yığcam, maksimum sürəti isə 12 kilometr/saatdır. “S-Pod”un sürətini xüsusi proqram vasitəsilə 40 kilometr/saata qədər artırmaq mümkün olsa da, əksər şəhərlərdə sürət həddi 32 kilometr/saat olduğu üçün istifadəsi qanunla qeyri-mümkündür.
Cihaz bir dəfəlik enerji yüklənməsindən sonra 69 kilometr məsafə qət etmək imkanına malikdir. Bu, əksər hallarda insanların evdən iş yerinə getməsi və geri dönməsi üçün kifayət edir.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu nəqliyyat növü avtomobili əvəz etmək üçün ideal seçim ola bilər. “S-Pod”a keçid etmək avtomobillərin atmosferə ötürdüyü zərərli qazların qarşısını alacaq, tıxacların sayını azaldacaq. Bununla yanaşı, nəqliyyatın sürətinin aşağı olması nəticəsində qəzaların sayı da azalacaq.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, fiziki məhdudiyyətli şəxslərin də bu nəqliyyat növündən istifadə edilə bilməsi cihazın əsas özəlliyidir. İstehsalçılar fiziki məhdudiyyətli şəxslər üçün daha alternativ cihazın hazırlanmasına qədər “S-Pod” un əvəzolunmaz olacağını iddia edirlər.

The car for physically disabled persons presented
The CES 2020 Consumer Show kicks off next week. Many companies pre-announce products that will be presented at this exhibition.
Among the features of the S-Pod can distinguish the ability to transport people weighing up to 120 kilograms. S-Pod sales should start in 2021, the company has not yet disclosed the cost of such an apparatus, but plans to use them indoors. One of the striking examples is the airport, where mobility is important and at the same time, the compactness of the vehicle for employees. It can also be used in parks, since a maximum speed of 12 kilometers allows it. But it’s also interesting that it can be increased programmatically to 40 kilometers per hour. In this case, the use of S-Pod in parks will not be possible by law. Most cities have a limit of 32 kilometers per hour.
Segway is able to drive 69 kilometers from a single battery charge, which will be enough for driving from home to work and back in most cases, so this type of transport can be a good option for replacing a car.
One of these was Segway, she introduced the futuristic S-Pod chair, according to our Wired colleagues. For many, this can only mean one thing - we are one step closer to the future that films of the 2000s popularized. One of these was the WALL-E animated film, whose characters moved on special chairs and were overweight. Star Wars fans may recall the Power chair. It had no wheels, but who knows, maybe such a future is also very close.
According to nanonewsnet.ru, the S-Pod uses the balancing technology developed by the company itself. It is she who creates the very magic of perfect balance. Given the rather large dimensions of the chair, the effect of the balance seems even stronger.