Azərbaycan-NATO əməkdaşlığı çərçivəsində, NATO-nun “Sülh və Təhlükəsizlik Naminə Elm Proqramı”nın dəstəyi ilə Bakıda dövlət qurumlarının kiber mütəxəssisləri üçün “Təkmilləşdirilmiş kibermüdafiə üzrə təlim” kursu keçirilib. İki həftə davam edən kursda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin mühəndis-proqramlaşdırıcısı Səməd Dursunov iştirak edib.
Qeyd edək ki, kursun əsas məqsədi müxtəlif dövlət qurumlarında çalışan kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislərin biliklərinin təkmilləşdirilməsi və onların müasir qlobal çağırışlara qarşı hazırlıqlarının artırılması olub.
“Təkmilləşdirilmiş kibermüdafiə üzrə təlim”in sonunda S.Dursunova “Log qeydlərinin təhlili və idarəolunması”, “Sistem təhlükəsizliyinin yoxlanılması”, “Kiber insidentlərə reaksiya qrupu” mövzularında müvəffəqiyyətli iştirakına görə sertifikat təqdim olunub.

Согласно Программе сотрудничества по Индивидуальному партнерству между Министерством обороны Азербайджана и НАТО «Научной программы во имя мира и безопасности», в Баку прошел курс «Усовершенствованный тренинг по кибербезопасности» для кибер-специалистов государственных структур. В двухнедельном курсе участвовал инженер-программист отдела № 4 Института информационных технологий НАНА Самед Дурсунов.
Отметим, что основной целью курса было совершенствование знаний специалистов по кибербезопасности различных государственных структур и повышение их подготовки к современным глобальным вызовам.
В конце «Улучшенного обучения кибермудафии» С.Дурсунов был награжден сертификатом за успешное участие в темах «Анализе и управлении журнальными записями», «Проверке системной безопасности», «Группе реагирования на кибер-инциденты».