Azərbaycan-NATO əməkdaşlığı çərçivəsində, NATO-nun “Sülh və Təhlükəsizlik Naminə Elm Proqramı”nın dəstəyi ilə Bakıda dövlət qurumlarının kiber mütəxəssisləri üçün “Təkmilləşdirilmiş kibermüdafiə üzrə təlim” kursu keçirilib. İki həftə davam edən kursda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin mühəndis-proqramlaşdırıcısı Səməd Dursunov iştirak edib.
Qeyd edək ki, kursun əsas məqsədi müxtəlif dövlət qurumlarında çalışan kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislərin biliklərinin təkmilləşdirilməsi və onların müasir qlobal çağırışlara qarşı hazırlıqlarının artırılması olub.
“Təkmilləşdirilmiş kibermüdafiə üzrə təlim”in sonunda S.Dursunova “Log qeydlərinin təhlili və idarəolunması”, “Sistem təhlükəsizliyinin yoxlanılması”, “Kiber insidentlərə reaksiya qrupu” mövzularında müvəffəqiyyətli iştirakına görə sertifikat təqdim olunub.

Institute employee took part in “Training on improving cyberspace”
According to the Program of Cooperation on Individual Partnership between the Ministry of Defense of Azerbaijan and NATO, “The Scientific Program for Peace and Security,” an advanced training course on cybersecurity for cyber-specialists of state structures was held in Baku. Samad Dursunov, the software engineer of department No. 4 of the Institute of Information Technology of ANAS, participated in a two-week course.
It should be noted that the main goal of the course was to improve the knowledge of cybersecurity specialists of various state structures and to increase their preparation for modern global challenges.
After completing the training, S. Dursunov was awarded a certificate for successful participation in the topics "Log records analysis and management", "System security review", "Cyber Incident Response Team".