Bu gün Amerikanın Las-Veqas şəhərində açılış mərasimi keçirilən “CES 2020” beynəlxalq sərgisi bu ayın 10-a qədər davam edəcək.
4 gün davam edəcək sərgidə “ağıllı” ev, süni intellekt, 5G, qatlama maşınları, nəzarət texnologiyası, robototexnika ilə bağlı minlərlə yeni məhsul təqdim ediləcək.
“AĞILLI” EV:
“IDC” tədqiqat şirkətinin məlumatına görə, 2019-cu ildə “ağıllı” evdən olan məhsullara qlobal tələbat 24% artıb.
“Smartypans” adlı maddələrin çəkisini və istiliyini yoxlayan “ağıllı” tava tətbiqetmə vasitəsi ilə bişirmə prosesini həyata keçirir.
Təqdim edilən digər cihaz “İnirv” sobanın tutacaqlarını “ağıllı” danışıq üçün tənzimləyir, istifadəçiyə səs əmri vasitəsilə sobanı yandırmağa və uzun müddət nəzarətsiz qaldıqda avtomatik olaraq söndürməyə imkan verir.
Sərgidə “PantryOn” adlı qurğu nümayiş olunur. “PantryOn” ailənin sevimli yeməklərinin tükəndiyini izləyən “ağıllı” rəflər vasitəsi ilə ərzaq alış-verişi siyahılarını avtomatlaşdırır.
“BrightLock” smartfonun parıltısıyla işıq impulslarının nümunəsini aşkar edərək evin qapılarını açır. İstifadəçilər kodu müvəqqəti girişə ehtiyac duyan dostlarla bölüşə bilirlər.
“Taunyu” insanları zibil torbalarını bağlamaq ehtiyacından azad edir. Bu bağlamalar bir düyməyə toxunmaqla öz-özünə möhürlənir.
“Lua” bitkilərin susuz və ya günəş işığına ehtiyac duyduğunuzu bildiyiniz üçün canlı üzləri göstərən bir toxunma qabı ilə bitkini ev heyvanına çevirə bilir.
“Ağıllı” əkinçilik cihazı “AI-Plus Plantbox” bütün toxumları tərəvəz və otların kiçik hissələrinə çevirir.
Ev texnologiyasındakı digər bir tendensiya ev üçün kiçik qurğulardır.
“Morus Zero” vakuum sisteminin işlədildiyi paltar qurutma maşınıdır. İstehsalçılar cihazın ənənəvi istilik əsaslı modellərdən daha səmərəli olduğunu qeyd edirlər.
“Ring” cihazı oğrulara qarşı qorunmağa yönəlmiş texnologiyalar portfelidir.
bbc.com saytının məlumatına görə, sərgidə dostları və ailəni yad insanlardan ayırmaq üçün onların səslərini, həmçinin üzlərini tanıyan təhlükəsizlik kamerası olan “Athena” adlı qurğu nümayiş olunur. Cihaz, eləcə də yanğını uzaqdan hiss edə və həyəcan siqnalını verə bilir.

The opening of the international exhibition "CES 2020"
The international exhibition "CES 2020", which takes place today in the US city of Las Vegas, will last until the 10th day of this month.
The exhibition, which will last 4 days, will present thousands of new products related to the "smart" home, artificial intelligence, 5G, folding machines, control technology, robotics.
"SMART HOUSE:
According to the IDC research company, in 2019, global demand for smart home products grew by 24%.
Carries out the baking process using a smart pan that checks the weight and heat of the ingredients called Smartypans.
Another supplied device adjusts the grip of the Inirv oven for a “smart” conversation, allows the user to turn on the oven with a voice command and automatically turn it off when it is left unattended for a long time.
The PantryOn device is demonstrated at the exhibition, which automates grocery shopping lists with the help of smart shelves that track the disappearance of your family’s favorite dishes.
“BrightLock” opens the door of the house, revealing an example of light pulses with the brilliance of a smartphone. Users can share the code with friends who need a temporary code entry.
Townew frees people from having to bind garbage bags. These mounts themselves are sealed at the touch of a button.
Lua can turn a plant into a pet with a touchpad that shows live faces because you know that plants crave or need sunlight.
A smart AI-Plus Plantbox sowing device turns all seeds into small parts of vegetables and herbs.
Another trend in home technology is small installations for the home.
Morus Zero is a clothes dryer with a vacuum system. Manufacturers note that the device is more efficient than traditional heat-based models.
The Ring device is a portfolio of technologies designed to protect against thieves.
According to bbc.com, the Athena device with a security camera that recognizes their voices is shown at the exhibition to distinguish friends and family from strangers. The device can also sense fire from afar and signal an alarm.